Rytíři našich vod, aneb po stopách candátů 

candát

Poslední dobou se sice převážně věnuji lovu kaprů, ale čas od času vyrazím pokusit i dravce. Jeden konkrétní mi dlouhou dobu unikal. Mnoho strávených dní a nocí u vody v zimě i létě, pochybení a zkoušení nakonec přineslo úspěchy. A v tomhle článku, bych se s Vámi rád o ně podělil.

Candát Obecný je okounovitá dravá ryba. Poznáte ji podle dvou hřbetních ploutví, velkých očí a pro něj typických ,,psích zubů“. Mladší ryby se vyskytují v početných hejnech, naopak stejně jako u okouna se ti největší občas vyskytují i samotářsky, či jen ve skupinách o pár jedincích.

Mé putování za candáty začalo 13. června minulého roku. Musím ale zmínit, že jsem se candáty pokoušel chytat pár krát i v předchozích letech, ovšem až na jednu výjimku neúspěšně.

Mé první kroky směřovali k malebnému rybníku uprostřed lesů. Podařilo se mi zjistit od místních rybářů, že se zde každoročně podaří několik těchto zubatých krasavců ulovit. Nejedná se o žádné kvanta kusů. Většinou se někomu podaří ulovit náhodou, například při lovu kaprů na položenou.

Nechci tady kejsnout do konce sezóny, abych chytil 1 candáta. Proto jsem se rozhodl ještě před zahájením sezóny dravců si revír pořádně obhlédnout a případně si i vytipovat nějaké lovné místa. 

Teoretických znalostí jsem nastudoval již mnoho. Z knížek, časopisů, sociálních sítí, či různých internetových webů nebo YouTube videí. Ovšem jak jsem sám zjistil v praxi už to tak jednoduché není. Alespoň pro mě ze začátku určitě ne.

Když jsem v noci obcházel rybník s čelovkou, svítil jsem kolem břehů do vody a pozoroval jsem, zda nezahlédnu nějaké rybičky schovávající se v mělké vodě.

Dvě taková místa jsem našel, jedno u rákosí kde je velmi bahnité dno, druhé kousek od hráze s naopak zcela pevným podložím.

Usoudil jsem, že do těchto míst by měli candáti vyjíždět v noci na lov, takže by nemuselo být tohle místo špatnou volbou. Alespoň se mám od čeho ze začátku trochu odrazit. 

Na místo k hrázi se vydávám za 3 dny znovu. Dnes je svátek všech rybářů – 16.6. Sebou si nesu jen batoh a kyblík s pár živými rybkami. Vytahuji dva teleskopické pruty, na vlasec navlékám 15 g průběžné olůvko a jako návazec používám fluorocarbon o síle 0,3 mm zakončený háčkem velikosti 1/0.

Začíná se pomalu stmívat a tak na každý prut nastražuji jednu rybičku. Jeden prut zkusím nahodit jen pár metrů od břehu do asi 1,5 metrové hloubky.

Druhý prut nahazuji s mrtvou rybičkou asi 15 metrů do cca tří metrové hloubky. Na vlasce připínám už jen dva svítící náramky jako číhátka a můžu čekat.

Asi 10 minut před půlnocí se mi rozjíždí prut s živou rybičkou nahozenou kousek od břehu. Candát ale ucítil lest a nástrahu pustil. 

První večer mi přinesl naději. Záběru jsem se přeci jen dočkal ale něco mi vrtalo hlavou. Zítra to zkusím udělat malinko jinak, třeba by to mohlo pomoci k tomu ulovit konečně nějakého zubatého krasavce.

candát

Další večer je tady a s ním nová naděje. Tentokrát k vodě přicházím o chlup dříve a do levného místa vhazuji pár koulí vnadící směsi, abych přilákal větší množství malých rybiček.

Na oba pruty nastražuji živou rybičku, na rozdíl od včera mě ale napadlo háček zapíchnout místo do tlamky kousek od ocasu, aby se mohla nástraha pěkně nade dnem pohybovat směrem k hladině.

První záběr přichází se setměním, po sléze hned další a další. Je to až ohromné, za večer se mi daří zdolat hned 9 candátů do 60 cm. Dalších asi 6 nástrahu pustilo, nebo jsem zasekl ,,do prázdna“. 

candát

Zřejmě jsem přišel na úspěšnou taktiku lovu těchto tajemných zvířátek. Abych si to ale ověřil, vydávám se k vodě znovu na podzim, tentokrát však na úplně jiný a mnoho násobně větší revír.

S výběrem lovného místa je to tentokrát trochu oříšek, za hodinu se stmívá, a tak nemám moc času. Nakonec jsem si vybral místo se zajímavou anomálií, kde by se teoreticky candáti mohli vyskytovat. Obecně je známo že se ryby drží různých nerovností a překážek pod vodou. 

candát

Jako nástrahu mám tentokrát 15 cm perlíny. Opět je nastražuji za ocas a nahazuji před a za nerovnost na dně. Ještě před setměním bližší prut zabírá.

Ryba se hodně brání, má velkou sílu. Bohužel se jí podaří zbavit háčku těsně před podběrákem, nemám absolutní tušení co to mohlo být, že by snad velký candát ?

Prut nahazuji hned s novou nástrahou zpět. Netrvá ani 15 minut a dostávám novou šanci. Ryba se mi zamotává do druhého prutu ale nakonec se mi ji daří bezpečně navést na podběrák. 

Když koukám do podběráku nevěřím vlastním očím, konečně větší candát, a to hned se sedmičkou na začátku. Tato ryba mě jen utvrdila v tom, že tato taktika lovu je na candáty opravdu velmi úspěšná.

Rozhodně Vám doporučuji tento způsob lovu taky vyzkoušet. V této sezóně snad najdu více prostoru pro lov dravců a kouknu se jim více na zoubek.

Mějte se fajn,

candát

Váš Michal.

Čtěte také:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.