Zakrmovací raketa – jak používat

zakrmovací raketa

Zakrmovací raketa je vcelku efektivní způsob, jak dostat krmení na lovné místo aniž byste potřebovali člun, zakrmovací loď nebo jakýkoliv jiný způsob zavážení, které jsou u nás už tak většinou zakázané.  

Plně naložená raketa není úplně nejlehčí. Podle typu rakety se může hmotnost pohybovat cca od 80 až do 150+ gramů. Horní hranice je už těžká váha, proto se na zakrmování s raketou používají speciální pruty s dostatečnou vrhací zátěží.  

Já používám následující vercajk:

 Naviják s velkokapacitní cívkou je prakticky nutnost, pokud to má pořádně létat a pomůže vám raketu rychleji stáhnout zpátky. Zakrmení raketou je otázka vícerých nahození.

segmentová zakrmovací raketa
Moderní segmentová zakrmovací raketa. Všimněte si černých magnetů, které jistí náklad při letu. Nárazem o hladinu se rozevře a vysype krmení do vody

Čím rychleji raketu stáhnete, tím dříve bude hotovo a budete moct nahodit montáže. Speciální navijáky namotají i více než metr na jedno otočení kličkou. 

Trik: Pokud používáte pletenku, tak cívku navijáku před nahozením namočte. Nához je snazší a méně hrozí riziko zamotání hlavně pokud používáte přímo šňůru.

zakrmovací raketa na dvě půlky
Zakrmovací raketa, která se rozevírá na dvě poloviny

Příčinou chuchvalců šňůry při náhozu ale není suchá šňůra, nýbrž hlavně příliš zaplněná cívka. Myslete na to a nechte si minimálně 2-3 milimetry pod okrajem. Já mám raději klasický 0,25 mm monofil. Ať ale používáte pletenku nebo vlasec, tak musíte přidat ještě šokový návazec:  

Používejte šokové navázce 

Při nahazování těžkotonážní rakety to chce pár metrů šokáče. Jinak raketa upráskne hned při náhozu a zmizí bůhví kde. V horším případě ještě zabije borce, co chytá naproti.   Šokový návazec je kus silného materiálu, který se váže mezi vlasec a raketu. Díky svojí síle vydrží bez problémů extrémní nápor při švihu. Šokový návazec musí být tak dlouhý, aby z něj při náhozu zůstal alespoň metr na cívce. Většinou tedy potřebujete cca pět metrů. 

Šokové navázce se vyrábí vyrábí v mnoha provedeních. Díky tloušťce mají ještě jednu výhodu: neřeže tolik prsty při náhozu. 

Moderní zakrmovací raketa  

Existuje několik variant konstrukce zakrmovacích raket. Vždy ale je část rakety tvořena plovákem, díky němu se raketa postaví ve vodě do vertikální polohy.

*Tento typ starších raket až tak nemusím

Hlavně starší rakety mají otevřený konec a je potřeba udělat zátku z lepivé směsi, jinak budete revír práškovat jak ze Čmeláku. Někteří borci to ucpávali pomocí PVA, ale to je nepraktické a drahé.  

*Tyhle novější rakety s otevíráním na půlky nebo čtvrtiny jsou lepší minimálně v tom, že z nich za letu nic nepadá

Moderní zakrmovací raketa vypadá třeba jako ta od firmy Wolf nebo Prologic. Připomíná mi spíš náboj do minometu, který znám výtečně ještě z vojny v Jincích.  Fígl je v tom, že se otevírá na segmenty, jako když loupete pomeranč. Jednoduše se s ní zakrmí partikl, pelety i směs jakékoliv konzistence. V různých raketách je její uzavření pojištěno různými magnety a dalšími vychytávkami. Rozevře se až po dopadu rakety na vodní hladinu. Jak ale dosáhnout přesného zakrmení? 

Jak zakrmovat s raketou  

Dopad rakety na hladinu se nedá přehlédnout ani přeslechnout. Víc než rybám to ale může vadit některým citlivějším kolegům na břehu. 

Největší problém je správné míření. Pro efektivní zakrmení je potřeba se mnohonásobně trefovat do stejného místa. Dobrá rada do začátku je učit se na menší vzdálenosti. Pro zapamatování směru poslouží nějaký orientační bod na protějším břehu (strom, dům, kopec).

Horší to je se vzdáleností. Doporučuji si vyrobit nebo koupit Marker splávek. Dodává se s těžkým olovem a slouží právě k označení místa pro krmení s raketou.

Celkový postup je následující:

  • Nahodíme prut s marker splávkem na určené místo Nyní je splávek váš cíl – můžeme si na něj nastřelit prut s raketou. Když se to povede, tak vzdálenost zaklipujeme na navijáku.
  • Osobně ještě preferuji nastřelit pruty, s nimiž budu lovit. U nich ale neklipuji ale udělám si lihovou fixou značku na vlasci. Takhle mám přesně nastavenou vzdálenost na raketě i prutech s montáží. Marker splávek pak můžu stáhnout. 

*Při nahazování rakety se zaklipovanou šňůrou je potřeba projevit trochu šikovnosti, hlavně pokud máme flek do padesáti metrů od sebe. Raketa je jak rozjetá lokomotiva a vlasec to prudké zastavení nemusí snést. Nahazujeme se VZTYČENÝM prutem, díky tomu můžeme naráz vypružit pomocí prutu a vlastních rukou.      

Čtěte také: Method feeder nástrahy

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.