Obec Všenory zakáže vjezd k jezu a tůním na Berounce, vadí auta a chce budovat pláž

jez
Foto: Redakce

Jedno z velmi oblíbených míst středočeských i pražských rybářů leží poblíž Černošic. Známý zalomený jez v Mokropsech u železničního mostu patří k velmi navštěvovaným místům. Zájem o něj ale mají nejen rybáři ale také rekreanti.

Problém působí skutečnost, že málokdo k jezu jde pěšky. O víkendech se z okolních luk stává parkoviště jak u obchoďáku, což se jeví jako neúnosné. Obec Všenory proto přikročila k zákazu vjezdu na inkriminované pozemky.

Parkování a provoz kolem řeky je ve Všenorech velké téma a většina místních zákaz podporuje. Český rybářský svaz jako uživatel revíru Berounka 1 a 2 sice žádal výjimku pro rybáře, která však nebyla přijata a naopak posloužila při diskuzi jako zásadní argument pro zákaz.

Rozmístění zákazových značek v okolí Všenor a jezu v Mokropsech

Vedení obce totiž poukázalo na fakt, že (volně citováno) “40 tisíc členů rybářského svazu může získat výjimku a parkovat podél Berounky”, což samozřejmě zní hrůzostrašně. Pomiňme fakt, že ve svazu není jen 40 tisíc členů, což se týká jen Prahy, ale asi 300 tisíc rybářů. Ale i tak, rozhodně ne všichni jezdí autem do Všenor.

Přesto ale z vlastní zkušenosti víme, že tlak na tuto lokalitu je v některých obdobích značný. Nejen kvůli Berounce, ale také kvůli přilehlé tůni.

Stejně tak v létě míří k vodě lidé jen za účelem trávení volného času. Problém také je, že rybářská stráž nemá jakékoliv pravomoce ohledně řešení parkování a znečišťování pozemků automobilovým provozem.

Velký provoz a parkování jsou nepříjemné pro místní komunitu a bohužel díky tomu vzniká další místo, kam rybáři autem nedojedou, což je problém zejména pro starší ročníky a osoby s omezenou pohyblivostí.

Jakkoliv na to mnozí rybáři budou nadávat, z pohledu místních se to dá pochopit. Jít na ryby nám navíc nikdo nebrání.

Na ryby ano, ovšem po svých nebo vlakem

Samotný výkon rybářského práva touto úpravou omezen není. Přístup na pozemky nám garantuje zákon, a tak kdo může, k revíru dojde po svých. Zákonná garance ale neplatí pro vjezd motorovými ani jinými prostředky.

Využít lze například transportní vozíky, pokud máte více vybavení. Kde v okolí ale zaparkujete a zda bude vaše auto bez dohledu v bezpečí, to už je otázka, kterou si musíte vyřešit sami.

K příjezdu na místo lze také využít vlak z Prahy či Berouna. Vzdálenost od zastávky v Mokropsech a Všenorech ale činí více než 1,5 kilometru, i když vlak jezdí přímo nad jezem, zde ale nestaví.

Spojení na trati Beroun-Praha je navíc sice velmi časté, trpí ale neustálým zpožděním a rušením spojů z technických příčin, za což můžou výluky a zastaralé vybavení trati. To je ostatně problém, jenž místní trápí možná víc než auta rybářů.

Pod jezem Všenory chystají pláž

Další pro rybáře možná poněkud negativní zpráva je, že obec chce pod jezem vybudovat pláž nebo alespoň travnatou oddechovou plochu. V letním období se zde však koupe dost lidí i bez nové pláže. Již se ale vysazují stromy a počítá se s volnočasovým využití pozemku patřícímu Povodí Vltavy.

Jedna pozitivní zpráva se však najde i pro nás. Obec bojuje proti oplocování pozemků kolem řeky, což garantuje volný přístup k řece pro všechny

4 Comments

  1. Zdravím, no samé lepší zprávy,ale zase na druhou stranu, chodím k Berounce už dlouho, a když vidím někde ten nepořádek po rádoby rybářích, petlahve, obaly od boilie, krabičky od žížal, červů atd, tak se nedivím že zákazu příbýva. Jak se do lesa volá…. Znáte to

  2. Nevím nechápu to chci jet na ryby na víkend auto mám odstavit 2 km všechno nanosit a o půlnoci všechno odnést do auta protože když jedu na víkend tak spím v autě hlavně že místní tady mohou jezdit sem a tam já jen přijedu k řece a sedím a chytám a když třeba neberou tak jdu na pivko do kempu tak zase vše odnést do auta a pořád do kola a to až se vrátím to moje místo už bude obsazené tak můžu rovnou jed domů hlavně o víkendu.
    Všechno nám zakažte hlavně že místní jsou spokojený

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.