Rybolov je zábavná aktivita, která však vyžaduje určité vybavení. Nejen pokud chcete být úspěšní, musíte mít správné náčiní, část výbavy předepisuje přímo zákon a neslouží primárně k lovu jako spíš k manipulaci a zacházení s úlovky.
Určité vybavení pak může být povinné jen na některých revírech ale mezi sportovními rybáři patří k dobrým mravům jej využívat všude, to jsou například různé podložky, které rybu chrání před zraněním při vyháčkování.. Prut, naviják, návnada ale i různé krabičky a bižuterie či oblečení a další věci jsou nedílnou součástí rybářské výbavy. Následující článek bude jen o základních věcech, které na rybách mít musíte povinně nebo to bez nich jde stěží. Zkušení profíci mohou čtení tohoto pojednání klidně přeskočit, začátečníkům se ale může hodit.
Berte na vědomí, že dnešní rybařina je natolik komplexní a pestrý koníček, že pro každou rybářskou specializaci budete postupně potřebovat další desítky až stovky věcí. Rozhodně ale neplatí, že si musíte pořídit vše hned zpočátku. Začátečnický lov může být jednoduchý a přitom úspěšný a zábavný.
Prut a naviják nejsou zdaleka to jediné
Prut a naviják jsou nezbytnou součástí vybavení každého rybáře. Rybář by měl mít prut s vhodnými parametry pro techniku lovu, kterou plánuje provozovat.
Tady začátečník často naráží na přehršel typů prutů. Univerzální prut v moderním rybolovu prakticky neexistuje. Pokud ale jdete do rybaření jako nováček, tak z devadesáti procent asi začnete cestou lovu kaprů a bílé ryby k čemuž lze použít například i nějaký základní teleskopický prut na kapry, v lepším případě přímo prut na kaprařinu z nějaké nižší řady či se vydat cestou feederu, který může být zábavnější jelikož je určen pro aktivnější lov menších ryb což slibuje více záběrů i začátečníkům. Jde navíc o moderní metodu lovu v níž se velmi rychle můžete začít specializovat a věnovat se mu nakonec třeba i závodně. Dneska se na něj vlastně chytají i celkem velcí kapři.
Naviják pro tyto metody lovu nemusíte do začátku až tak moc řešit. Pro běžný lov kaprů (ne specializované chytání velkých ryb) je potřeba jen “trefit” správnou velikost, což by mohly být navijáky označené čísly 4000 – 5000, které pojmou dostatek vlasce nebo šňůry o vhodné síle. Pokud začínáte, tak si nelamte moc hlavu a pořiďte si nějaký vhodný set prutu s navijákem nebo naviják v hodně kolem tisícovky. Časem můžete přejít na něco lepšího a pro lov kaprovitých ryb to postačí takhle. Jiná situace by byla pokud chcete rovnou začít lovem dravých ryb na přívlač, zde naviják více trpí a základní solidní modely začínají cca na patnácti stovkách jako například Daiwa Ninja.
Čtěte také: Jak vybrat pruty na kapry
Povinná výbava: peán, podběrák, metr a třeba i podložka na ryby
Každý rybář musí mít sebou povinnou výbavu, kterou mu předepisuje rybářský řád. To někdy bývá kámen úrazu u cizinci a borců, kteří si na zkoušku koupí měsíční lístek bez zkoušek a předraženou nečlenskou povolenku. Ti často neví nic o povinných náležitostech a často ani hájeních či dalších omezení jejichž porušení končí mastnou pokutou od úřadu.
Mezi povinnou výbavu patří peán nebo jiný vyprošťovač háčků. Peán je však nejčastěji používaný. Háčky jsou malé a mohou se rybě zaseknout do tlamky z vnitřní strany odkud je bez použití nástroje nedostanete.
Metr je jasná věc. Slouží k měření ryb, které si chcete odnést. Většina druhů má na revírech minimální lovnou míru a mnohdy i maximální rozměr. Vše mimo limit se musí pustit. Metr a peán jsou drobnosti za pár korun.
Kvalitní podběrák je nutnost
Relativně levně lze pořídit i základní podběrák. Pro běžný rybolov na kaprovité ryby je ideální skládací teleskopický, které v menších rozměrech koupíte běžně kolem pětistovky. Větší podběráky jsou dražší ale při lovu velkých kaprů se bez nich neobejdete.
Většina rybářů používá také podložku
Na mnoha revírech je povinná také podložka pod ryby, kterou mnoho rybářů používá zcela dobrovolně všude. Chrání před poškozením rybu, kterou chcete pustit jelikož kontakt rybího těla se suchým povrchem na břehu může skončit jejím zaplísněním a úhynem. Nejlevnější podložky stojí několik stokorun a dají se nosit i například při přívlači.
Pro lov kaprů je vhodné pořídit si něco stabilnějšího co dobře poslouží i při focení. Nejlepší a nejdražší jsou tzv. kolébky, které se dobře používají i v blbém terénu strmých a kamenitých břehů. Vrcholem současné techniky je asi slovenská Smart Cradle od Holdcarpu, která kapra umí sama i zvážit. Tato vychytávka ale stojí opravdu hodně. Pro specialozované lovce obřích kaprů je to ale nesmírný pomocník.
Vidličky a stojany ať nedržíte prut v ruce
Jsou techniky lovu, kde prut z ruky nepustíte mnoho hodin. Například přívlač a muškaření. Při klasickém rybolovu je ale vhodné prut odložit. Dnes se to na břehu hemží různými stojany. Dobrá zpráva ale je, že obyčejné vidličky v ceně cca 80 Kč za kus fungují stejně dobře jako kdysi.
Stojan je jednak dražší, obzvlášť pokud chcete kvalitu a také něco váží. Pro začátek určit vystačíte s vidličkami, kdy dokonce stačí jedna pro každý prut jelikož konec prutu můžete opřít o zem.
Stojany mají však jednu výhodu – nemusí se zapichovat do země. Jsou místa, jako například hráze a břehy regulované záhozovým šutrem, kde vidličku nezapíchnete ani kdybyste se přetrhli. Zde je stojan či stojanová vidlička jediná volba.
To vše musíte také někam zabalit. Vhodnou a relativně levnou volbou jsou oblíbené komorové obaly na pruty, kam se vejde i další vybavení nebo nějaký batoh na ryby.
Židle nebo křeslo
Rybáři jsou posmíváni pro to, že celý den sedí u vody. Stát několik hodin na nohou ale asi nikdo nechce. Pro úplný začátek, kdy nemáte moc velký rozpočet, lze pořídit jednoduchou skládací židličku. Stojí pár stokorun a navíc moc neváží. Dá se zabalit nebo připnout na batoh a můžete s ní jezdit na ryby i třeba na kole.
Pro pohodlnější rybaření se hodí kvalitní křeslo. Nekupujte zahradní nábytek nýbrž přímo rybářské křeslo v tlumených barvách a hlavně s možností nastavení noh na různou délku do těžšího terénu. U vody většinou není rovina. Počítejte ale s vyšší cenou a také hmotností, kterou pocítíte pokud na ryby nejezdíte autem ale chodíte pěšky nebo jedete na kole, což se vzhledem k rostoucím cyklostezkám a zákazům vjezdu kolem řeky zase vrací do módy.
Oblečení a obuv: Zažijte pohodlí
K úspěšnému rybářskému vybavení patří i odpovídající obuv a oblečení. Při výběru obuvi byste měli dávat pozor na to, aby byla voděodolná, nepromokavá a měla kvalitní podrážku. Vybírejte obuv, která vám poskytne dostatek pohodlí a přizpůsobí se krokům a pohybu, který na rybářské výpravě očekáváte. Dobrou volbou je i outdoorové oblečení, které vás ochrání před větrem a deštěm. Zvolte si vhodné funkční materiály, které zaručí pohodlnost a pohodlí, a navíc vás ochrání před nepříznivými klimatickými podmínkami. Pokud je to možné, investujte do vícevrstvého oblečení, které vám při rybolovu poskytne dostatek pohodlí v tom nejhorším marastu.
Návnada a nástraha
Návnada a nástraha jsou nepostradatelnou součástí rybářského vybavení. Pokud chcete chytit větší ryby, je důležité mít na výběr správnou návnadu a doplňky. Návnada pro tento účel může být různá, od živočišných nástrah jako žížaly a červi přes pečivo, partikly (různá semínka a obiloviny) po moderní boilies nebo pelety a řadu další věcí.
Ujasněme si terminologii – návnada slouží k přilákání ryby a rozhazuje se kolem lovného místa nebo dává do krmítek. Můžete si snadno koupit krmné směsi, které na trhu najdete již hotové.
Nástraha se dává na háček nebo na vlas pod něj a slouží k ulovení ryby. Opět můžete použít vlastní nástrahu nebo si ji zakoupit v obchodě.
Kromě toho budete potřebovat celou řadu doplňků a tzv. rybářské bižuterie. To máte háčky, olůvka, návazce, zarážky, karabinky, obratlíky, bužírky, splávky, jehly, čihátka, saky, váhy, hlásiče, příposlechy a mraky dalšího.
ČTĚTE TAKÉ:
Be the first to comment