Vertikální přívlač – efektivní metoda ale tak trochu videohra odcizující rybaření přírodě

Vertikální přívlač

Tento článek nese téma vertikální přívlač. Nadpis sice zní lehce negativně, nepůjde však o kritiku. Podíváme se na tuto metodu komplexně a k tomu patří zhodnocení všech pozitiv i negativ.

Co to vlastně je vertikální přívlač a čím se liší od normálního vláčení? Jak napovídá název, jde o oživování nástrahy směrem vertikálním, tedy nahoru a dolů.

Z toho plyne první zásadní věc:

Vertikální přívlač je určená pro lov z plavidla

Tady možná spousta z vás přestane číst. Já dlouho lovil jen na vodách, kde není povolen lov z lodě, tudíž jsem tuto metodu objevil relativně pozdě. 

Pořídit si plavidlo navíc něco stojí a tak to není metoda pro každého a pro všechny situace. Účinnost vertikální přívlače si ze břehu můžete vyzkoušet tak maximálně na náplavkách a tam, kde břeh končí nízkou navigační zdí (z vysokých zdí a mostů se nesmí), pod kterou lze legálně chytat.

Savage Gear Kajak High Rider Kayak 330 na vertikální přívlač

*Kajaky a Belly boaty jsou nejoblíbenější plavidla pro chytání na přívlač

Spouštěním třeba gumové nástrahy na dno docela lehce odlovíte menší okouny a párkrát se mi takhle povedla štika.

Výhody, které vertikální přívlač nabízí ale oceníte hlavně z plavidla. Může to být člun, pramice, belly boat nebo kajak. To je jedno. Důležité je dostat se na vodu a začít chytat.

Štěchovice jsou vhodné zejména pro vertikální přívlač z lodi
Hluboké přehradní nádrže v údolích – ideální revír na vertikální přívlač

Výbava a princip chytání na vertikál

Co se týče prutů – chce to klasicky vybírat klacky podle cílové ryby. To je třeba okoun a hlavní ryba na vertikální přívlač – candát. Samozřejmě zabere i štika a může přijít sumec. Většinou stačí jakýkoliv dobrý prut na střední vláčku. Samozřejmě, na lodi se víc hodí kratší pruty. Ale nedělejte si příliš těžkou hlavu. Pruty kolem 2,4 metru jsou taky úplně v pohodě. Odchytat se to dá i s delším. Kratší prut je ovšem snazší na manipulaci a hlavně lehčí.

Katamarán na vertiláůní přívlač

Samozřejmý je i kvalitní naviják ale hlavně šňůra. Pletenka na vertikální přívlač je stěžejní. Přenáší všechny záběry okamžitě na prut, takže brát kvalitu ať to dobře cítíte.

Princip chytání na vertikální přívlač

Vertikální vláčení je snadná věc. V podstatě stačí pustit nástrahu na dno. Nejlepší jsou gumové nástrahy všech druhů. Po dopadu na dno je zvednete do sloupce a malý kus na dně s nimi trochu hýbete. Stačí lehce vlnit platnými pohyby třeba jen pár centimetrů nahoru a dolů.

Plavidlo přitom nemusí kotvit. Spíš naopak využijeme volný drift a necháváme se unášet. Ideální je samozřejmě pokud řeka nebo vítr moc netáhne. Jinak je potřeba řešit kotvu nebo padák do vody na zpomalení. Chytání na vertikál je v hrubých obrysech opravdu pohoda.

Největší výzva tady není ani tak technika ale úplně něco jiného:

Hledání ryb při vertikální přívlači – bez echolotu docela boj

Tohle je patrně asi hlavní nevýhoda vertikálu. Bez echolotu chytat jde taky, s ním to ale bývá výrazně úspěšnější. Pokud jej nemáte, tak musíte mít dobrou znalost revíru a vědět DOST PŘESNĚ, kde jsou třeba candáti…

Může vám pomoci i znalost morfologie dna – kde jsou stará koryta, zlomy atd.

S echolotem je to ale snazší, protože bez něj se i na dobře známé hraně v driftu blbě drží. Prostě ztratíte orientaci a můžete horké místo minout třeba jen o pár metrů.

Lowrance Echolot Hook Reveal 9 se Sondou Tripleshot na vertikální přívlač + baterie + nab�je?ka ZDARMA

S echolotem si to najdete na obrazovce. Můžete vidět dokonce i ryby. Není to úplně tak, že bych viděl rybu, hodil to k ní a měl záběr. Někdy ale ten oblouk, jak se blíží k nastraze vidět je.

Echolot mi slouží hlavně k hledání zlomu a přesnému udržování nástrahy kousek nad dnem (bez něj musím pořád mlátit do dna, hloubka se totiž pořád mění a bez sonaru nemám přehled, jak jsem vysoko). Zároveň si taky dokážu přes GPS zafixovat flek, kde mám záběry. Po prvním záběru se driftujici loď během zdolávání posune tolik, že šance najet přesně do toho samého místa už zpaměti nedokážete. GPS v sonaru má vše v paměti a můžu se navigovat zpátky pohledem na sonar, bez nutnosti řídit člun a u toho manipulovat třeba s mobilem.

Uznávám, že tenhle technologický aspekt má svoje mouchy. Člověk skoro nevnímá přírodu a tak někdy echolot vypínám, abych netrávil čas u vody zíráním do obrazovky. Na známých místech to naštěstí jde. Cizí voda je bez echolotu ale složitá.

Co utratite za echolot a loď, to ušetříte na nástrahách

Málem bych zapomněl jednu zásadní výhodu. Výrobci rybářských potřeb ji neuslyší rádi. Při vertikálu se málo trhá. Většinu vycházek mám utrženo čistou nulu. Vzhledem k ceně nástrah, se dá spočítat, že po několika letech se vertikální rybaření prostě musí zaplatit na ušetřených penězích za nástrahy:)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.