Hodili rybku štice přímo do cesty, video ukazuje, jak zareagovala

malá nástražní rybka
Ilustrační foto: redakce

Máme tu další kousek ze sociálních sítí. Uvidíte na nm útok štiky na rybku, kterou zubatá slupla jako malinu.

Původ videa není zcela zřejmý, jedná se ale nejspíš o dobře připravenou situaci.

Bílá ryba na krátkém videu evidentně není mezi živými, čemuž napovídají její pohyby ve chvíli před útokem.

Štika se přiřítí a na nic nečeká, rybu zhltne s nebývalou rychlostí.

Dynamiku útoku štiky možná někoho překvapí, dříve se totiž tradovalo, že štice je nutné dát čas, aby rybku spolka.

Video:

O jakou štiku se jedná?

Video je bohužel velmi krátké a není vidět další pokračování. Zajímavé je, že a se někteří lidé v komentářích dohadují, zda jde o běžnou štiku obecnou či o americkou štiku muskalungu. Tyto ryby jsou si vzhledově podobné.

Pokud bychom věděli, že video pochází z Evropy, bylo by to snadné, zde se muskalunga asi nevyskytuje. V USA či Kanadě je možná potkat oba druhy.

Rychlost útoku je fascinující, žádné dlouhé polykání v tomto případě nenastalo

Při lovu na živou rybičku dokonce v minulosti rybáři drželi strategii jedné cigarety – po začátku záběru si zapálili a teprve s dokouřením rybu zasekli. Ta samozřejmě v tu chvíli byla již dobře zažraná, což může být problém pokud se ukáže, že ryba není mírová a je nutné ji pustit.

V tomto případě je vidět, že štika rybku spolka bez cavyků a rovnou po hlavě. Za určitých okolností tedy štiky dokáží útočit velmi razantně a bílá ryba o velikosti cca 15 cm je soustem, které není třeba v tlamě nijak rovnat.

Pokud by štika zaútočila například z boku, situace by mohla vypadat zcela jinak. V rybářských příručkách se totiž uvádí, že štika kořist nejprve znehybní a poté si ji začne rovnat hlavou napřed, aby ji snáze spolka. Jejích 700 zubů je orientovaných tak, aby si štika mohla kořist správně zorientovat.

Díky polykání hlavou napřed pak v cestě nevadí ani ploutve kořisti. Při průchodu do trávicího traktu tímto směrem nemohou nikde zavazet. Štika loví poměrně velkou kořist a tak je pro ni schopnost ji celou bezpečně pozřít velmi důležitá. 

Přesto se občas najde mrtvá štika s rybou uvízlou v jícnu, což se může stát například u okounovitých ryb s jejich ostnatými ploutvemi.

Problémy s příliš velkou kořistí ale mohou mít i jiní dravci. Zajímavý e například zážitek českých rybářů z Francie. Z živého sumce u břehu vytáhli celou nutrii (zpráva o nutrii a sumci zde).

Možná vás ještě zaujme:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.