Jakub Vágner: pytlácká mafie chce zlikvidovat sumce, účastní se toho také čeští vědci

sumec

V rámci veletrhu For Fishing 2023 v Praze probíhá také doprovodný program v podobě přednášek. Letos došlo na velmi ožehavé téma sumce a jeho plánované redukce v Evropě.

Hned první čtvrteční přednáška Jakuba Vágnera na veletrhu For Fishing tak měla poněkud kritický tón. Známý sumcař intenzivně zkritizoval nedávné projekty, které mají za cíl snížit populaci sumce v některých zemích Jižní Evropy.

Zároveň se v doprovodu několika dalších osobností ze světa sumcařiny dostavil na páteční přednášku českých vědců, kteří se do těchto programů aktivně zapojí.

Zde po konci přednášky vypukla intenzivní diskuze, kde sumcaři argumentovali tím, že za vznikem podobných aktivit stojí lobbing komerčních rybářů, o čemž vědci prý možná ani netuší.

Komerční rybáři postupně likvidují velké evropské rybí druhy a nyní chtějí realizovat zisk na odlovu sumce velkého, který zatím stál v pozadí zájmu těchto firem.

K tomu mají sloužit právě vědecké studie, které vznikly v jihoevropských zemích a na jejichž základu tamní rybáři pozvali české odborníky, aby jim s odlovem pomohli. “Vůbec nevíte, kdo za tím stojí”, padlo ze strany rybářů na adresu vědců.

Vědecké studie a řízený odlov má, dle slov padajících během diskuze, za cíl pouze zlegalizovat status sumce jako nežádoucí ryby. Vědecké projekty poslouží jen jako kamufláž pro komerční aktivity obchodníků s masem.

Video přímo z místa (od Jakuba Vágnera)

Za vědecké projekty na redukci populace sumce lobbují komerční rybáři, aby mohli realizovat nadměrný výlov 

Během diskuze padl také velmi silný výrok, který tvrdí, že o definitivní likvidaci se má postarat mafie rumunských pytláků, kteří v oblasti jižní Evropy řádí již mnoho let a používá špičkové technické vybavení pro lov sumců ve velkém. Ulovené ryby se mají následně legalizovat přes oficiální rybářské firmy.

Sumců je podle jejich slov sice v těchto zemích hodně, ostatní ryby tím ale netrpí a případy přemnožení sumce, kterými vědci disponují, považují za vytržené z kontextu.

Obávají se také likvidace genetického fondu a populace velkých sumců

Obavy vyvolává také možná likvidace zejména trofejních sumců. Sumcaři zastávají názor, že nejlepší regulaci zařídí příroda právě pomocí velkých sumců. V případě jejich odlovení se sumčí populace rozroste do obrovských hejn malých jedinců.

Z jejich argumentů je také cítit obava, že zmizí také ryby s vhodnou genetikou, které dorostly do trofejních rozměrů.

Čtěte o projektu na redukci sumce: Čeští vědci pomohou snížit počet sumců: na řadu přijdou šňůry i harpuna

Sumce chtějí úřady protlačit do gastronomie, sportovní rybáři ale tvrdí, že je to zdraví nebezpečné

Součástí programu na omezení sumce v těchto zemích má být také masivní osvětová kampaň s cílem naučit Jihoevropany tyto ryby jíst. Sumec není v této oblasti ani v nejmenším populárním pokrmem. 

Součástí kampaně bude ale výroba a prodej konzervovaných pokrmů pro lidi i zvířata. Na to sportovní rybáři reagují prohlášením, že sumec jako dlouhověká ryba v sobě kumuluje obrovské množství škodlivých látek jako jsou těžké kovy a další.

“Nikdo nemluví o nebezpečném teflonu, který se v rybách ukládá”, pronesl Jakub Vágner několikrát během přednášek.

“I když budou potravinářsky zpracovávat jen menší sumce, tak stále půjde o ryby staré 10 až 15 let s obrovským množstvím škodlivin v mase”, dodal

Chytání na dlouhé šňůry poškozuje všechny ryby v revíru

Znepokojení vyjádřili sportovní rybáři také nad plánovanými metodami odlovu, které zahrnují lov například pomocí dlouhých šňůr a dokonce harpun

Původně pytlácká metoda podle jeho slov není zdaleka tak selektivní a neloví jen sumce. Promluvil o svých zkušenostech, kdy na tyto šňůry viděl chycených řadu jiných dravců.

“Osobně jsem z vašich šňůr sundával štiky”, prohlásil Jakub Vágner, když rozporoval výrok, že lov na dlouhé šňůry je vhodnou metodou cílenou pouze na sumce.

Tento případ se měl odehrát na přehradě Klíčava v lánské oboře. Poškozování ryb šňůrami viděl také na nádrži Římov, což jsou v obou případech přehrady s omezeným přístupem pro veřejnost.

V posledním případě šlo dokonce o natáčení pro televizi, po jehož skončení jim úřady zakázaly natočený materiál prezentovat.

Uděláme všechno pro to, abychom vaše plány zhatili

Zmíněné projekty vzbudili mezi osobnostmi české a zahraniční sumcařiny velké znepokojení. Jeden z účastníků diskuze po přednášce neváhala prohlásit, že nasadí všechny dostupné prostředky, aby plány na redukci sumců zhatil.

Čtěte také: na tento článek máme k dispozici reakci protistrany:

10 Comments

  1. Bavit se o zničení genetického fondu u invazního druhu ryby v lokalitách invaze je holý nesmysl. Tento druh tam prostě nemá co dělat. To je rozhodnutí jednotlivých územních samospráv, států i Evropské unie. Na to čeští vědci nemají ani ten nejmenší vliv. Z definice na to ani žádný vliv mít nemohou.

  2. V Česku k tomu již dávno došlo. Je mi z toho zle. Jsem již dost starý a pamatuji doby, kdy sumci ještě nebyli tzv. přemnožení. Bylo jich však mnohem více a kupodivu byly i ostatní druhy ryb. Nebyly však motorové čluny, takže bylo dost míst, kde měly ryby klid. Také nebyly echoloty a vábničky. Opravdu velkého sumce se podařilo ulovit výjimečně. Nebylo tedy třeba je vysazovat. Čím větší ryba, tím více jiker. Nyní jsou ti velcí prakticky vychytaní. Není zločin, když má naše největší ryba míru 70cm??? Takové mimino sumce váží cca 2,20kg. Míry ryb jsou malé všeobecně. Proč ne : sumec 90-95cm, candát 50cm, kapr 48-50cm, lín 30cm atd. Současným přístupem za chvíli zmizí i candáti. Rybička min. 15cm to neřeší. Jsem přesvědčen, že na rybičku se jich uloví mnohem méně než na umělé nástrahy a tam velikost omezena není. Nejhorší je, že při lovu z lodě na velké hloubce candát nemá šanci na přežití. Pokud se mi zdá malý, tak se nesnažím háček vyndat, okamžitě upaluji vlasec a pouštím ho. S háčkem si poradí. Chytil jsem např. candáta který to někomu utrhl a měl v sobě dvojháček. Nezvládne však i jen několik málo vteřin v malé hloubce, pokud byl vytažen z větší. Chci ho totiž chytit třeba příští rok až bude větší. Proč vůbec někteří candáty chytají na dvojháčky??? Na sumce a štiku trojháčky, ale na candáty ne. Proč se někteří chovají, jako kdyby byli na rybách naposledy??? Když odnesou rybu malou, tak pak zákonitě nemohou chytit velkou. Musí mít čas, aby narostla. Pokud si to lidi neuvědomí, tak za chvíli nebude ve vodě nic. Úplně nejhorší je, že hodně lidí ryby prodává.

  3. V Česku k tomu již dávno došlo. Je mi z toho zle. Jsem již dost starý a pamatuji doby, kdy sumci ještě nebyli tzv. přemnožení. Bylo jich však mnohem více a kupodivu byly i ostatní druhy ryb. Nebyly však motorové čluny, takže bylo dost míst, kde měly ryby klid. Také nebyly echoloty a vábničky. Opravdu velkého sumce se podařilo ulovit výjimečně. Nebylo tedy třeba je vysazovat. Čím větší ryba, tím více jiker. Nyní jsou ti velcí prakticky vychytaní. Není zločin, když má naše největší ryba míru 70cm??? Takové mimino sumce váží cca 2,20kg. Míry ryb jsou malé všeobecně. Proč ne : sumec 90-95cm, candát 50cm, kapr 48-50cm, lín 30cm atd. Současným přístupem za chvíli zmizí i candáti. Rybička min. 15cm to neřeší. Jsem přesvědčen, že na rybičku se jich uloví mnohem méně než na umělé nástrahy a tam velikost omezena není. Nejhorší je, že při lovu z lodě na velké hloubce candát nemá šanci na přežití. Pokud se mi zdá malý, tak se nesnažím háček vyndat, okamžitě upaluji vlasec a pouštím ho. S háčkem si poradí. Chytil jsem např. candáta který to někomu utrhl a měl v sobě dvojháček. Nezvládne však i jen několik málo vteřin v malé hloubce, pokud byl vytažen z větší. Chci ho totiž chytit třeba příští rok až bude větší. Proč vůbec někteří candáty chytají na dvojháčky??? Na sumce a štiku trojháčky, ale na candáty ne. Proč se někteří chovají, jako kdyby byli na rybách naposledy??? Když odnesou rybu malou, tak pak zákonitě nemohou chytit velkou. Musí mít čas, aby narostla. Pokud si to lidi neuvědomí, tak za chvíli nebude ve vodě nic. Úplně nejhorší je, že hodně lidí ryby prodává.

  4. Genocida,prachy,hnus 🤮
    Řekli jste to dobře.
    Tyhle „vědce“ bych zavřel.
    Chtějí vyrabovat naše společné bohatství a dědictví,zničit přirozený ekosystém.
    Tuhle metodu „regulace“ druhů už zkusil Mao Ce-Tung ! A všichni víme,jak to dopadlo.
    Nesmíme dopustit,aby šílenství a mamon vyhráli nad rozumem a láskou k přírodě !

  5. A co na to úřad pro dezinformace.
    Jakub je odborník a zná i zákulisí.
    Ale možná úředníci na dezinformace vědí vše.

  6. VÁGNER je taky vydra akorát že má lidi na to aby mu jezdili po republice a skupovali trofejní ryby a on si je pak sadí do svého rybníku a potom vybírá prachy za to aby si tam člověk mohl zachytat!!! Tak co to kurva je to je přece PYTLÁCTVÍ!!!!

  7. Zajímavý článek.
    Žil jsem ve Španělsku cca deset let a musím říct, že tam mají vážný problém.Sumec tam není původní ryba a vysadili jí tam sportovní? rybáři.Nemyslím si, že by měl člověk zasahovat do přírody dle libosti, původní populaci ryb to drasticky zdecimovalo.
    Zajímavé je, že Češi jezdí na sumce do Katalánska kde lze koupit povolenku jen sin la muerte (chyť a pusť)a ani se nesmí chytat na živou ani mrtvou rybičku,kdo to dodržuje,ale ze strany Aragonu,pokud pustíte sumce zpět 1000eu pokuta.Kdyby byly u nás tak zdecimované vody tak by rybáři Vágnera..nic proti němu, i když z hodně věcma s ním nesouhlasím, tak si ho vážím, že šel za svým snem a dosáhl ho…ušlapou!!!

    • Pekny den.Na Ebro jazdim od roku 2000.Nikdy som nezazil pokutu za pustenie sumca.Mam riadne precitane aktualne zakony rybarske a o pokute za pustenie sumca tam nie je ani riadok.Urcite si to myslel v dobrom.Nezaskodi si dat take tri dni a prestudovat si platne zakony kazdemu kto ide na ryby na ebro..Pokuty za pustenie sumca boli v Italii.Nebol som davno v Italii,neviem,ci je to este platne.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.