Počasí na candáty – kdy nejlépe berou?

kde hledat candáta

Měnící se vlivy počasí si pohrávají s aktivitou ryb prakticky neustále. Málokdo si vede přesné záznamy o úspěších v rybaření a jejich závislosti na povětrnostních jevech. Příležitostně ale takové souvislosti pozoruje každý. Zejména, když ryby náhle přestanou brát. Jedněmi z největších citlivek z řad ryb jsou okounovití. Podíváme se rovnou na jejich největšího zástupce a zjistíme jaký je účinek počasí na candáty.

Candát obecný patří mezi druhy ryb, které jsou aktivní po celý rok a jejich pohyb je ovlivňován různými faktory. Dříve se považoval za druh, který se loví jen na podzim a pouze za šera. Pravdou je, že na podzim nastává téměř ideální stav pro všechny druhy ryb.

Počasí na candáty je v tu chvíli nastaveno ideálně. Chladnější vzduch a krátící se dny v kombinaci s příchodem zimy ho nutí k velkému shánění potravy. Dnes už ale víme, že ulovit candáta můžeme prakticky kdykoliv od zahájení až do silvestra. Klidně i v pravé poledne, pokud víme kde lovit.

Jak vypadá ideální počasí na candáty?

Na rozdíl od sumce to není letní bouřka. Průtrže, kroupy, poryvy větru a další podobné rozmary extrémního počasí bude lépe přečkat v bezpečí domova neboť ani úspěch při lovu nelze příliš očekávat.

Přeje mu spíše stabilnější klima a zejména zatažená obloha. Probouzí se i když po celodenním slunečním svitu přijdou mraky, které vytvoří horší světelné podmínky.

Na stojatých vodách se drží u dna za velkých vln zatímco při úplném bezvětří se může projevit aktivně i během dne ve sloupci.

Čtěte také: Fáze měsíce a ryby

Co nemá candát rád:

  1. Sluneční světlo – preferuje zataženo nebo noc
  2. Dobře prosvětlenou vodu – pokud na revíru vidíte až na dno, tak candát bývá aktivní téměř výhradně až po západu slunce.
  3. Horké počasí

Vliv atmosférického tlaku na ryby

Účinek počasí na candáty se neomezuje jen na to, jestli je hezky nebo ošklivo. Ryby vnímají i všelijaké tlakové tendence, které známe z předpovědi počasí nebo internetu. Mnozí z vás mají i meteo stanici, která tlak měří.

Aktivita ryb, zejména na stojatých vodách, klesá při klesajícím tlaku. Ve vodě se totiž snižuje obsah rozpuštěného kyslíku, na nějž jsou citliví právě candáti. Mnohé jiné druhy ryb se s těmito změnami vyrovnávají daleko lépe.

Lepší stav je na tekoucích vodách, jelikož zde dochází k prokysličení vody na jezech a peřejích. Braní i aktivita candátů je zde tak stabilnější a nedostatek kyslíku candát často řeší výběrem vhodného stanoviště.

Na jezerech a rybnících pak můžeme na revanš sledovat i lepší dny. Tlak začíná stoupat a s ním ožívá i rybí obsádka, které se lépe dýchá.

Výše uvedené ovšem neznamená, že plánovat lov jde jen při pečlivém zkoumání výsledků měření tlaku. Šance na úlovek je vždy a nedostatky počasí můžete kompenzovat znalostí míst a šikovností při lovu. Vliv počasí může ale naším snahám trochu pomoct.

Zajímavá je i sezónní aktivita candáta. Po jarním tření má candát velký hlad. Chytat ho můžeme až od půlky června ale náhodné úlovky na kaprové nástrahy pravidelně zaplavují rybářská média během dubna a května.

Po zahájení ještě většinou zastihneme konec jarní potravní aktivity candáta. Od července je pak jeho lov chvílemi velmi náročná činnost. Další zvýšení žravosti můžeme očekávat až na podzim.

Nejlépe se candátům daří při jarních a podzimních teplotách vody lehce nad deset stupňů Celsia. S ochlazením se aktivita zase snižuje a musíme se pro jeho úlovek více snažit.

Vraťme se ale ještě k letnímu počasí. Candát není milovník extrémů, nemá rád bouřky ani horka. Silný vítr ho dokáže upoutat ke dnu i v noci. Zajímavé je ale lovit při přechodech z jednoho extrému do druhého. Bavíme se zejména při změnách počasí z letního vedra k „horšímu“.

První závany silného větru vytváří vlny, což sebou přináší kyslík a candát může chvilkově začít shánět potravu. Stejně tak příchod fronty během dne, kdy dochází k výraznému ztemnění prostředí dokáže candáta načas probrat z letargie!

Přečtěte si naše další články o lovu dravých ryb:

boilies Candát feeder Jižní Morava kapr Kaprařina labe Maďarsko mrs muškaření odebraná povolenka Okoun Orlík povolenka Praha pstruhařina Pstruh Duhový pstruhové revíry Pstruh Potoční pytlák přívlač reklamní článek rekordní úlovek rybářská stráž rybářský řád Severní Morava severní čechy střední čechy sumcařina Sumec tipy Tipy na nákup Tloušť UL přívlač usa Vaše úlovky videa o přívlači video Východní Čechy zarybnění Západní Čechy závody černá kronika črs Štika

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.