Nový rekord sumce 272 cm z Ebra: překvapivě ne z přehrady ale z řeky

Řeka Ebro hostí rekordní sumce
Řeka Ebro. Foto:Joergsam/CC BY-SA 3.0 (Wiki Commons)

Sezona rybářských rekordů napříč Evropou pokračuje. Španělský sumcař Adriano Marchena nedávno překonal španělský rekord sumce velkého. Jeho trofejní ryba měřila 272 centimetrů a vážila kolem 120 kilogramů.

Adriano Marchena žije ve španělském městě Zaragoza a sumce chytil relativně nedaleko od rodného města.

Sumec pochází z legendární řeky Ebro, paradoxně ale nikoliv z některé ze zdejších přehrad hojně navštěvovaných rybáři z celého světa. Trofejní sumec se ulovil na řece a představuje důkaz, že španělské toky a klima jsou pro život těchto ryb velmi příznivé.

S takovou rybou se rybář často nesetká ani na Pádu, který je evropskou sumcovou řekou číslo jedna, pokud se tedy bavíme o volném toku a ne přehradách, kde v evropské sumcařině dominují právě nádrže na Ebru.

Adriano má na svém kontě řadu slušných sumců, jak můžete vidět například v tomto starším videu:

Ebro je sumcová legenda, hlavní tok ale zůstává ve stínu známých přehrad

Pojem Ebro u nás asi zdá každý. Čeští rybáři patřili spolu s Němci k prvním průkopníkům moderního lovu sumců na Ebru, respektive zdejších údolních nádržích ve vyprahlé španělské krajině.

Středoevropští rybáři tyto revíry objevili koncem devadesátých let. Vzhledem k tomu, že místní se rybařením tolik nezabývali, byl to naprostý rybářský ráj plný trofejních sumců ale také candátů nebo dokonce okounků pstruhových.

Sláva Ebra se rychle šířila a svoji kariéru zde rozjela spousta sumcařských legend. Bez nadsázky lze říct, že boom s rybařením na Ebru posloužil k rozvoji moderní sumcařiny.

Množství novinek a inovací mají na svém kontě právě průvodci a rybářská esa z Ebra.

Začátkem tisíciletí zde působili také české sumcařské legendy jako je třeba Pavel Tomi. Ten se stal symbolem moderní sumcařiny známým ze stránek rybářských časopisů a rybářských filmů.

Dnes je na Ebru množství kempů i s českým zázemím. Lov je zde dostupný i v období kdy je u nás chladno.

Lov sumců na hlavním toku řeky Ebro je ale pro zahraniční rybáře zatím spíše neznámý pojem. Úlovek španělského sumcaře dokazuje, že nejen v obrovských přehradách lze narazit na opravdu zajímavé ryby.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.