Lov candáta přívlačí – základy

Jak vyzrát na candáta a výtěrová hnízda.
Foto: Aktivni-rybolov.cz

Candát obecný by možná měl být zvaný candát tajemný. Tato ryba nedává mnohým rybářům spát. Někteří je loví jak na běžícím pásu, jiným se moc nedaří. Technika lovu candáta není přitom nijak složitá, lov candáta přívlačí je spíš kombinace správných vláčkařských metod a schopnosti candoše najít.

Jak to je s candátem v ČR

Candát je relativně hojný dravec. Rozhodně ale na našich vodách není tak hojný jako například na revírech typu Ebro, řeky východní Evropy a podobných zahraničních vod, kde candáta přehazují vidlemi (někdy doslova).

V našich podmínkách najdeme dobře zarybněné candátí revíry jako jsou Orlík, Slapy nebo třeba Nechranice. Tady dochází k slušnému zarybnění ze strany ČRS a zároveň i k dostatečnému samovýtěru. Stačí si přečíst statistiky úlovků z výše zmíněných vod a uvidíte, že počty vykázaných candátů jsou právě tady největší.

Naproti tomu stojí ostatní revíry, kde candáta není tolik. Svaz vysazuje candáta na značné procento vod, včetně rybníků a někdy i menších toků. Problém je, že candát ne všude nachází podmínky k úspěšnému rozmnožení a dá se říct, že schopnost samovýtěru dělí revíry na průměr a elitní vody. V poslední době různé MO experimentují s výtěrem například pomocí hnízd. Klobouk dolu před vámi, chlapi. Díky takovým nadšencům se časem možná poměr dravců na MP vodách zlepší.

Přelovení candáta aneb rybáři si za všechno můžou sami

Zdálo by se, že na céčko je nejlepší vyrazit na ty velké přehrady a všichni jezdí tam. Něco na tom bude, Notoricky známý příklad je Lipno, kde se chytali candáti jak na běžícím pásu. Dopadlo to tak, že populace rapidně klesla. Situace se stala terčem vědeckých výzkumů a závěr byl jediný: přelovení.

Prostě jsme si ty candáty vychytali. Candát je výborný na pekáči a při lovu na rybičku je úspěšnost lovu dost vysoká. Zároveň si nedělejte iluze, že na velkých přehradách candáti nejsou terčem vyloženého pytláctví. Kolik ryb zmizí během jarního hájení v kempech a hausbótech se můžeme jen dohadovat a není v silách RS to uhlídat na Lipně nebo hůř na Orlíku či Slapech se všemi hausboty a zátokami.

Svůj díl viny mají i vláčkaři, candát je citlivka a lov malých céček stylem chyt a pust s sebou nese vysokou mortalitu. AKtuálně proto od příštího roku  nastoupí drastická omezení lovu dravců na přehradě Nechranice (například zákaz lovu z lodě na podzim, minimální velikost nástrahy atd – více v samostatném článku).

Proto bych vás chtěl požádat o šetrnost k rybám:

  • Nelovit cíleně mini candáty
  • Ryby pouštět co nejrychleji – jsou to citlivky na kyslík, hlavně v horku. Při pouštění je nechte sklouznou po hlavě (z lodi nebo když je u břehu trochu hloubka), ať jim žábrami projede trochu kyslíku
  • Nechytat na podzim ve velké hloubce, cnadát nevyrovná tlak a nepřežije

Občas je nejlepší přístup si candáta prostě vzít domů, ukončit lov a nepoškozovat další ryby.

Lov candáta přívlačí: jak na to, výběr místa a vybavení

Nejdřív se podívejme na to, kde se candátovi nejlépe daří. V člověkem neovlivněné přírodě si candát vybírá dostatečně prokysličené řeky s tekoucí vodou a tvrdým dnem (díky regulaci a jezům jich u nás už moc nemáme). Zabahněné revíry s menším obsahem kyslíku nejsou jeho doménou. U nás je takových vod skoro většina a do mnohých z nich se candát vysazuje. Nezbývá mu nic jiného, než tam nějak žít. Mnohdy se i na rybníku uloví trofejní ryba ale bohatá populace candátů se tady asi nevyvine.

Chytat candáta na rybičku je účinné. Většina vykázaných candátů končí svůj život takto. Pro sportovního rybáře ja ale daleko zábavnější metoda přívlač, která klade na člověka větší nároky a každý úůovek je pak daleko větší vítězství než když hodíte rybu do vody a čekáte.

Začínající zájemce o lov candáta přívlačí v ČR si na internetu snadno zjistí, že některé přehrady (třeba ty výše zmíněné) candátem hojně oplývají. Stejně tak candát žije ve všech našich větších MP řekách. Jak je ale přesně najít?

Candát je specifický tím, že se nachází hlavně na určitých místech. Cílený lov candáta většinou znamená, že nechytnete štiku i když na revíru je. Místa typicky candátí a štiková se často (ne vždy) liší.

Lov candáta přívlačí sLowrance Echolot HOOK� 4x se Sondou Bullet Skimmer + baterie ZDARMA

*I nejlevnější echolot je neuvěřitelná pomoc v hledání míst

Candáta hledejte na flecích s těmito charakteristikami:

  • Tvrdé dno – na to si potrpí
  • Dostatek kyslíku – hlavně v létě stojí v okysličené vodě
  • Dostatek potravy – samozřejmě musí být tam, kde jsou drobné rybky

Přes den candát nebývá moc aktivní. Loví se na různých jámách například, kde hlavně stojí a čeká na noc nebo příhodnější podmínky. Vyhledává notoricky známá místa jako jsou právě jámy na řekách, utopené dřevo a jiné překážky v toku či terénní zlomy na nádržích.

Můj známý nedávno trefil candáty jenom díky echolotu. Echolot kdekdo proklíná. Ani ten nejlepší vám ale neukáže druh ryby. Kámoš má ale dost drahý kousek, který mu ukázal na dně Labe nějaký kořen nebo kus stromu a okolo něj pohyb. Domníval se, že to mohou být candáti a nespletl se. Několik kusů od asi čtyřiceti do největšího 72 cm chytil během dvaceti minut. Echolot zkrátka při lovu candátů může pomoct, stejně tak je skoro nezbytný při vertikálním lovu candáta atd. Není to záruka úspěchu ale loď s echolotem je pro chytání candátů vždy výhoda.

V noci se mění pravidla hry

Candát je v něčem podobný sumci. Oba přes den hlavně spí a v noci začínají rejdit. S příchodem tmy candát vyráží do mělčích vod a tluče rybky skoro jako jeho příbuzný okoun. Během setmění a po něm máte největší šanci candáta chytit bez znalosti jeho denního úkrytu. Dá se chytit na prakticky všechny druhy nástrah ve sloupci, včetně woblerů a třpytek.

Vybavení pro vláčku na candáta

O prutech na candáty máme samostatný článek, který si můžete přečíst na tomto odkazu. Ve zkratce jde o pruty na pomezí lehké a střední přívlače. Na stojáku vám může stačit prut se zátěží 25 gramů, na řece s proudem potřebujete těžší jigovou hlavu ( opět článek na toto téma zde: výběr jigové hlavy) potřebujete prut se zátěží běžně kolem 50 g. Délka prutu záleží na stylu lovu, z lodě na vertikál a propad stačí kratší.

Ze břehu na větší vodě není 2,7 metru nic divného, někteří chytají i 3 m, aby dokázali zvednout nástrahu ze dna i na velkou vzdálenost.

Jak vyzrát na candáta a lov candáta přívlačí

Výhoda je samozřejmě lovit z lodě. Kratší prut je lehčí a vláčení vás nebude tolik unavovat, dostanete se na místa ze břehu nedosažitelná a zachráníte spoustu nástrah, Trhání je při chytání na jig u dna největší položka v rybářském rozpočtu.

K prutu samozřejmě patří vhodný a kvalitní naviják na přívlač. Jako důležitější prvek sestavy bych označil pletenou šňůru, vlasec je dávno pasé. Neprůtažná šňůra lépe udrží kontakt s nástrahou, odhalí záběry a umožní vám cítit tvrdost dna – to je důležité pro hledání místa.

Na candáta ještě může být vhodná kus fluorocarbonu 0,25 – 0,35 jako ochrana proti ostrým šutrům, které narušují šňůru. Pokud hrozí záběr štiky, tak zkuste tenké wolframové lanko.

Máte-li loď s motorem a echolotem tak si můžete gratulovat. Na velkých přehradách je to neocenitelný pomocník a třeba vertikální přívlač bez něj vůbec není tak efektivní, jak může být. Echolot vám samozřejmě neřekne “tady je candát”, dokážete s ním ale najít zajímavá místa a k těm candát se opravdu nakonec dostat.

Z tohoto hlediska je pro nováčky snazší lov candáta přívlačí na řekách, kde drahé vybavení není nutné a dá se číst voda a hledat podjezí, jámy, pilíře mostů a podobné věci.

Klasické i méně klasické techniky pro lov candáta přívlačí

Najít candáta je 90% úspěchu. Zbylá procenta musíte dohnat technikou vláčení, což není bůhvíco těžkého. Vlastně to jsou staré známé věci.

Propad neboli přískoky u dna

Klasická technika pro lov candáta přívlačí na gumovou nástrahu spočívá ve 3 jednoduchých krocích

  • Po nahozu nástraha padne na dno
  • Zvednutí nástrahy – například  2-3 otočení kličkou navijáku
  • Propad – nástraha opět klesá ke dnu

Je to snadné. Ve skutečnosti ale musíte najít konfiguraci, která vám bude fungovat. Tím myslím, že každý krok můžete měnit. Můžete nástrahu nechat ležet na dně dlouho nebo jen třeba půl vteřiny, můžete navijákem točit pomalu nebo rychle či udělat jen 1 otočku nebo třeba 5.

Váhu jigové hlavičku musíte přizpůsobit hloubce a síle proudu. S těžší hlavičkou ale nástraha propadá rychleji a někdy to funguje lépe, jindy zase lépe berou pomalu padající gumu s lehkou hlavou. Můžete samozřejmě použít vyměnitelnou zátěž čeburaška (opět máme článek zde).

Možností máte bambilion. Jako základní funkční setup doporučuji zvolit takovou váhu zátěže, aby vám po 2-3 otočkách kličkou klesala nástraha cca 2-3 vteřiny.

Candát je na Lipně legendární ryba, lov candáta přívlačí

Vertikální přívlač

Tato metoda vyžaduje skloubit tři předpoklady, které začátečník většinou nemá možnost dát do kupy:

  • Mít loď
  • Alespoň základní echolot
  • Najít s tím místo, kde candát žije

Výhodou vertikálu je například téměř nulová trhavost nástrah. Za pár let se levnější člun s echolotem skoro splatí, poněvadž ušetříte za nástrahy. Měníte gumy jen kvůli poškození od rybích zubů.

Nevýhoda je, že jste na rybách ale celou dobu zíráte na displej a z přírody nemáte nic.

Více čtěte zde:

Rovnoměrné vedení a orání dna

Lov candáta přívlačí se dá provozovat i při rovnoměrném vedení nástrahy, což je pro mnohé začátečníky nejsnazší metoda lovu. Většinou to není tak účinné, protože candát vám nástrahu často vezme právě při/po dopadu na dno. Pokud ale dokážete vést nástrahu blízko dna, tak prosím. Pár candátů jsem takto chytil. Některé během dne hlubokopotápivý wobler, který chodí těsně nad dnem.

V podcastu od kluků z Nástrahy.cz jsem slyšel o metodě orání dna, kdy se používá extrémně těžká hlavička níž guma jede po dně a víří kal. Kdysi jsem tohle zkoušel taky, s různými úspěchy a spíše neustálým trháním. Osobně to nepoužívám kvůli vázkám ale na revírech, kde vázek moc není to může být zajímavá varianta.

Jaké nástrahy si vzít?

V poslední době všichni ujíždí na drahých gumách od Keitech. Můžete ale použít jakékoliv jiné gumové rybky. Hodně frčí nymfy od Nástrahy.cz a další podobné výtvory. Výběr nástrahy někdy může hrát svoji roli, Ale zase s rozumem. Důležitý je mít výběr několika typů v různých barvách a velikostech, nemusíte vykoupit celý krám.

Nebojte se použít větší gumové nástrahy, candát polkne 10 cm ripera jako malinu.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.