Jak používat pelety na kapry a další ryby

halibut pelety
Ilustrační foto: redakce

Pelety pro rybaření představují v podstatě krmné granule, které se obvykle vyrábí z různých druhů potravinových surovin jako obiloviny, sójové bílkoviny, rybí moučka a mnohé další. Pelety na kapry obvykle dostanete v různých velikostech a barvách.

Jsou určeny k použití jako návnada nebo nástraha při rybolovu. (Rozlišení jako návnada a nástraha je důležité neboť krmné pelety většinou nejdou napíchnout ani nasadit na vlas – jsou tvrdé nebo příliš malé)

Pelety se tak používají jako návnada pro mnoho druhů ryb včetně kaprů, jeseterů, amurů a dalších. Využívají se jak při sportovním, tak i při komerčním rybářství jako krmivo, typicky například při chovu duháků na maso.

Pelety na kapry jsou obvykle velmi energeticky bohaté a mají vysoký obsah bílkovin a dalších živin, což přitahuje ryby a zvyšuje šanci na úspěšný rybolov. Kromě toho mají některé pelety také různé příchutě a aroma, což může ještě přitahovat určité druhy ryb a zvyšovat úspěšnost rybolovu.

Pelety mají v dnešní době univerzální použití, protože mohou být použity různými způsoby. Proto existuje široká škála velikostí, tvarů a příchutí pelet.

Peleta pro nastražení na vlas má většinou dírku

Pelety určené jako nástraha jsou většinou s dírkou, která umožní nastražení na vlas v kombinaci s vhodnou zarážkou. Naopak pelety určené ke krmení nic takového nemají a rybář si je teoreticky může navrtat vrtáčkem, což je všem celkem otravná práce.

pelety na kapry s dírkou

Dále se peletky používají jako složka krmení či přímo náhrada krmného mixu například při method feederu. Tyto peletky se po navlhčení mohou umístit do krmítka a jsou často vyráběny o malém průměry třeba jen 2 – 4 mm.

Na háček se pelety prakticky nenapichují, snad s výjimkou některých měkčených pelet určených pro feeder.

Mějte také na paměti, že některé pelety se dělají jako plovoucí. To je paráda při nastražení na vlas ale samozřejmě, stejně jako u plovoucího boilies, nejsou určeny k zakrmení, protože tím nakrmíte většinou jen oukleje a jste terčem vtipů všech kolem:))

Většina společností vyrábějících návnady také nabízí pelety, které jsou vytvořeny podle jejich úspěšných receptur na boilie. Tyto pelety obvykle obsahují stejné tekuté a práškové přísady jako boilie.

Pelety vám mohou poskytnout výhodu v chladné vodě, protože mají nižší obsah hrubého oleje a jsou často levnější. Pokud jste úspěšně používali boilie na místě, kde víte, že kapři je mají rádi, použití odpovídajících rychle se rozpadajících pelet s těmi samými atraktory může být skvělou taktikou.

Tyto pelety jsou obvykle plné živin, aminokyselin a jsou vysoce atraktivní pro ryby. Použití pelet spolu s boilie s těmi samými vůněmi může pomoci zvýšit vaši úspěšnost při rybolovu.

Pelety na kapry jako součást vnadících mixů

Pelety mohou být skvělým přídavkem do směsi na spodování nebo do PVA. Obecně jsou při použití velmi atraktivní pro ryby a postupně se rozpouštějí- Při tom uvolňují spoustu atraktorů a dalších látek do okolí. Pokud přidáváte pelety do směsi, je dobré je přizpůsobit ostatním komponentům. Pokud je přidáváte k směsi s menší frakcí, jako jsou drobné kousky boilie nebo partikl, pak je nejlepší použít pelety o velikosti 4-6 mm. Krmíte-li těžkým kalibrem, jako celé koule boilie nebo tygří ořechy, pak lze zvažovat použití pelet o velikosti 6-8 mm. Tak aby doplnily směs a velikost ostatních nabídek v ní.

kapr ulovený na method feeder
Malé pelety lze využít jako krmítkový mix například na method feeder

Menší pelety jsou osvědčenou návnadou na níž berou zdaleka nejen kapří ale lze využít na celou řadu dalších ryb. Například při feederu je vynikající také na říční druhy ryb či lov větších cejnů.

Použití větších pelet jako součást mixu se často osvědčuje právě při kaprařině. Větší ryba tato sousta cíleně vyzobává a je větší šance, že si v záchvatu žravosti nevšimne, že jedna z pelet je součástí montáže s háčkem.

Zkuste namíchat různé druhy pelet

Pelety mohou být účinnou návnadou, ale pouhé užití jednoho typu pelet vám nemusí zajistit nejlepší výsledky. Jste-li ochotní experimentovat, zkuste vyrobit směs pelet s různými velikostmi druhy. Každá peleta má své specifické složení, strukturu, chuť a vůni, které přispívají k větší atraktivitě. 

Při rozpadání mohou různé pelety pracovat jinak a směs druhů zajistí, že některé pelety rychle “zamoří” váš flek potravními signály zatímco jiné vydrží delší dobu a pomůže na místě zachytit i ryby, které se tam dostanou později po zakrmení.

Chy? a pus? Pelety Mini signal PVA FLUO 3mm 900g

Co jsou to halibut pelety?

Halibut pelety představují specifický a nesmírně populární typ rybářských pelet, navržený nejen pro lov kaprů ale třeba i jeseterů. Jméno nesou podle své hlavní složky – halibutové moučky. Ta je vyrobená z mletého masa halibuta, což je druh mořské ryby. Halibut pelety jsou obvykle tmavě hnědé a mají silnou a intenzivní vůni, která je atraktivní pro kapry a jiné dravé ryby.

Halibut pelety máte na trhu k dispozici v různých velikostech, obvykle od 4 mm do 16 mm. Mohou být použity různými způsoby, jako například na háčku jako nástraha, nebo jako součást krmítka. Jsou oblíbené mezi rybáři na komerčních revírech a jsou často používány při lovu kaprů, sumců, štik a dalších dravých ryb. Halibut pelety se pyšní vysokou atraktivitou pro ryby a jsou považovány za účinnou návnadu při lově těchto druhů ryb.

Jak dostat pelety na krmné místo?

Pelety je na lovné místo možné dopravit nejrůznějšími způsoby. Vzhledem k jejich válečkovému tvaru je však jejich použití například s kobrou ne tak snadné, většinou nemožné. Na kratší vzdálenost se ovšem dají větší pelety střílet prakem (vhodné při aktivním lovu kaprů stalkingem. Zde se hodí i rychlejší práce pelet ve vodě) případně je možné je rozhazovat rukou například při zavážení člunem. 

Stejně tak je umí snadno zavézt RC lodička. Pro dopravení na větší vzdálenost pomocí prutu poslouží zakrmovací raketa případně PVA materiál.

V případě menších pelet lze použít i feederové krmítko.

Jak dlouho pelety vydrží ve vodě?

Častá otázka je také jak dlouho vydrží pelety na skladě. Pokud vám nenavlhnou tak půl roku i mnohem víc, což je doba za níž je stejně každý spotřebuje.

Co se týče výdrže ve vodě, opět záleží na situaci a typu pelety. Malé peletky vydrží chvilku. Ty nejmenší se používají do methodových krmítek. To znamená, že si je na břehu namočíte a za malou chvíli už jsou měkké a lepí. Ve vodě pak vydrží vážně jen chvíli – o to rychleji ale lákají ryby.

Větší pelety na kapry mohou běžně vydržet spolehlivě i několik hodin. V teplejší vodě a v proudu je čas vždy kratší. Peleta se obecně rychleji rozpadá oproti standardnímu tvrdému boilies. Může to být výhoda při kratších vycházkách a samozřejmě ve studenější vodě.

Peleta má navíc výhodu, že ačkoliv se rychleji rozpadá, stále jde o poměrně tvrdou nástrahu, která selektuje drobné ryby. Nedělejte si ale iluze, že při nájezdu násaďáků vám ji nezblajznou jako malinu.

Čtěte také:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.