Návazce na candáty: fluo, kov nebo nic?

návazce na candáty

U štik o potřebě lanka až tak moc rybářů nepochybuje. Menšina na to přijde, až jim to zubatá uhryzne. Návazce na candáty, to je ale úplně jiné téma.

O candátovi se říká, že má psí zuby. V tlamě má solidní výzbroj. Myslím, že kdyby lidi věděli, že v Čechách máme rybu s tesáky, tak pláže na přehradách budou o něco klidnější;)

Tyhle zubiska dělají zajímavý dojem ale na překousnutí vlasce nebo pletenky se zrovna nehodí. Proto vyvstává otázka: Proč vůbec používat návazce na candáty?

2 hlavní důvody, proč není návazec na candáta nesmysl:

  • Možný úlovek štiky – při opravdu cíleném lovu candáta až tolik štika nehrozí, náhoda je ale blbec. Štika je u nás navíc velmi hojná a bylo by hloupé přijít o nástrahu uříznutím o její zuby. O tom, že štika se zašitou tlamou neodpadne dobře není třeba psát.
  • Ochrana šňůry před odřením – candátovačka je hodně o lovu u dna. Pletenka se u nastrahy postupně otírá o bordel a narušuje se. To poznáte například při vázce, kdy mnohdy při prudším zatažení holá šňůra podezřele lehce praskne. S návazcem by se to nestalo.

*Wolfram je nenápadný a odolný. Dají se koupit hotové návazce, nejlevněji ale vychází si koupit wolframové lanko a udělat si je doma

Použití návazce je tak výhodné z několika hledisek. Ochráníte šňůru před otěrem, nehrozí vám utržení při zdolávání a vlastně přichází jen samá pozitiva a sociální jistot.

Přesto to má ale jeden háček, přímo hák. Existuje důvodné podezření, že jakýkoliv návazec citelně snižuje počet záběrů. Je to pravda a čím to je? Přesnou odpověď vám doopravdy nedá ani ten největší guru. Můžeme se ale dohadovat jaké faktory mají na použití různých návazců vliv a jak se to odráží na úlovcích.

Návazce na candáty plaší ryby?

To je do značné míry rozšířená představa, kterou vám spousta vláčkařů, včetně mě, dokáže vyargumentovat různými historkami z ryb. Počet záběrů prostě klesá s rostoucí hrubosti celé sestavy, kterou vláčíme vodou. To opravdu potvrdí velká část rybářů.

Na druhou stranu se ale úspěch blbě měří, protože pokaždé je jiná situace a ryby berou s různou intenzitou. Takže bůhví, jak to vlastně je.

Začít o tomto tématu zase přemýšlet mě donutila loňská sezóna. Povedlo se mi totiž pár pěkných dnů u vody. Ne snad, že bych měl obří úlovky ale prostě jsem si zachytal. A záhadně i když jsem měl lanko. Párkrát jsem dokonce zabodoval na candáta i s ocelovou obludou, když jsem zrovna vytrhal všechny wolframy a fluoš se mi už nechtělo vázat.

candát je v létě náročným soupeřem. Roli hrají i návazce na candáty

Vliv návazce na candáty respektive na záběry

Přiznám se, že jsem proslídil prostory internetu a prolezl jsem kdejakou diskuzi. V českém prostoru panuje přesvědčení, že návazec opravdu rybu plaší.

Využil jsem ale i svoje jazykové schopnosti, s určitou dávkou Google překladače, abych zjistil, co se o tom říká ve světě. Česko zrovna není dravcová velmoc a tak občas není od věci nahlédnout jinam. Co zjistíte při takovém pátrání. 

Možná se budete divit, ale část rybářů na zahraničních fórech zejména v dravcům zaslíbeném Polsku, Holandsku ba i Německu vůbec problém v lanku nevidí. Jejich častý názor se dá shrnout slovy: 

„Když žerou, tak tam můžeš mít klidně strunu.“

Nutno dodat, že část názorů se se kloní k tomu, že fluo je přece jen lepší. Uživatelé ocelových nebo titanových lanek na candáty se rekrutují hlavně z řad lovců na woblery, kteří candáty loví z lodí na větších jezerech. 

Myslím, že v Česku je cílený lov candátů touto metodou pořád okrajovou záležitostí, což ale bude dáno hlavně malým počtem vhodných revírů.

Mimochodem, častý argument pro tuhá silná lanka je ten, že woblery se díky nim méně zamotávají za trojháky při nabízí.

Je to ale aspoň dobrá ukázka, že spousta věcí se může dělat i jinak než se u nás traduje.

Máme tedy chodit na candáty s tím nejhrubším lankem?

To si nemyslím. Dokonce jsou i rybáři, kteří návazce na candáty při vláčení nepoužívají vůbec. 

Já si ale myslím, že výhody použití alespoň nějakého návazce na candáta převažují. Sám nejčastěji chytám candáty na gumu a osvědčily se mi dva typy návazců:

  • Kus fluorocarbonového vlasce
  • Wolframové lanko

Fluorocarbon na candáta

Tenhle typ vlasce je legendární jako „neviditelný“. Uvozovky jsou na místě, jelikož samozřejmě vidět je. Jeho index lomu má ale lepší hodnoty než běžný vlasec a tak průhledný fluorocarbon trochu splývá opticky s okolím. V čisté vodě ale je vidět jako prase. Navíc z charakteru použití jako ochranného návazce musíte mít tlustší průměr.

Fluorocarbon mám rád ne kvůli zdánlivé neviditelnosti, nýbrž jeho ceně. Koupím si prostě klasickou špulku a z ní vážu návazce před nástrahu. Cenově to vychází hodně levně a je to materiál, kterému věřím. 

Fluorocarbonový vlasec lze použít při přívlači jako návazce na candáty i jako kmen
S fluorocarbonem to je snadné, buď koupíte hotový návazce (za větší peníze) nebo si koupíte cívku 0,30 až 0,40 mm fluoše pro přívlač a máte to levnější. Ale pozor, na štiku to úplně není, tam potřebujtete daleko silnější

Když chytám například s návazcem s 0,40 mm fluorocarbonu, tak cítím vnitřní klid a vím, že candát asi určitě zabere. Zároveň vím, že to nikde hloupě nepřízní o šutr a případný záběr nějaké kudly asi skončí dobře.

Nevýhoda fluorocarbonu je jasná: je tlustý až moc, což může ovlivňovat chod nástrahy nebo třeba dobu propadu.

Zároveň ani ta čtyřicítka není dost silná, aby třeba stoprocentně chránila před štikou. To by musel být průměr dvakrát takový!

Ve výsledku je fluorocarbon jako návazec na candáty takový solidní průměr. Funguje mi to spolehlivě ale mám ho jako zálohu. Nejraději mám následující materiál.

Čtěte také: Proč není fluorocarbon dobrý návazec na štiky

Wolframový návazec

Wolfram neboli tungsten si všichni jistě brzy oblíbíme, neboť po zákazu olova nám mnoho jiných možností v přívlači nezůstane. Wolfram je vzácný a kvalitní kov, který má pouze jednu nevýhodu. To je bohužel jeho vyšší cena.

Návazce z něho nepatří mezi levné (ale ani nejsou nejdražší). Wolfram má v oblasti lovu candátů, nebo i při jemnější přívlači, tam kde je hodně štik, velkou důvěru.

  1. Tenký ale pevný lanko, kde jinde tuhle kombinaci seženete?
  2. Je velmi ohebný, takže nezabíjí chod nástrah

První bod je jasný. Tenké lanko je poměrně nenápadné, na pohled není o moc výraznější než pletenka.

Druhý bod souvisí s zachováním chodu nástrahy. Na wolfram se nebojím chytat i menší gumy a hlavně woblery. Fungují spolehlivě.

Přiznám se, že mě nenapadá žádná vyložená nevýhoda kromě ceny. Otázka však je, jak na tom bude tenké lanko s odolností při větší zátěži. Na větší štiky bych bral přece jen to silnější ocelové nebo titanové, které má vyšší odolnost v tahu i proti otěru.

Filozofický závěr aneb vím, že o návazcích nic nevím

Jak vidíte, žebříček oblíbenosti návazců mám celkem daný. Reporty ze zahraničí ale ukazují, že ty moje utkvělé představy nemusí odpovídat realitě. 

Docela by mě zajímal i váš názor. Používáte návazce na candáty? Je to fluorocarbon nebo jezdíte se člunem po Lipně nebo Slapech a drtíte céčka na woblery s titanovým lanem? Vážně bych rád věděl, jaká je realita v ČR mimo moji sociálně-rybářskou bublinu.

Dole je možnost komentovat.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.