Vlasec Shimano Technium – monofil, který kombinuje výhody vlasce, šňůry a fluo

přívlač na Lipně časného podzimního rána s shimano technium

Vlasec Shimano Technium zná kdekdo. Nejvíc asi kapraři. Pravdou ale je, že tato řada vlasců je určena pro celou řadu dalších metod lovu. Plavačková nebo vláčecí verze se tady nicméně moc neprodává a tak jde hlavně o vlasec, který se u nás používá pro již zmíněnou kaprařinu.

Celý fígl technologie vlasců Shimano Technium spočívá v tom, že nějaký japonský Mičurin dostal nápad zkřížit tři typy vlasců do jednoho. Žádná pletenka ani splétané vlákno ale nevznikla, nýbrž jednolitý monofil skládající se v průřezu ze tří velmi odlišných materiálů.

Jádro vlasce zajišťuje pevnost. Jeho obal napomáhá ohebnosti a povrchová úprava má přispívat ke snížení tření a tím zvyšovat délku náhozu, což zrovna kapraři dost ocení.

Všechno dohromady v Japonsku pojmenovali anglickými názvy Triple Construction a Silk Shock.

Shimano Vlasec Technium PB

*Dostupné průměry jsou 0,30 a 0,35 mm

Hlavní přednosti vlasce Shimano Technium

Taková supermoderní technologie nevzniká jen tak, ale hlavně proto aby poskytla nějaké výhody oproti obyčejným vlascům. V čem je tedy Technium lepší?

  • Nízká průtažnost kolem 12% – to je cca o třetinu až čtvrtinu menší průtažnost, než u běžných monofilů. Zlepší vám to detekci záběru při lovu na velkou vzdálenost
  • Umožňuje snazší dosažení delších náhozů
  • Větší odolnost vůči otěru
  • Nízká tvarová paměť – opět napomáhá delšímu náhozu, jelikož se z vlasce po opuštění navijáku nedělá „pružina“

Vlasec Shimano Technium Invisitec

Tato modifikace se kupodivu prodáva i českém trhu. (Dováží to například Lukáš Krása do svého kaprařského eshopu) Odlišuje se na první pohled barvou, která je světlejší. Právě tato varianta vlasce Technium je ale určena pro lov kaprů a amurů v čisté vodě (například pískovny). Nejde o fluorocarbon! Nižší viditelnost vlasce vzniká díky speciální povrchové úpravě.

Pro rybáře nejvíc ocení ultimátní výrobní kvalitu. Vlasec svými parametry rozhodně odpovídá tomu, co je uvedeno na cívce. Žádné přemrštěné údaje jako u laciných vlasců (Technium se prodává celkem draho a výhradně po 600 metrech návinu).

Odolnost proti přetržení vám potvrdí každý, kdo má Technium na navijáku. Výjimkou nejsou ani případy, kdy po zdolání trofejní ryby na řece plné hran je vlasec roztřepený až na půlku průměru ale rybu dostanete na břeh. Pevné jádro drží jako ďas a ani takto dodrbané vlákno nejde lehce přetrhnout. 

Technium přitom zdaleka není tuhé jako fluorocarbon. Měkkost a poddajnost se blíží spíš pletence než monofilu.

TIP! Chcete se pochlubit úlovkem nebo zážitkem z ryb? Vkládat příspěvky do rubriky "Vaše úlovky" můžete zde: Vložit úlovek!

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.