Urban fishing, 7 výhod a nevýhod městského rybaření

urban fishing na Berounce v radotíně
Ilustrační foto: redakce

Na rybách ve městě alias tzv. urban fishing, jak se říká po anglicku, se stává stále populárnějším jevem. Do měst se totiž stěhuje čím dál tím více lidí. Mezi nimi najdete mnoho rybářů a tak je možnost nahodit pruty kousek od domu stále lákavější.

Jaké výhody a nevýhody urban fishing přináší? Podívejme se na to společně.

Na ryby to není daleko

Zajít si na ryby znamená pro mnohé sednout do auta a jet z města.

I bez dopravních zácp ve velkých městech to znamená ztrátu času. Pěkná místa v okolí metropolí jsou často plné rybářů a hledání pravého přírodního klidu znamená často hodinu i víc v autě.

Na druhou stranu, přijmeme-li fakt, že budeme chytat v lůně civilizace, ušetříme mraky času. Téměř každé město má nějakou řeku nebo alespoň rybník, který slouží jako rybářský revír.

Některá města jsou dokonce rybaření přímo zaslíbená. Leží například na velké řece, či několika tocích a mají i přehrady či pískovny na svém okraji.

Chytáním ve městě ušetříte čas strávený cestou a budete moci trávit více času s pruty nahozenými ve vodě. Najednou se vám otevře i prostor pro krátké vycházky například po práci, což je při dlouhém cestování hůře realizovatelné.

Urban fishing v Praze
Pod mostem nikdy neprší. Praha – Troja

Urban fishing je často o pěkných úlovcích

Centra měst, rušná či nepříliš estetická místa jsou často přehlížena většinou rybářské veřejnosti. Logická rovnice pak říká, že kde je málo rybářů, tam je hodně ryb.

Ve městech je často ryb vcelku dost. Navíc nejsou tolik zvyklé na rybářské nástrahy a často nejsou ani tolik plaché. Platí to pro všechny myslitelné druhy. Od tlouště až po kapra a občas se přímo ve městě podaří i pěkný dravec.

Jeden známý zastává teorii, že u lidských sídel neřádí predátoři tolik jako na klidných lokalitách a je zde více ryb. Na tom může být trochu pravdy, i když ani uvnitř měst není nezvyklé najít třeba hnízdiště kormoránů.

Rybaření v Praze
Rybařit se dá i v centru Prahy. Lovit je možné z loděk, části nábřeží na Malé Straně jsou přístupné až k vodě (hodí se zde stojan, ne vždy zapíchnete hůlky). Nad jezem vpravo je Střelecký ostrov, kde se dá rybařit také.
panorama Prahy
Klasické nábřežní panorama pražského centra

Pravidelná přítomnost rybářů pomáhá chránit vody

Jak je to možné? Inu, ve městech rybářů moc není a často můžeme na určitých místech pozorovat podezřelé živly. Už zdálky poznáte, že papíry v jejich případě nechytají. Pytláci bez povolenek mají nejraději místa, kam nikdo jiný nechodí a to jsou paradoxně mnohá zákoutí v městské džungli.

Častá přítomnost rybářů na takových místech ve městě pytláky trochu znervózňuje a možná to nakonec někoho z nich donutí si alespoň ty papíry udělat. Rybář také může na pytláky přímo upozornit RS.

Ohře ŽATEC
V severočeském Žatci mají pěknou pstruhovou vodu přímo ve městě

Neobvyklá romantika na břehu řeky nebo rybníka

Atmosféra rybaření v historickém centru je neopakovatelná. Zejména vycházky k vodě brzo ráno či naopak večer jsou romantika sama. Probouzející se či naopak usínající město má neobyklé genius loci.

Odbíjení kostelních hodin do večerního ticha a rozsvěcení prvních pouličních světel vám ukáže, že ta civilizace má také trochu něco do sebe.

Nesmíte samozřejmě chytat u dálničního přivaděče, nejjedovatější fabriky v okolí a podobných míst, jejichž „kouzlo“ nadchne snad jen fanoušky industriálního stylu a posluchače kapely Umbrtka.

Řeka Labe v Hradci Králové
Labe nedaleko fakultní nemocnice v Hradci Králové
Jez Hučák, urban fishing v Hradci
Jez Hučák v centru Hradce Králové – unikát secesní architektury a místo, kde se dá rybařit v podjezí i na nové náplavce nad jezem.

Jídlo a pití na dosah ruky

Pojďme od romantiky zpátky do reality. Chytání ve městě může mít i praktické výhody. Napříkad přísun kvalitního kafe.

Jste již natolik rozmazlení, že pijete jen sojové latté se špetkou bioskořice? Žádný problém, můžete si jej vzít cestou kolem vaší oblíbené kavárny. V případě chytání ve dvou nebo přímo u zdroje (třeba náplavka se stánky) si pro občerstvení můžete chodit průběžně.

Nezapomeňte však, že když jdete ke stánku opodál, pruty musí z vody ven.

Někteří rybáři si již na pohodlí zvykli natolik, že poblíž města bivakují cíleně a k vodě si objednávají jídlo z dovozu.

Negativa Urban fishingu? Často je to o přístupu k věci

Chytání ve městě není jen procházka růžovým sadem. Silně ale záleží na městě a výběru lokality

Všichni se na vás dívají

Většina rybářů si chodí k vodě odpočinout a dávají přednost klidné přírodě. Ve městě na exponovaných místech budete ale na očích veřejnosti. Zatímco s běžnými kolemjdoucími a turisty se dá rychle smířit, horší jsou podivné existence.

Takových je v některých městech hodně a pokud patří břeh vašeho revíru k jejich rejdišti, tak můžete na klid zapomenout.

Neustále prosby o pár drobných, cigaretu nebo radši dvě, otráví časem i nejvytrvalejší rybáře. Projít takové místo jde například s vláčkou, na hodiny sezení s feederem nabo kaprovým prutem to ale není.

Dívají se i když potřebujete na záchod. Křoví na nábřežích nenajdete

Během několika hodin u vody to bez krátkého odskočení většinou nejde. Ve městě ale kolikrát není kam, aniž byste se od prutů vzdálili, což se nesmí a ani není ve městě radno. Většině rybářů poslouží nějaké křoví na břehu.

Neustálá renovace a stavba komerčních náplavek či nábřeží ale takovým místům příliš nepřeje. Proto se stydlivější část z nás takovým místům vyhýbá. Pro rybářky je to problém téměř neřešitelný.

urban fishing v brně
Ve městě ale v přírodě. Svratka pod hrází Brněnské přehrady tvoří pěkná přírodní zákoutí. Šalina zastavuje opodál.

Parkování může být problém

Další nevýhodou může být nemožnost zaparkovat. Tady však dost záleží. Pokud je v místě například obchoďák s parkovištěm zdarma aspoň na pár hodin, tak to není na krátkou vycházku problém.

Na menších městech nebo v zapomenutých ulicích často není s parkováním problém žádný. Ve větších městech navíc můžete místo auta využít MHD.

S pouzdrem na pruty a kýblem krmení se necestuje až tak zle, jak se může stát. Odpadá strach o auto a můžete si na ryby vzít i pivsona. Láhev nebo plechovku pak můžete vyhodit do kontejneru cestou na zastávku. Takže tuto položku můžeme brát i jako pozitivum.

rybaření ve městě

Která města jsou urban fishingu zaslíbená? Otázka by spíš měla znít, která ne

Jak píšeme na začátku, ve většině českých měst máte celkem slušné možnosti, kde rybařit. Snad jen města ve vyšších polohách nebo v kopcovitých krajích bez páteřního toku, nabízejí maximálně jen nějaký ten rybník.

I tam se však někdy dá ale slušně chytat (viz sumci z Ronova či Lanškrouna). Samozřejmě, je otázka, zda na malých městech lze mluvit o čistokrevném urban fishingu.

urban fishing a muškaření
Ve městě se uplatní také muška

Ve velkých městech je z čeho vybírat, například:

  • Praha – Hlavní město je ráj pro urban fishing. Vltava na katastru Prahy má délku 25 kilometrů, patří sem i kus Berounky a řada rybníků včetně Hostivařské přehrady
  • Brno Prýgl je luxusní revír, který leží blízko zastávky šalin ale vlastně nabízí rybaření prakticky v divoké přírodě. Přímo ve městě lze rybařit například na Svratce. Zde však na části revíru dojde k úpravám břehů a stavbě náplavky pro veřejnost
  • Hradec Králové a Pardubice – dvě blízká města na Labi, každé s další pěknou řekou jako bonus (Orlice a Chrudimka). V katastru obou měst naleznete ještě odstavná či slepá ramena.
  • Ústí nad Labem a Děčín – Dolní tok Labe, víc netřeba dodávat. V Ústí stojí za zmínku také soukromá nádrž Dělouš s trofejními kapry.
  • Plzeň – město na soutoku několika řek tvořících Berounku. Je zde také menší přehrada.
  • České Budějovice – Vltava a Malše. V dojezdu MHD je trofejní revír Vltava 24.
  • Mladá Boleslav – velmi dobrý urban fishing na Jizeře

Stejně dobře, ne-li lépe si zachytáte v celé řadě menších měst

Pak jsou ale místa, kde těch vod tolik nenalezneme. Menší výběr je například v těchto krajských metropolích:

  • Ostrava – Odra a Ostravice, v širší aglomeraci ale najdeme revírů více (v okolí Bohumína například).
  • Jihlava – stejnojmenná menší řeka a nádrže v okolí
  • Zlín – Dřevnice je nenápadná říčka ale od čtenářů víme, že si zde rybaření lze užít.
  • Liberec – tady zkuste radši lyže a v létě kolo. Chytat se ale dá také, jen se smiřte s menší nabídkou lokalit. Revíry přímo ve městě tvoří pouze malé toky a nádrže. Přehrada Harcov bude několik let bez vody. Za zmínku ovšem stojí nedaleká horská nádrž v Bedřichově, která je opravdovým pokladem. To už je ale naprostý opak urban fishingu, jde o jeden z nejhezčích revírů ČRS, jenž leží v nedotčené divočině Jizerek.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.