Sumec 281 cm z italské řeky Pád, jde o nový rekord?

sumec Lanškroun
Ilustrační obrázek

K ulovení dalšího doopravdy velkého sumce nedávno došlo na italské řece Pád, kde šlo o rybu dosahující délky 281 centimetrů. Takový kus se nepoštěstí každý den a mluví se dokonce o světovém rekordu.

Rybu, podle slov Stefana Seuße z týmu Black Cat, který sumce ulovil, raději ani nevážili, aby nedošlo k jejímu poškození. Na svém facebookovém příspěvku ale odhadují, že mohl vážit přes 140 kilogramů. Velkého sumce se povedlo zdolat po úporném boji z malého nafukovacího člunu.

Co se týče velikosti sumců, na našem kontinentu jde o ryby, které výrazně přesahují ostatní druhy svými rozměry. 

Tyto sladkovodní giganti jsou naprosto ohromující svou velikostí a hmotností, která nedává rybářům spát, což někdy platí doslova, neboť lov sumců se často odehrává v noci.

V Česku je sumců poměrně dost a není až tak vzácné ulovit rybu kolem dvoumetrové hranice.

Přesto se nejvíc těmto rybám daří v teplejších částech Evropy, kde z nich jsou paradoxně místní někdy trochu na rozpacích a nepovažují je za vítaný druh.

To je předmětem sporu mezi zástupci rybářů a vědeckých organizací, které mají za úkol sumce z některých tamějších lokalit doslova vypudit.

Pikantní na celé věci je také fakt, že ačkoliv jde o problematiku jihoevropských vod, spor zde vedou zahraniční organizace a rybáři. Do vlasů si kvůli tomu zajeli zejména čeští sumcaři a vědci.

Zpátky ale k optimističtějším tématům a oné trofejní rybě. Jihoevropské vody opravdu s oblibou navštěvují rybáři od nás i z ostatních zemí Střední i Západní Evropy a udivují všechny ostatní množstvím a velikostí tamějších ryb

Od prvního opravdu velkého rekordu sumce před více než 20 lety, kdy byl uloven sumec přesahující délku 250 cm, se rekordní cifry této obrovské sladkovodní ryby posunují nahoru pomalu. Časem se ale možná dočkáme rekordu v délce kolem tří metrů, kdoví.

Zmíněný trofejní úlovek sdílel Stefan Seuß na své FB stránce:

(Pokud foto nevidíte, zkuste znovu načíst stránku)

Zajímavé úlovky trofejních sumců z Jižní Evropy

Na řece Pád již podobnou rybu ulovili v minulosti. Například na jaře 2021 chytil sumcař Roland Ebner. Tato ryba měřila 280 cm, tedy o pouhý centimetr méně než výše uvedený sumec. Pokud lze věřit zahraničním zdrojům, tak šlo o rekord, který padl po čtyřech letech od posledního velkého úlovku na této řece.

V roce 2017 zde ulovil Ronny Zurcher sumce velkého měřícího 275 cm. Roku 2016 chytil Matteo de Grandi sumíka 272 cm na nástrahu s Fireballem.

Velcí sumci se loví také ve Francii

Zemí zaslíbenou lovu velkých sumců je i Francie. Například v září 2017 můžeme zmínit sumce 274 cm z řeky Tarn, kterého si můžete prohlédnout například na tomto videu na YouTube:

O centimetr méně měřila ryba Sebastiana Delabre z jiné známé francouzské sumčí řeky – Rhony. Tento úlovek přišel na podzim 2015.

Rekordní sumci na Ebru

Kromě Francie a Pádu je samozřejmě mezi rybáři populární i Španělské Ebro. To však není jen o přehradách, které představují hlavní cíl rybářských turistů a specialistů na extrémní sumcařinu.

Zajímavý je například úlovek Adriana Marcheny přímo z řeky, o němž jsme minulý rok informovali v této zprávě. Adrian je poměrně známou personou evropské sumcařiny a chytit rekordního sumce se mu povedlo přímo na toku Ebra, kousek od jeho rodného města Zaragoza. Tato trofejní ryba měřila 272 centimetrů a vážila odhadem kolem 120 kilogramů.

V délkách okolo 270 cm se sumců z jihoevropských lokalit nejčastěji uvádí hmotnost právě kolem 120 – 130 kilo.

Čtěte také:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.