Co je potřeba k lovu štik na přívlač?

štika obecná

Červen je tady coby dup a zahájení přívlače za chvíli také. Přívlač se navíc stává čím dál tím populárnější metodou lovu a tak se můžeme podívat na vybavení, které je nutné pro lov štik na přívlač.

O štice obecné:

Štika obecná (Esox lucius) je sladkovodní druh ryby, který se vyskytuje převážně v severní polovině Evropy, Asie a Severní Ameriky. Je to oblíbená sportovní ryba mezi rybáři díky své velikosti, síle a bojovnosti. Štika obecná je známá pro svou agresivitu a dravost.

Tělo štiky obecné je protáhlé a válcovitého tvaru. Disponuje několika stovkami ostrých zoubků. Její zbarvení se pohybuje od zelené až po hnědou, s tmavými pruhy nebo skvrnami po celém těle. Dosahuje obvykle délky mezi 30 až 120 cm, ale ve světě existují i exempláře, které překračují 150 cm délky.

Štiky obecně preferují stojaté nebo pomalu tekoucí vody, jako jsou jezera, rybníky, řeky a kanály. Jsou aktivní zejména v ranních a večerních hodinách a často se skrývají v blízkosti vegetace nebo pod vodními rostlinami, odkud loví svou kořist.

Jako dravá ryba se štika obecná živí především menšími rybami ale neváhá se zakousnout i do obojživelníků, korýšů nebo dokonce menších vodních ptáků.

Rozmnožování štiky obecné probíhá na jaře, kdy se samec a samice setkávají v mělkých vodách. Samice klade velké množství jiker, která samec oplodní. 

Lov štiky obecné je populární mezi rybáři jako rekreační aktivita, ale je také významná pro komerční rybolov. Štika je ceněná pro své lahodné maso a mnoho lidí ji považuje za delikatesu, což je trochu nevýhoda neboť na rozdíl od početnějšího kapra ji málo kdo pustí. Šance ulovit velkou štiku je tak v českých podmínkách menší než například v severských zemích.

Přesto je štika poměrně hojný dravec. Rybářský svaz štiky vysazuje na většině MP revírů a úlovek štiky kolem 50 – 60 cm není žádná vzácnost.

Více o štice čtěte zde

Jaký prut na přívlač na štiky

Tato ryba se vyznačuje svojí bojovností. Zároveň se k jejímu lovu s oblibou používají větší a tudíž i mnohdy těžší nástrahy, což vyžaduje odpovídající prut. Štiku lze samozřejmě ulovit i zdolat na UL proutek. Pro cílený lov je však nutné se vybavit prutem alespoň na střední přívlač – tedy s vrhací zátěží kolem 50 gramů či více.

Přívlač s takovým set-upem je už samozřejmě fyzicky těžší než lehká vláčka například na pstruha či okouna, pokud ale opravdu jdeme na štiku, není důvod z těchto parametrů slevovat. Na soukromých revírech s výskytem velkých štik či ve Švédsku se používají pruty ještě výrazně těžší.

candoš za sako

Délka prutu je zde důležitá. Pokud chytáme ze lodi, kratší pruty v rozmezí 180 až 210 centimetrů jsou vhodné. Nemusíme nahazovat příliš daleko a kratší prut při podebírání ryby nebude tak překážet, zejména pokud se ryba snaží schovat pod loď.

Naopak, při lovu z břehu musíme volit délku prutu podle velikosti vodní plochy. Na malé řece si snadno vystačíme se stejně dlouhým prutem jako na lodi. Velké přehrady, rybníky nebo silné proudy řeky jsou však oblastí pro dlouhé pruty. Pruty kolem tří metrů délky umožňují dosáhnout dalekých náhozů a lépe kontrolovat nástrahu na větší vzdálenosti.

Dobrá kompromisní volba je běžných 240 cm, což je délka v níž se dá pořídit téměř jakýkoliv model prutu na přívlač s vhodnými parametry.

Naviják

K prutu je samozřejmě potřeba vhodný naviják. Sestava na střední přívlač bude chtít něco kvalitnějšího. Pokud vás netrápí nedostatek peněz tak můžete zkusit Shimano Stradic a pokud hledáte ekonomičtější variantu tak, například Daiwa Ninja vyjde na něco přes patnáct stovek.

Daiwa Legalis Lt 4000-c recenze

Velikost tak 4000 bude ok. Nedávno jsme také psali recenzi na Daiwa Legalis, který také ještě patří mezi ekonomicky dostupnější navijáky. Levnější naviják samozřejmě můžete použit také. Nečekejte ale dlouhou životnost ani hladký chod.

Jakou šňůru na naviják

Při lovu štik je jasnou volbou kvalitní pletenka v průměru cca kolem 0,15 mm. Není zde příliš co řešit. Zkusit můžete například Spiderwire.

Lanka a návazce

Daleko zajímavější téma je lanko. Štika svými zuby snadno řízne vlasec i pletenku. Proto se historicky používala lanka. Velká ocelová nebo titanová lanka jsou jistota, která jsou však nápadná a kazí chod nástrahy. Hodí se tedy hlavně pro lov velkých štik, kde potřebujete mít vše dokonale posichrované a hlavně použití velkých nástrah, kterým toto lanko nevadí.

Více rybářů používá jako návazec fluorocarbon, který má však nevýhodu – vydrží více ale štika ho může fiknout také a to i v průměru nad 0,40 mm. Větší jistotu nabízí fluoš 0,80 mm.

Ideální je ale použití fluorocarbonu jen s nástrahou s jednoháčkem. V případě nástrah s více háčky (trojháčky) je lepší použít lanko. Pro menší nástrahy lze pořídit poměrně nenápadné lanko z wolframu, které se dělá v různých průměrech a nevychází až tak draho pokud si jej vážete sami z cívky.

Co se stane když štika svými zuby přeřízne vlasec či šňůru?

Pokud se jedná o nástrahu s jedním jednoháčkem tak se štika nástrahy časem zbaví. V případě více háčků hrozí sešití tlamy a nemožnost příjmu potravy a úhyn štiky. Toto nesmí žádný rybář dopustit a proto je nutné při lovu s víceháčkovými nástrahami vždy používat vhodný návazec.

Peán nebo raději kleště?

Vyproštění háčku není se štikou vždy snadné, hlavně poud nemáte ještě grif na chycení štiky za hlavou. Nutností je peán, kterým do tlamy plné zoubků pro háček sáhnete. Zákonem předepsaný nástroj ale můžete vyměnit za speciální kleště, které jsou mnohdy praktičtější a umožní háček v tlamě uchopit pevněji. Trojháky na větších nástrahách jsou z poměrně bytelného kovu a jejich páčení rozviklaným malým peánem je celkem prekérní, proto zkuste pro přívlač na větší dravce používat kleště.

Podběrák

Další povinná součást výbavy. Pro lov štik je někdy lepší použít již trochu větší model. Samořejmě, na menší ryby si vystačíte i s rakeťákem ale na štiky to možná bude chtít podběrák s větší hlavou i teleskopickou rukojetí.

štika ulovená na Whopper Plopper

Pokud ale provozujete klasickou pochůzkovou přívlač podél krkolomných břehů, tak volte kompromis mezi váhou a rozměry. Pro lov z lodě můžete hmotnost neřešit.

Vhodné nástrahy

Při přívlači na štiku je výběr nástrahy důležitý. Existuje mnoho různých typů nástrah, které můžete vyzkoušet a záleží na vašich preferencích, podmínkách a tom, jak ryby reagují. Tady je pár populárních nástrah pro lov štiky na přívlač:

Gumové nástrahy (gumy) jsou mezi rybáři oblíbené. Tyto nástrahy mají podobu gumových rybek, nymf nebo červíků, které mohou mít různé tvary, barvy a velikosti. Když se správně rozpohybují ve vodě, vypadají jako skutečná rybí kořist a lákají štiku ke kousnutí. Způsobů, jak je vodit je mnoho.

Woblery jsou další možností. Jsou to umělé nástrahy ve tvaru ryb, které mají mnohdy i více dílů, které se při navíjení pohybují. Existuje spousta druhů woblerů, od těch plovoucích po potápivé, s různými barvami a vzory. Když se wobler pohybuje ve vodě, vytváří atraktivní vibrace a pohyby, které lákají štiku. Největší díl práce je ale opět na rybáři, který musí nástrahu oživovat.

Nové nástrahy na zahájení sezóny lovu dravců.

Rotačky a plandavky jsou další variantou vláčecí nástrahy. Jsou vyrobeny z kovu a mají tvar listu  či disponují rotujícím plíškem. Jejich lesklý povrch a pohyby vytvářejí záblesky, které upoutávají pozornost štiky. 

Jerkbaity jsou speciální nástrahy, které napodobují rychlé pohyby zraněné ryby. Mají specifický tvar a hmotnost, která jim umožňuje rychlé a zároveň nepravidelné pohyby, které vyvolávají reakci štiky.

Pamatujte, že výběr správné nástrahy závisí na situaci. Například v zakalené vodě se mohou hodit nástrahy s výraznými barvami nebo nástrahy s vibracemi a zvukovými efekty, které přitahují štiku.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.