Kapří šílenství, aneb lov ve vázkách

kaprařina

Zdravím Vás milí čtenáři. V tomto článku bych rád zavzpomínal na poslední srpnový víkend, kdy jsem se vydal na 24 hodin k soukromé vodě Adošov.

Jedná se o soukromý revír s rozlohou přes 7 hektarů. Na dně i kolem břehů se vyskytuje až neskutečné množství vázek – pařezy, klacky, větve, potopené stromy, keře a mohl bych jmenovat dál, zkrátka sen a zároveň noční můra každého kapraře.

Pro svůj lov jsem si vybral sektor č.11, ke kterému patří taková dlouhá a úzká zátoka. Jak jsem již zmínil, je zde plno vázek, tomu je třeba přizpůsobit celou montáž a způsob lovu.

Na kmenovém vlasci mám navlečený průběžný plovák, díky kterému mi vlasec leží na hladině a nemá se takovou šanci někde zachytit.

Místo olova pak používám kámen, na který si jednoduše navleču gumičku připnutou v závěsu na olovo. To mi zajistí, že při záběru kámen odpadne a ryba se hned nerozjede do vázek. Šance na zdolání se tak mnohonásobně zvýší.

Co se týče samotného návazce, tak používám kombinovaný návazec ze silného fluorocarbonu a potahované šňůrky. Volba háčku pak padla na typ Klor vel. č.2.

Jelikož mám docela dost místa na vodě, každý prut pokládám na jiné místo a ke každému použiju trochu jiné krmení. 

Na levý prut zavezený v největším riziku nastražuji kuličku Red Crab balanced a zakrmuji pár kuličkami boilie stejné příchutě.

 Na prostřední prut volím návazec ronnie rig s malou pop up nástrahou a zakrmuji kuličkami Peach and Liver.

Poslední prut zakrmuji úplně stejně jako prostřední a pod hák nabíjím panáčka Broskev Játra s popkou Ananas Banán.

Sotva jsem pruty zavezl a už se začíná stmívat. Netrvá ani 20 minut a na prut zavezený v zátoce dostávám jízdu.

Než však stihnu přijet nad rybu je po všem, ryba se dokázala uvázat na dně a ani s pomocí kotvičky se mi ji nedaří vyprostit.

Zbytek večera je už klid, až po půlnoci dostává záběr kamarád. Když se snažíme kapra na vodě vyprostit z vázky, přichází extrémní bouře, z ničeho nic se během 2 minut obrací vše naruby.

Já, kamarád, plechová loď, karbonový prut v nesprávný čas na nesprávném místě může skončit fatálně, tady končí veškerá legrace.

Rybu jsme se nakonec radši rozhodli uříznout a vrátit se co nejrychleji do bezpečí břehu.

Zbytek noci je už klid a tak můžeme poklidně spát. V 7 ráno mě budí záběr na můj prut, sotva vybíhám na molo, rozjíždí se mi i druhý prut.

Skončilo to v obou případech stejně, ryba opět přetrhla vlasec kdesi ve vázce.

Nevzdávám to a pruty rychle navazuji a závažím zpět na značky. Po chvíli dostávám opět záběr a vydávám se pro rybu na vodu. 

Cítím že ji táhnu k hladině s nějakou větví, z hlubin vyplouvá cca 8 metrů dlouhá větev a pod ní vidím majestátného šupináče.

Když se natahuji pro podběrák, ryba se i s větví opět zanoří do hloubky.

Když však začnu prutem montáž pumpovat zpět k hladině, ryba je pryč ,,Neeeee, vyřízla se, to není možné sakra“.

Začínám být hodně demotivovaný, další ztracená ryba.

K mému štěstí však dostávám další a další záběry, kdy se mi konečně daří hned několik ryb úspěšně zdolat.

Od 50 cm kapříků až po ryby přes 13 kg. Nejsou to žádní velikáni, ovšem z tohoto místa potěší úplně cokoliv.

Přes poledne zdolávám více než desítku kaprů v čele s úchvatným lyscem. Hned po sléze podebírám 2 menší šupináče. 

Těsně před odjezdem zdolávám malého, ale nádherného koženáče,, mimochodem stejnou rybu se mi podařilo ulovit pár týdnů zpět.“

Když už mám vše zabalené a ve vodě poslední prut, dostávám záběr, ryba mě táhne skrz potopené stromy, kůly, větve a pařezy až na samotný konec zátoky.

Prut jsem musel několikrát podendat pod vodou, vlasec několikrát kotvičkovat, utrhnout a znovu navázat. Na vodě jsem strávil více jak 45 minut.

Rybě se však podařilo dostat do tak nepřístupných míst, že ani lodí se nebylo možné k rybě přiblížit. Boj jsem tedy prohrál, ale jsem si jist že jsem udělal proto maximum.

I tahle to někdy bývá, musím upřímně říct, že blbé řeči co se týče soukromých vod mě od té doby rychle přešli. Pokud si chcete vyzkoušet ,,hard“ chytání se vším všudy, neváhejte a navštivte jedno z míst na tomto krásném revíru.

Přeji Vám mnoho krásných chvil nejen u vody, Váš Michal🙂

Fotogalerie k článku Kapří šílenství, aneb lov ve vázkách

1 Comment

  1. Pouze rybářská jelita jezdí na soukromé vody kvůli fotce, nám normálním rybářům stačí svazové vody

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.