4 důvody, proč mě baví chytání ryb na method feeder

tipy pro lov na method dfeeder
Titulní foto: redakce

Method feeder je varianta feederové položené při níž se používají plochá průběžná krmítka s velmi krátkým návazcem. Za ideálních podmínek jde o montáž umožňující efektivní lov zejména kaprů ale i jiných kaprovitých ryb. V tomto článku se zaměřím na několik tipů nebo rad, které používám při chytání. 

Upozorňuji však, že lovím především na menších stojatých vodách. Má to své kouzlo a dávám přednost komornějšímu prostředí pro trávení času na rybách.

Ploché krmítko prezentuje směs krmení a nástrahu přesně tak, jak je potřeba

Konstrukce method feederového krmítka zajišťuje ideální prezentaci krmné směsi i umístění nástrahy poblíž ní. Vzhledem k tomu, že plochá základna krmítka tvoří zároveň i zátěž, je zaručené, že krmítko dopadne na dno správnou stranou. Dá se tedy říct, že zatímco namazaný chleba padá vždy máslem na zem, toto krmítko naopak vždy padá krmením nahoru.

Method feeder montáž
Placaté krmítko na method feeder. Foto: archiv redakce
tipy pro lov na method dfeeder
Krmítko po připlácnutí směsi s návazcem a nástrahou uvnitř. Foto: redakce

Když se vše udělá správně, tak vám na místě vznikne velmi lákavé sousto sestávající z rozsypané krmné směsi (mixu) a v ní jako třešinka na dortu vyčnívá nástraha. Při schopnosti házet do stejného místa pokaždé znovu a znovu si na revíru vytvoříte velmi lákavý bod, který zastaví hodně ryb.

Krátký návazec se vám pak už v podstatě postará o zásek, ryba s nástrahou může odjet jen pár centimetrů po nichž se háček většinou sám zapíchne. Zejména pokud využíváte možnost nasunout obratlík dovnitř krmítka. Jde o jakousi poloprůběžnou montáž, kdy se obratlík z trubičky uvolní až natažením návazce. Není to ale vše tak jednoznačné a existuje spousta faktorů přispívajících k úspěchu.

Výhodou method feederu je také jeho snadná příprava. Na rozdíl od jiných feederových montáží je použití těchto krmítek naprosto jednoduché a intuitivní. Stačí navléknout krmítko, navázat obratlík a na něj krátký návazec s háčkem. Sílu návazce volte s ohledem na velikost cílové ryby. Na menší kapry a bílou rybu stačí návazce do 0,16 – 0,18 mm. Na větší kapry volte silnější. Nástrahu je možné dávat pod háček i přímo na něj.

Velikost háčku se pohybuje v rozmezí 8 – 12. Menší háčky jsou výrazně méně nápadné. S desítkou nebo dvanáctkou  určitě budete mít o něco více záběrů než třeba s 6tkou či někdy i osmičkou. reálná velikost se občas liší u jednotlivých značek..

Pozorování špičky je hypnotizující. Na stojící vodě dávám prut rovnoběžně. Foto: archiv redakce

Musím se zamyslet, jako použiji krmení

Jedním ze základních rozdílů method feederu oproti jiným stylům položené je otevřené krmítko. Díky tomu je také method vhodný spíše na stojaté nebo velmi málo proudící vody. Ploché krmítko má pouze nízké žebrování a směs v něm nedrží tak dobře. To je na jednu stranu výhoda. Správně připravená směs se kolem krmítka za pár minut doslova rozsype.

Na method feeder se používají speciální method mixy nebo například malé peletky. Některé krmné směsi určené například pro plavanou či nejsou přímo na method mohou mít problém s lepivostí. Asi nejnáročnější je totiž namíchat správně směs. Musí se dobře rozpadat a zároveň musí lepit. Mixy na method by měly být trochu lepivější, jinak se z krmítka odporoučí nejpozději při plesknutí o vodní hladinu.

kapr ulovený na method feeder
Nejčastějším úlovkem je kapr. Foto: redakce

Potřebujeme směs, která s krmítkem klesne až na dno a tam teprve začne pracovat. Peletky i method mixy to při správném navlhčení splňují. Jinou směs nebo vlastní výrobu si musíte vyzkoušet, nejlépe při chytání blíž břehu. Tam je rozplesknutí směsi o hladinu většinou dobře vidět. Defakto zakrmíte taky, pokud je mělko tak to možná bude i kolem krmítko ale není to správně.

Směs mícháme za postupného přilévání vody dokud nemá správnou konzistenci. V teplém počasí přidám vody trochu víc (ne moc, aby nebyla ze směsi břečka). V teple rychle schne a je potřeba vlhčit znovu. Výhodou method feederového lovu je malá spotřeba krmení, hlavně tedy když to nebere. Když to bere a musím přehazovat pořád, tak za odpoledne spotřebuji někdy i více než půl kila mixu. JInak výrazně méně, proto nemíchám celé balení najednou při příchodu k vodě.

Naopak nemusím vždy používat formičku

Všichni asi známe method ve spojení s použitím formičky na tvarování směsi do krmítka. To ej dobrá vychytávka protože díky ní můžeme směs i nástrahu s návazcem hezky upěchovat a vydrží nám i dlouhý nához. 

Když ale chytám nepříliš daleko tak jen vezmu hrst směsi, rukou zmáčknu na krmítko a háček tam zapíchnu jako tu zmíněno třešničku na dort. V pořádku to drží.

Výhodou formičky ale určitá aerodynamičnost a taky to, že máte vždy identickou dávku směsi. Dobře zalisovaný návazec také zajišťuje ochranu proti zamotání, i když zrovna to není nikdy problém. Když se vám method motá, máte většinou příliš dlouhý návazec.

Můžu si vytvořit větší krmné místo nebo ryby aktivně hledat

Podobně jako při krmení raketou v kaprařině si i tady můžeme zakrmit jedno místo. Jak jsem již říkal, vše spočívá v házení krmítka do stejného místa. Jak toho docílit? Vybrat si pevný bod na protějším břehu a na ten při náhozu mířit. Důležité je ale dosáhnout pokaždé na stejnou vzdálenost. Musíte si nějakým způsobem zaklipovat vlasec (zkuste tento článek o klipování vlasce).

Klipování vlasce pomocí klipu na cívce.
Klipování vlasce pomáhá nahazovat stále na stejné místo
Foto: redakce

Tímto způsobem se časem vytváří větší množství krmení na vašem lovném stanovišti a láká kolem se pohybující ryby. je možné také při začátku lovu zakrmit  třeba 10 náhozy za sebou, při nichž jen dopravíte krmení na místo a až poté nahodíte s nástrahou.

Na některých menších revírech mám ale rád naprosto odlišný přístup. Zejména na menších členitých vodách můžeme ryby spíše hledat. Vyžaduje to samozřejmě aby nikdo nebyl v nejbližším okolí, neboť budete házet krmítkem na různá místa. Často je zajímá chytat kousek od břehu na nějakém místě, které není ze břehu dostupné. Například ke strmým břehům s bujnou vegetací či k zatopeným travinám.

Method feederová krmítka jsou často velmi malá a tak můžeme tímto způsobem decentně lovit i v komorních podmínkách aniž bychom ryby nějak zásadně plašili. Tuto metodu s úspěchem využívám na menších rybnících či odstavených ramenech, kde někdy ani není nutné krmit.

1 Trackback / Pingback

  1. Novinky z feederu v květnu 2022 - NaFeeder.cz

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.