Jak poznat záběry na feeder a kdy seknout

Plotice a její záběry na feeder.

Když jsem začal chytat na feeder, tak jsem měl neodbytný pocit, že nepoznám co je záběr a co jen ťuknutí. Záběry na feeder se totiž projevují různě. Nakonec jsem zjistil, že správně zaseknout ale není vůbec těžké.

Při chytání na feeder nepoužíváme policajta (čihátko) a už vůbec ne žádné pípáky. Feeder je moderní metoda, naštěstí ne tak moderní aby nám pruty neustále pípaly a bzučely jak někde na telefonní ústředně.

Feeder je špičková metoda rybaření

Všechna pozornost u feederu padá na chvějící se špičku prutu. Přesněji řečeno, speciální výměnnou a extrémně ohebnou barevnou feederovou špičku, která se hýbe při každém pohybu vlasce. Špička se po náhozu trochu ohne pomocí napnutého vlasce a pak nezbývá než čekat.

Záběry na feeder s projevují jejím ohnutím, chvěním, naopak narovnáním a obecně nějakým pohybem oproti klidovému stavu.

Možná vás nepřekvapí, že největší razanci záběru někdy mívají malé ryby. I mrňavá plotice dokáže se špičkou pořádně zacvičit a kupodivu někdy i s celým prutem. Hlavně na jaře před třením je agresivita bílých ryb přímo pověstná. Markantní to je na řece, kde jim ještě pomáhá proud.

Výhoda této metody rybolovu je ale v tom, že záběry na feeder se dobře registrují za všech podmínek. S policajtem nebo splávkem vám vždycky může dělat problémy vítr, vlny, proud nebo dokonce odlesk hladiny. U feederu stačí vhodně zvolit sestavu (odpovídající váhu zátěže, gramáž prutu a nasadit správně tuhou špici) a po našponování vlasce nemáte problém. Stačí jen čekat co udělá špička. Někdo dokonce používá speciální terčík, aby záběry viděl co nejlépe.

záběry na feeder Delphin Feederov� hrazda tvaru U

*Feederové vidličky jsou trochu jinačí než klasika

S trochou zkušenosti můžete podle záběru odhadnout jaká ryba bere. Záběry na feeder většinou vypadají tak, že po pár rychlých ohnutí stačí zaseknout a máte rybu. Se špičkou takhle nejčastěji pumpuje právě bílá ryba. Se zásekem není potřeba otálet, jinak se může stát, že dojde k prověšení vlasce, což není dobré znamení. Většinou to končí háčkem v jícnu.

Záběry na feeder od kaprů

Kapr je suverén a většinou se s tím moc nemaže. Špička se ohne do pravého úhlu a zůstane tak, následuje okamžitý zásek a zdolávání. Nezapomínejte mít dobře seřízenou brzdu neboť i obyčejný násaďák dokáže prut sundat z vidliček, když je v ráži.

Opatrné záběry neznamenají vždy malou rybu

cejn na feeder bere ochotně

Opatrná ryba se může projevit pouze jemným pohybem feederu. Špička se sotva hne nebo jen chvěje. Takové záběry je nejtěžší zaseknout a mnohdy to končí zásekem do prázdna. S trochou zkušenosti a rukou připravenou na prutu se dá vychytat i takový moment. Většinou chytíte malého cejna nebo plotici ale občas vás překvapí třeba kapr nebo jiná opatrná ryba, jako třeba velký lín. Těch za rok vždy chytím jen několik ale jejich záběry patří k těm nejpatrnějším. Možná, že spousta z nich mi uniká a já o záběru ani nevím.

TIP! Chcete se pochlubit úlovkem nebo zážitkem z ryb? Vkládat příspěvky do rubriky "Vaše úlovky" můžete zde: Vložit úlovek!

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.