Halibut v Norsku na mouchu (video)

norsko

Mořský rybolov v Norsku je mnohým rybářům důvěrně známý. Málokdo ale uvažuje o možností lovit zdejší ryby na moři pomocí muškařské výbavy. Lov na mouchu na moři přitom populární je, zejména v exotických tropických destinacích. V tomto případě se ale podíváme na chladný sever

Na tomto videu uvidíte jedny z nejšílenějších muškařů vůbec. Niklaus Bauer a Paolo Pacchiarini vyrazili na týdenní dobrodružnou výpravu na sever.

Cílem výpravy ale není lov lososa nebo pstruha, jak by se dalo očekávat. Chtějí chytat velké halibuty na jednom z rybářských kempů v severním Norsku.

Chytat tyto ryby pomocí muškařského vybavení rozhodně není běžné a zdaleka nebylo jisté, že se tato snaha promění v úspěch.

Jak se ale ukáže v tomto videu, možné to je. Ba co více, jedná se o vcelku úspěšnou a zajímavou alternativu běžným metodám lovu.

Na videu si užijete hodinu muškaření na pobřeží severního Norska a uvidíte souboje s pořádnými halibuty.

Halibut patří mezi nejoblíbenější druhy

Severní Norsko je rájem velkých halibutů. Také se sem za nimi vydává velká spousta rybářů, včetně naprosto vnitrozemských Čechů. Halibut je silná a velká ryba.

Lovit ji lze z plavidel i ze břehu, přičemž ta nejjednodušší technika lovu spočívá v chytání na rybku ze dna.

Halibut je ale také vynikající cílová ryba pro aktivní způsoby lovu.

Nejčastěji se loví na přívlač, přočemž ideálním obdobím je hlavně léto a začátek podzimu, kdy lze zaznamenat vynikající úlovky ze břehu.

Jedná se o rybu dna ale záběry přichází také ve sloupci, kam neváhá kořist pronásledovat.

Halibut se neloví přes zimu, kdy probíhá jeho tření. Jinak je možný jeho sportovní i komerční lov v okolní Norska. V současné době, se jeho početní stavy jeví na dobré úrovni.

Omezení pro jeho lov platí ale u větších exemplářů. Rozměrů nad 150 cm dorůstají prakticky jen samice a úlovky přesahující tuto délku je nutné vrátit zpět do vody.

V Norsku je rybolov tradičně spojen se získáváním potravy a tak patří halibut k nejoblíbenějším rybám. Má velké ale snadno odstranitelné kosti a jeho maso obsahuje vysoký podíl bílkovin, vitaminu D, vitaminu B12 a selenia.

Video si můžete přehrát zde: na YT kanále Vision Fly Fishing

Čtěte také:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.