Březnové kapří šílenství 1. část 

Březnové kapří šílenství 1. část 

Počasí panující začátkem letošního března nebylo pro mnoho rybářů zrovna dvakrát vybízející. Denní teploty kolem dvou až pěti stupňů střídali noční mrazy kdy -5 ° C na teploměru nebylo výjimkou. Mě se však naskytla příležitost vyrazit na 9 dní k vodě a tak nebylo o čem přemýšlet.

Z minulých článků jistě mnozí z Vás ví, že rád navštěvuji jednu velkou svazovou štěrkovnu. Jedná se o revír s rozlohou přes 130 hektarů a průměrnou hloubkou kolem 2,5 – 3 metrů.

Nachází se zde však jedna velmi zajímavá anomálie kde se hloubka pohybuje i přes 6,5 metru a tak ne náhodou jsem si zvolil právě tento spot.

Jedinou a to tou největší výhodou i nevýhodou je, že se k tomuto místo nedá dostat jinak než pěšky s věcmi na vozíku. Sice je to celkem makačka, skoro celé 2 km pěšky, každopádně ten nekomfort dobývání se na tyto fleky odradí značnou část rybářů a tak si můžu užívat ničím nerušený klid a hlavně samotu.

U vody jsem těsně po poledni. S pomocí markeru a olova si mapuju terén předemnou a hledám to nejvhodnější místo pro lov.

Nakonec jsem si na 115 metrech vyhlídnul lavici – 10 metrů táhlý hrbol, kde je o něco menší hloubka s tvrdým dnem posetým slávičkami. Tyto ,,slávičková pole“ jsou sázka na jistotu, kapři je totiž milují.

Montáže pak volím ty nejjednodušší – ujímaný vlasec 0,26 – 0,57 mm (ochrana proti slávičkám) zakončený metrem olověné šňůry (helikoptérové montáže).

Samotný návazec pak dělám z fluorocarbonu a háčku velikosti č. dva. Obyčejným D-rigem ještě nikdo nic nezkazil, není třeba vymýšlet něco složitého.

Nástrahu jsem s pomocí bait floss šňůrky nastražil pod mikro obratlík, který mi nástrahu krásně podrží a zároveň ji nebude omezovat v pohybu. A na co že to vlastně budu lovit? Vyvážená 20 mm kulička boilie Red Crab s kouskem plovky citrus tzv. „na panáčka“.

Březnové kapří šílenství 1. část 

K nástrahám přihodím už jen pár raket krmení, které se skládá z velmi drobných částeček (řepka, celá a drcená kukuřice, půlené a čtvrcené boilie monster crab 20 mm).

To vše ještě pro větší atraktivitu zalévám klasickým boosterem v totožné crabové příchuti, abych kapry ještě víc nabudil.

Březnové kapří šílenství 1. část 

Krmení z malých součástek, především v zimním období a celkově do studené vody kdy se kaprům značně prodlužuje doba trávení je velmi důležité. Ryba se totiž hned nezasytí, a tak jezdí a sbírá v krmném místě do té doby, než nenarazí na mou nástrahu.

První dny lovu byly velmi obtížné. Vítr mi nehrál moc do karet což je na těchto velkých vodních plochách klíčové. I tak jsem se rozhodl vydržet a bedlivě sledovat počasí.

Březnové kapří šílenství 1. část 

Od pátku do neděle se mi nepodařilo docílit záběru od jediné ryby, naštěstí se však povětrnostní podmínky konečně umoudřily a čtvrtý den výpravy hned v 5:10 ráno dostávám první solidní jízdu.

Bohužel než vůbec stihnu zareagovat, ryba mi to bere pod hranu a ujímaný vlasec v tom nejhrubším místě (0,57mm) bez jakýchkoliv problémů přeřízne o škeble.

Na tento scénář jsem si už zde celkem zvykl, trochu to zamrzelo, ale věděl jsem, že to určitě nebyl poslední záběr.

Březnové kapří šílenství 1. část 

O pár hodin později zdolávám konečně kapra i když menší velikosti. Záběry chodí pravidelně až do tmy, kdy se mi daří zdolat asi 15 kaprů do 7 kg.

Březnové kapří šílenství 1. část 

V 10 hodin musím bohužel pruty stáhnout a jít spát. Ráno však vstávám velmi časně, aby to tam leželo co nejdřív.

Kolem osmé hodiny ranní dostávám nejdříve nenápadný padák, poté se bobina lepí pod prut a cívka se konečně začíná otáčet tak jak má.

Souboj bezmála 20 minut, o rybu skoro 2x přicházím ve vázce ale nakonec, ji vítězné podebírám. Nádherný, tmavý, mramorovaný lysec s váhou 15,7 kg byl odměnou za ty proseděné dny a noci v mrazu a bahně. 

Březnové kapří šílenství 1. část 

Netušil jsem však, že to nejlepší mě teprve čeká. Každopádně o tom Vám povím zase jindy….

Petrův Zdar!

Čtěte další články od stejného autora:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.