5 důvodů proč si oblíbit plandavky na štiky

plandavky na štiky

Plandavky na štiky jsou vlastně prehistorické nástrahy, které okupovaly krabičky už našich dědů. Kovová „lžička“ s nápisem Heinz určitě patří do síně slávy světového rybaření.

Časem se ale objevila řada nových nástrah, které plandavky vytlačily z výsluní někam do propadliště dějin. Pod slovem Heinz si dnes každý vybaví spíš kečup než rybářskou nástrahu. Comeback plandavek ale nastal v oblasti lovu pstruhů (hlavně díky závodům Trout Area, které se však kvůli koróně už rok nepořádají)

Co myslíte, stanou se plandavky znovu populární nástrahou například na štiky? My jsme názoru, že planda rozhodně nepatří do starého železa. Tady uvádíme pár důvodů proč:

Stará neokoukaná nástraha

Stejně jako vymýšlet nový vtip, je těžké vymyslet úplně novou nástrahu (to v se v poslední době povedlo například klukům z Broslures u nástrahy Ripple Hoof). 

Vytáhnout starý vtip, který nikdo nezná je ve společnosti mnohdy nejjednodušší řešení. Podobné to je u nástrah na přívlač. Plandavky na štiky zná každý. Ne každý na ně ale chytá. Četnost jejich používání bude daleko za woblery a gumovými nástrahami. Máte tak dobrou šanci, že zrovna tahle věc se štikám bude líbit.

Dobře se s ní nahazuje 

Plandavka patří mezi dalekonosné zbraně. I malá plandavka dobře krájí vzduch a nahodíte s ní na slušnou vzdálenost. Pokud padne na hladinu bokem tak je její přistání velmi nenápadné a hodí se i pro chytání opatrných ryb například na klidných mělčinách

Suretti Plandavka Hunter Bronzov�

Plandavky na štiky nekroutí pletenou šňůru

Při správném vedení plandavka nekroutí šňůru, což bývá problém u mnohých rotačních třpytek. Kroucení vlasce vždycky bylo problém. S přechodem na pletené šňůry u přívlače se ale z kroucení stává noční můra, která dokáže zničit desítky metrů drahých pletenek. Plandavky na štiky jsou dobrou alternativou rotačky. Nerotující nástraha je v tomto ohledu bezpečnější.

Plandavky na štiky můžete vodit desítkami způsobů

Planda je nástraha, se kterou se dá opravdu vyhrát. Můžete ji prostě tahat, nechat propadat až ke dnu nebo s ní všelijak cukat ve stylu twitchingu. Dokáže brázdit hladinu stejně jako jet pomalu u dna. Málo ostatních nástrah má takhle široké možnosti použití.

Viz článek Lov štiky na plandavku

Výhodná cena a možnost snadné domácí výroby

U moderních plandavek to neplatí úplně vždy, ale cena plandavky nebývá zdaleka taková jako například u woblerů. Běžné menší plandy stojí zhruba jako rotační třpytka. U velkých štikových speciálů jde sice cena nahoru, pořád jsou ale minimálně o polovinu levnější než například stejně velké štikové woblery.

Plandavku si navíc můžete docela snadno udělat doma. Žádný návod k tomu není potřeba, stačí kus kovu, kroužek a háčky.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.