Plavačka možná nepatří mezi nejmodernější metody lovu. Dá se na ni ovšem krásně zachytat. Specializované pruty na plavanou navíc nestojí majlant.
Plavaná neboli lov se splávkem je jako meditace. Rybář je doslova hypnotizován pohyby splávku, který reaguje na sebemenší dorážení ryby k háčku.
Každou chvílí to vypadá, že přijde pořádný záběr. Splávek vyžaduje téměř neustálou pozornost. Není to ale obtěžující pocit. Úplně naopak! V člověku probouzí ty prastaré lovecké pudy. Záběrů na plavanou přichází dost a tak hodiny na rybách se splávkem utíkají strašně rychle.
Univerzální pruty už dnes prakticky neexistují. I na plavanou tak bývá nejlepší pořídit prut, jenž vyhovuje přímo této metodě.
Naštěstí jsou ceny prutů oproti jiným druhům rybaření. poměrně příjemné. Špičkové pruty na plavanou pořídíte už v rozmezí 1 – 2 tisíce korun.
Bolognesky – ideální pro plavanou na řece
Boloňka je speciální teleskopický prut určený pro lov s pevným splávkem. Ano, plavaná je asi poslední metoda, kde se bez ostychu stále používají teleskopy.
Plavačkové pruty patří obecně k těm nejdelším a u boloňek to platí dvojnásob. Délka prutu se běžně pohybuje od 4 do 6 metrů!
Původně jsou určené pro lov na velkých řekách, kde je v proudu potřeba nastavit pořádnou hloubku s pomocí pevného splávku. S dlouhým prutem se navíc splávek lépe kontroluje i na větší vzdálenost.
*Bolognesky jsou extrémně dlouhé teleskopické pruty. Jejich vlastnosti nejlépe využijete při chytání na tekoucí vodě.
Vrhací zátěž se pohybuje od 20 do 40 gramů. Nejde o úplně tuhé udice ale neměl by být problém na nich zdolat standardního kapra, velkého tlouště či cejna.
Moderní bolognesky se vyrábějí, stejně jako ostatní pruty, z vysoce kvalitního uhlíku. Čím kvalitnější blank prutu, tím méně váží, což je u dlouhých prutů sakra znát.
I přes velké rozměry a váhu jsou kratší verze bolognesky dobré i na pochodovou říční plavanou při níž za den vystřídáte několik míst.
Matchové pruty na plavanou
Matchové pruty jsou plavačkové děličky, se kterými se dobře loví na pevné i průběžné splávky „angličáky“. Jde o moderní vícedílné pruty se vším všudy. Vyrábí se z kvalitního blanku v délkách nejčastěji od 390 do 450 centimetrů. I přes tuto délku jsou relativně dost lehké. Kvůli snazšímu transportu jsou nejčastěji trojdílné, někdy dokonce i čtyřdílné.
Matchové pruty vznikly jako udice pro anglické klubové rybníky. Jsou skvělé pro použití nejen na stojaté vodě. Můžete si je vzít také na řeku.
Asi nejlepší chytání s nimi je ale s průběžným anglickým splávkem někde na rybníku nebo přehradě. Zachytáte si výborné bílou rybu, líny, velké cejny a tvrdší gramáže jsou vhodné pro cílený lov kapra.
Výběr délky záleží hlavně na vašich preferencích. Kratší pruty kolem 400 centimetrů se lépe převáží v autě a dá se s nimi snáze chytat v blízkosti větví a křovisek. Delší pruty zase umožňují lepší kontrolu splávku.
Jaký prut na velké kapry?
V poslední době se kapraři občas trochu nudí. Následek je jasný – vymýšlení blbostí:) Lov kapra na plavanou ale úplná blbost není.
Nachytal jsem stovky ryb do 60 centimetrů na boloňku i matchový prut. Plavaná je někdy neuvěřitelně účinná a za odpoledne člověk vytáhne desítky ryb. Mezi nimi se pár statných kapříků vždycky najde.
To mnohé kapraře přivedlo na myšlenku, že chytat velké kapry může být zajímavé se splávkem. Boilies nebo pelety fungují na plavanou stejně jako při klasické kaprařině.
Problém je ovšem se zdoláváním na plavačkových prutech. I na tvrdším matchovém prutu trvá zbytečně dlouho a rybu vysiluje.
Chodit na velké kapry se slabým prutem je samozřejmě nesmysl. Plavačková výbava není určená primárně na kaprařinu a lov podvodních obrů.
Pro cílený lov velkých kaprů se splávkem stačí můžete snadno vzít kaprový prut slabší konstrukce. Ideální jsou pruty s křivkou 1,5 až 2 libry. Takový prut je dostatečně lehký.
Nevadí ani kratší délka kolem 360 centimetrů. Tzv. šoulačka na kapry spočívá v pronásledování ryb na nejrůznější zarostlé fleky. Lehčí a kratší prut je tady skoro ideální.
Pokud chytáte ve vázkách, třeba na zarostlých ramenech, tak je možné použít i trochu těžší sestavu.
Na kapra se prostě hodí kaprový prut. Pokud cíleně pasete se splávkem po rybách 60+ cm, tak jiná možnost není. Standardní pruty na plavanou na tohle nejsou většinou stavěné, možná tak nějaké bolognesky určené pro cílený lov štik na rybičku. Z jejich hmotnosti by vám ale mohla časem upadnout ruka.
Čtěte další články na téma plavaná
Buďte první kdo přidá komentář