V Kalifornii lovce s harpunou přepadl lachtan, musel s ním zápasit o kořist (video)

moře

Podvodní lov pomocí harpun se u nás samozřejmě neprovozuje. Ve světě tomu ale je jinak. Harpunování patří k metodám, které se používají i v mnohých civilizovaných zemích včetně USA. Právě z této země pochází video, které se poslední dobou virálně šíří po sociálních sítích.

Jose Liccardo, vášnivý lovec s harpunou z Kalifornie tam o svoji kořist nakonec musel bojovat s jiným predátorem, neodbytným lachtanem, který se rozhodně nemínil snadného úlovku vzdát a zaměstnal lovce i jeho kamarády.

Během poměrně běžného lovu poblíž tichomořského pobřeží zpozoroval hejno ryb.

Jeden z větších exemplářů se mu podařilo harpunovat. „Myslel jsem si, že ryba už je moje. Ukázalo se ale, že o ni má zájem někdo další.“

Video: (pokud se nenačte, obnovte stránku)

Při pokusu o přitažení ryby se, kde se vzal, tu se vzal, zčistajasna objevil hladový lachtan a vrhl se s nebývalou agresivitou na rybu, kterou ale pomocí lana a harpuny držel člověk.

Lovec se najednou ocitl tváří v tvář situaci, kdy jej agresivní zvíře táhlo vodou. Lano měl totiž k sobě pevně připevněné, Naštěstí zakročil jeho parťák, kterému se podařilo šňůru od harpuny zachytit.

Lachtan i přesto dokázal za šňůru táhnout s nebývalou silou oba dva lovce, přičemž je průběžně zkoušel zastrašovat pomocí vyceněných zubů.

Souboj probíhal vyčerpávajících dvacet minut než se šňůru podařilo zajistit z lodi. 

Při jejím záchytu ale přišel kapitán doprovodné lodi k úrazu. Rychle se pohybující šňůra mu poranila prsty.

Teprve poté se podařilo ostatním členům posádky lachtana odehnat a rybu vyzdvihnout na palubu.

Tělo ryby zdobila četná poranění od zubů, které utržila při dvojitém souboji.

Komentující na sociálních sítích oceňuji jeho odhodlání vyhrát souboj o rybu ve vodním prostředí. Objevuje se ale také kritika.

Lachtan v Kalifornii patří ke chráněným druhům. Podle názoru některých by tak člověk neměl s tímto živočichem o potravu bojovat.

Dle některých názorů by podobná setkání mohla tyto ploutvonožce naučit vyhledávat lidskou přítomnost a spojovat si lovecké výpravy s možností snadného opatření potravy.

Nezapomenutelné dobrodružství v chladném oceánu

Událost nejlépe popsal přímo sám lovec na svém Instagramu.

Venku v chladných vodách u kalifornského pobřeží začalo další naše dobrodružství na moři. Zprvu den vypadal jako každý jiný na moři. Vyvrcholil ale zážitkem, na nějž nikdy nezapomenu. Byl to souboj mezi mnou a přírodou. Bylo to skoro jako z filmu.

Od okamžiku, kdy jsem uviděl hejno ryb, jsem věděl, že to bude úžasný den. Vzal jsem harpunu, vystřelil a připevnil si lano k opasku, zatímco ryba začala bojovat o život. Netušil jsem ale, že nejsem jediný, kdo má zájem o tuhle kořist. Z ničeho nic se objevil agresivní lachtan a vrhl se na ni. Souboj začal.

Zakřičel jsem na ostatní, bylo jasné,že sám nemám šanci. Parťák rychle přešel k činům, chytil moje lano se mnou. Ale lachtan, se silou, kterou jsem nečekal, nás oba táhl vodou s úžasnou silou.

Navzdory našim snahám se lachtan nechtěl vzdát. Parťákovi se se podařilo dostat lano k lodi, kde dalšímu kolegovi málem uřízlo prsty. Bojovat jsme museli taky s s chaluhami, které se zachytili na lano kvůli chaotickým pohybům lachtana.

Zápas byl intenzivní. Pokaždé, když jsem si myslel, že ryba je má, lachtan mi to vyvrátil, uchvátil ji přímo z mých rukou. Byl to souboj vůle, my proti lachtanovi.

Počínání se zdálo jako věčnost, přes 20 minut čisté odhodlanosti a týmové práce. Štěstí se nakonec ale obrátilo v naši prospěch. Moře znovu otestovalo mou vůli. Ale společně s naší úžasnou posádkou jsme to překonali.

Čtěte také:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.