Sumci z Labe, Orlíku a dalších míst: přehled některých loňských úlovků

sumci z loňské sezony

Další momenty z loňské sezony Vašich úlovků si připomeneme s naší největší rybou – sumcem velkým.

Naši čtenáři loni ulovili několik desítek ryb, z nichž některé jsou opravdu pěkné kusy dvoumetrové kategorie. Nechybí ani ryba, která zabrala na nástrahu v barvách jednoho z nejslavnějších českých fotbalových klubů.

Sumec velký je opravdovým velikánem. Běžně dorůstá nad dva metry délky. Ty největší ryb pak mohou vážit více než metrák. Přední evropští sumcaři se shodují na tom, že aktuálně žijeme ve zlaté éře sumců. Daří se jim po všech stránkách a jde o rybu, která se dokáže výborně adaptovat na aktuální podmínky.

Tím je myšlena zejména stoupající průměrná teplota řek a nádrží v kombinaci s jejich regulací a stavebními úpravami. Na rozdíl od jiných druhů, sumec v těchto podmínkách dobře prosperuje.

Zajímavá populace sumců je skoro na každé větší řece nebo nádrži. Zatímco před dvaceti lety byl dvoumetrový sumec obrovskou raritou, dnes to již není až tak vzácný úlovek. Slušných sumců pod dva metry se například v ČR uloví poměrně dost.

To dokazují také statistiky, díky nimž můžeme pozorovat mnohonásobně větší počet lovených sumců než například kolem roku 2000. (Zobrazit statistiky můžete na svazovém webu, musíte si ale nastavit zobrazení pomocí menu)

Vzhledem k dostupnosti vhodného náčiní se také sumcařina otevřela daleko většímu počtu rybářů, Dříve to byla aktivita pro opravdu zapálené jedince, zatímco dnes si vybavení na sumce může pořídit téměř každý.

Dva sumci během jednoho dne na Labi

Peter se svým synem ulovili na blíže neupřesněném místě na Labi dva pěkné sumce za jedné vycházky. První zabral ve 13 hodin a druhý v 7 večer.

sumci z Labe (Peter Romanovský)
sumec labe

První sumec

Svého prvního sumce poslal Michal Novotný. Začít s rybou v délce 187 cm není vůbec špatné. Gratulace.

první sumík

Sumec z jezera Ostrov

Pepa chytil na jezeře Ostrov sumce 110 cm

sumec velký

Sumec ulovený při ultralehké přívlači

Lov na UL přívlač neznamená, že nemůže zabrat sumec. Rybář s přezdívkou Pytlák jej chytil a zdolal na 4 cm gumovou nástrahu s 2g jigovou hlavou.

sumec na Ul přívlač

Sumec ulovený na feeder

Pytlák měl štěstí i při lovu na feeder. Výsledek můžete vidět zde:

sumec na feeder

Sumec 197 cm, 56 kg na wobler v barvách AC Sparta Praha

Honza Vaněček na Orlíku chytil sumce, kterému do dvou metrů chyběly pouhé 3 cm. Zabral mu na trolling s woblerem ve sparťanském dresu. Viz obrázek níže:

Sumec na trolling
Sumec na trolling

183 cm sumec z Labe

Dalšího sumce z Labe poslal Petr. Ryba měřila 183 cm.

Největší senzace loňského roku? Mrtvý obrovský sumec v Ostrožské Nové Vsi

Nejčtenější článek o sumcích za minulý rok je jednoznačně zpráva o nálezu mrtvého sumce na štěrkovně v Ostrožské Nové Vsi, která leží na Jižní Moravě. Tento článek si přečetlo asi padesát tisíc čtenářů, což není málo.

O co šlo? Na zmíněném revíru vyplavila voda na břeh starého mrtvého sumce. Rybě naměřili délku 256 cm a hmotnost nálezci odhadli na větší než 100 kg. Paradoxně to není první větší sumec, který zde uhynul a byl vyplaven na břeh. Dřívější nalezený sumec dokonce nesl jméno, říkali mu Karel a měřil 243 cm.

1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.