ZIMNÍ KAPRAŘINA

zimní kaprařina

Píše se půlka února minulého roku a já doma za zasněženými okny přemítám, kde bych mohl vyrazit k vodě. Po dlouhém přemýšlení jsem se rozhodl, že opráším mé kaprové pruty a vyrazím na celý den k místnímu svazovému jezeru. Už týden nejsou nijak velké mrazy, tak doufám, že hladina nebude zamrzlá.

Příprava

Na těch pár hodin jsem se rozhodl pro drcené boilie s malou sladkou plovkou. Co se týče vybavení, tak sahám po slabších prutech s malými navijáky.

Vlasec mám o průměru 0,25mm zakončený 4 metry dlouhou šokovou šňůrou. 

A teď něco k návazcům. Volím olovo o gramáži 60g, které připnu do závěsky. Samotný návazec se skládá z 20 librového fluoro carbonu, háčku velikosti 7, antitanglu, plastického olova, trnu na který umístím nástrahu a pevnostního rychlo – výměnného obratlíku.

Jako krmení používám drcené boilie s příchutí strawberry a jako nástrahu 16 mm pop up, s příchutí ananas – banán. Krmení ještě zaliju sweet boosterem v jahodové příchuti. (Všechno krmení mám z kuchyně pana Tomáše Blažka🙌🎣) Toť vše k přípravě a můžu vyrazit.

Konečně u vody

Konečně dorážím k vodě a rozhoduji se, že budu lovit na druhé straně jezera. Když jezero obcházím, kochám se nádhernou zasněženou krajinou a klidnou hladinou, která se třpytí jako ten nejčistší křišťál.

zimní kaprařina

Hurá, jsem tady. Toto místo dobře znám a proto klipuji na 50 metrech, kde je velmi zajímavá hrana a přinesla mi už mnoho pěkných ryb.

Vše mám perfektně připravené, tak jsem rozbalený téměř okamžitě. Na háček dávám už jen pva s drceným boiliem, napichuji nástrahu a šup s tím do vody!

V klidu už usedám do křesla a vychutnávám si první letošní kávu u vody. Čtu si časopis a nabírám nové informace, když v tu swinger vystřelí do prutu.

Rychle vybíhám a zasekávám a však ryba tam už nebyla. Tohle se opakovalo ještě minimálně 3x. 

Musel jsem vymyslet co s tím udělám, s takovou nic nechytnu.

Po chvíli koumání mi to došlo, měl jsem úplně povolenou brzdu a tak ryba těsně před tím, než jsem zasekl vždy z háčku spadla.

Už je poledne a proto si dávám svačinu. Když se natahuju pro hrnek s čajem, přichází konečně jízda a je zjevné, že ryba se zasekla.

Po pár minutách končí v podběráku odhadem 2,5 – 3 kg těžký lysec. S rybou si dělám rychlou fotku a putuje zpět.

Po chvíli přichází další záběr, tentokrát dost nepatrný. Rozhodl jsem se zaseknout a kapr tam nebyl, až u břehu zjišťuji že plovka zachutnala i místnímu cejnovi. Bez cejna by to snad ani nebyl zimní lov:D

zimní kaprařina

Za odpoledne na břeh dostávám ještě několik cejnů, nijak výrazné velikosti. Kapři přestali brát a tak lehce pozměňuji nástrahu tím, že k pop upce přidávám i pár červů, proto musím vyměnit návazec a vše nastražit pomocí bait floss šňůrky.

Výsledek na sebe nenechal dlouho čekat a tak po půl hodině dostávám zase jízdu. Opět krásný lysec odhadem tak 3 kg. Na této rybě mě dost zaujala zdeformovaná tlamka, bůh ví jak se mu to stalo. Opět rychlá fotka u šup s ním zpět. 

Když je venku pod nulou, není dobré rybu držet dlouho na břehu, mohla by začít omrzat a to není vůbec pro rybu dobré.

Taky je fajn použít navlhčenou podložku, aby jsme rybu nepokládaly na sníh. K rybám je třeba se chovat alespoň trochu s respektem. Vždyť si to přece za tu naši radost zaslouží:).

Na konci dne ještě vytahuji 2 lepší cejny a je čas jít zase domů.

Závěr

Dnes se mi nepodařilo chytit žádného mohykána, ale to přece vůbec nevadí. Je třeba si vážit každého úlovku a chovat se k rybám šetrně. Přece každá velká ryba byla taky kdysi dávno tou malou pro některé nedoceněnou rybou.

Tímhle jsem chtěl poukázat na to, že i když je zima, dá se zažít super den na rybách a dokonce i něco málo chytit.

Vezměte sebou pár přátel a jděte si taky vychutnat tu skvělou zimní atmosféru.

Mějte se fajn, právě teď od vody vás zdraví Michal Kocian.

Čtěte také našich 7 tipů na navijáky na kaprařinu

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.