Šílené zahájení na pstruhovce v USA: rybářů více než ryb (video)

Revír Úpa 4 na hranici katatsru Úpice.
Ilustrační foto

Zatímco u nás si počkáme ještě měsíc a půl, v USA již na některých místech pstruhovou sezonu zahájili. Zájem o první den lovu je všude na světě velký, i u nás se na zahájení na revírech potkají snad skoro všichni rybáři z okolí. Tady ale rybáři hrají skoro přesilovku.

Podívat se můžete na snímky státní agentury Missouri Dept. of Conservation či videa rybářů, které přikládáme níže.

Ta se ve stejnojmenném státě stará o zarybňování a správu revírů, které leží ve zdejších státních parcích, což je obdoba našich chráněných území a NP.

Pstruhovou sezonu zde zahajují už 1. března a nedočkavců se našlo opravdu hodně. Doba lovu zde začíná o půl sedmé ráno. Fotografie ukazují, že tady byla hlava na hlavě, což je však ve zdejších poměrech zcela běžné.

Systém povolenek je v tomto konkrétním místě poměrně složitý, kromě povolenky k lovu, od níž jsou například děti a důchodci osvobozeni, si rybáři musí koupit ještě denní lístek (Daily tag).

Přesto se ale zdá, že přes regulaci se těchto povolení vydává poměrně dost. Na druhou stranu, podobných reportů z pstruhařiny z USA je každoročně mnoho a nezdá se, že by přelidnění revírů někoho trápilo.

Cena denní povolenky činí 8 USD (180 Kč) a Daily tag 4 USD (90 Kč). Za tuto cenu si každý rybář může ponechat až čtyři pstruhy. Systém chyť a pusť zde není zdaleka tak rozšířený jako na našich vodách.

Hrozí přelidnění také na českých řekách? Zvýšení rybářského tlaku na vydrancované pstruhovky se chystá prý již letos 

Rezonujícím tématem posledních dní je prodloužení přívlače na pstruhových vodách i na podzimní období.

Současná úprava umožňuje vláčet od 16. dubna do 31.8.. Nová verze vyhlášky to má ale změnit a vláčet se má až do 30. listopadu, kdy sezona na P revírech končí. Do budoucna se tím zrovnoprávní muškaření i přívlač. Na umělou mušku totiž mohou rybáři chytat po celou dobu pstruhové sezony, zatímco na přívlač jen její část. Cena povolenky je přitom stejná nehledě na to, jakou technikou rybář loví, což samozřejmě některé rybáře netěšilo. Takto nastavený systém lovu na pstruhových vodách přitom funguje tradičně již mnoho desítek let.

Uvedení nové vyhlášky do reality se očekává údajně již tento rok. Část rybářské veřejnosti, zejména z řad muškařů s tímto nesouhlasí.

Paradoxně s nimi zastává podobný názor i část vláčkařů a volají naopak po omezení lovu na podzim pro všechny. Loví se totiž i v období, kdy začíná tření pstruhů. Moderní metody přívlače jsou sice podobně šetrné jako muška, rozšířením přívlače se ale zvýší počet docházek a to právě v citlivém období na konci podzimu. Podzimní muškaření na těchto vodách bylo přitom vždy spojené hlavně s lovem lipanů a nikoliv pstruhů. To se však také mění, lipanů silně ubylo. Úlovky pstruhů na mušku v tomto období navíc nejsou vůbec vzácné a tak vyvstává otázka, zda není na místě najít nějakou vhodnější úpravu, která by tlak na pstruhy v období tření spíše omezila.

Kritiku také vyvolává fakt, že o změnách se jedná již dlouhou dobu ale rybářská veřejnost nemá prakticky žádné informace a neměla možnost se k tomu vyjádřit. Rybářské svazy jsou přitom, podle všech indicií, velmi aktivním účastníkem tohoto jednání se státní správou, řadové členy o tomto ale až dosud nikdo téměř nijak neinformoval. Více o tomto tématu naleznete zde:

5 Comments

  1. Nechápu koho zajímá Amerika a co tom dělají.Nas zajímá max.evropa a ne Amíci.Snaf jim taky nelezete do řiti.

    • Ano, někdo rád zůstává omezeným primitivem bez znalostí, informací a s omezeným rozhledem.

    • Přesně řečeno.Starejme se hlavně o nás a když vidím co mají rybáři na videu na sobě,tak je mi jasné,co to je za lovce.😱😂😂

  2. Rozdil je v tom ze tam 90% rybaru ryby pousti a je to jen zabava taky proto tam je hodne ryb a laciny rybarsky listek kolem 23 – 30 $ a vimnto zil sem tamn15 let

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.