Světový rekord tolstolobce pestrého uloven na řece Mississippi

tolstolobec pestrý
Foto: Missouri Department of Conservation

Americká média informují o překonání světového rekordu v úlovku tolstolobce pestrého. Ryba vážila v přepočtu téměř 44 kilogramů. Otázkou ale zůstává, zda se opravdu jedná o největší ulovený kus na světě. Jiné zdroje hovoří o daleko těžších rybách.

Tento asijský introdukovaný rybí druh je v USA velmi nevítaný, a to ještě mírně řečeno. Jeho přítomnost vadí oficiálním orgánům a není ani oblíben mezi rybáři. Jeho cílený lov na udici je navíc velmi složitý a úlovky jsou spíše náhodné, stejně jako u nás.

Zcela náhodným je také aktuální úlovek rekordního tolstolobce z amerického státu Missouri.

tolstolobec pestrý
Foto: Missouri Department of Conservation

Při cíleném lovu sumců (myšleno některého ze severoamerických druhů, pozn. red.) na řece Mississippi se totiž místnímu rybáři jménem George Chance podařilo ulovit tolstolobce o váze 97 liber, tedy asi 44 kilogramů.

Došlo k tomu již 19. března. Informaci o rekordní rybě v rámci Státu Missouri a zároveň i překonání světového rekordu zveřejnil místní úřad The Missouri Department of Conservation (MDC).

Zdolání ryby ze břehu trvalo asi dvacet minut. Podle intenzity souboje rybář odhadoval, že půjde o exemplář asi jen s poloviční hmotností.

Na břehu se, kromě skutečné váhy, ukázalo, že se jedná o jikernačku plnou jiker.

“Většinou odhadnete velikost ryby podle toho, jak bojuje”, řekl rybář médiím.

“Celou dobu se pohybovala dost pomalu. Až když jsem spatřil ocasní ploutev, došlo mi, že půjde o nějaký druh kaprovité ryby”, pokračoval,

.Podle vyjádření MDC se jedná o světový rekord tohoto rybího druhu ulovený na udici. Dle IGFA (The International Game & Fish Association) totiž vážil dosavadní největší tolstolobec jen „90“ liber (40,82 kg). Uloven byl roku 2005 také v USA, tentokrát ve státě Tennessee.

Jako vždy je otázkou, zda v minulosti nedošlo k ulovení ještě větších exemplářů, které se z nějakých důvodů nepodařilo jako rekordy oficiálně zaznamenat.

Například server Chytej.cz píše o tolstolobcích s hmotností až 69 kg v Maďarsku a přes 60 kg v Německu. zde ovšem bez fotografie či odkazu na původní zdroj. Poměrně dost zpráv z ČR se týká úlovků tolstolobika o váze až přes padesát kilo, o tolstolobcích je zpráv méně.

Obrovské problémy s kaprovitými rybami v USA

Ve Spojených státech rozhodně nevnímají kaprovité ryby jako něco pozitivního.

Evropský styl kaprařiny sice za oceán již pronikl, rozhodně nejde ale o kaprománii na jakou jsme zvyklí u nás.

Problémy navíc nečiní ani tak samotný kapr obecný, jako spíše jeho asijští příbuzní k nimž se řadá například také amur bílý.

Tyto ryby jsou na amerických vodách často hubeny pomocí elektřiny, budují se různé zábrany s cílem zamezit jejich dalšímu šíření.

V poslední době se dokonce americké úřady snažili dát těmto rybám jiný, atraktivnější název. To mělo za cíl zvýšit jejich popularitu mezi trávníky a hosty restaurací.

Minimálně v případě rekordního úlovku pana G. Chance propagace zafungovala stoprocentně. Rybu si vzal domů, naporcoval a nejspíš už i z části snědl. Ulovena totiž byla již 19. března.

Čtěte také:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.