Lov štiky na plandavku aneb stará klasika

štika bere na rotační třpytku velmi ochotně. Woblery na štiky taky ujdou.

Občas není nad to vyzkoušet nějakou tu starou klasickou metodu. Lov štiky na plandavku spadá přesně do této kategorie. Skoro se dá říct, že plandavka je na štiku jedna z nejvíce opomíjených nástrah.

Plandavka je vlastně list z kovu, který může mít různý tvar a prohnutí. Úplně nejjednodušší plandavka se dá udělat třeba i ze lžíce. Najdeme plandavky bez jakékoliv „výzdoby“ spoléhající jen na kovový lesk. Jiné modely zase vynikají svým zbarvením a vybroušenou strukturou připomínající šupinky drobných rybek. Každá z těchto nástrah ale může chytit pěknou rybu.

Hlavní výhody lovu štik na plandavky:

  • Efektivita lovu
  • Daleké náhozy
  • Variabilita plandavek umožňuje chytat téměř kdekoliv

Pohyb plandavky ve vodě připomíná raněnou rybku. Nástrahu tak stačí jen trochu oživit a určitě nezůstanete bez úlovku.

Za vrcholné období lovu štiky na plandavku bývá považován podzim. Drobný potěr už není tak dostupnou potravou a tak můžeme na hloubkách do dvou metrů ulovit nejednu hladovou rybu. Největší braní přichází většinou na konci podzimu, kdy se štiky krmí před přicházející zimou. S příchodem mrazu už je lepší přejít na měkké gumové nástrahy, které zpomalené ryby spíše vezmou.

Jak lovit štiky na plandavku

V závislosti na aktivitě ryb můžeme zvolit jednu z následujících taktik:

  • Rovnoměrné navíjení – skvělé hlavně na otevřené vodě bez překážek a s rovným dnem. Pomůže prochytat velký prostor za malou chvíli
  • Vlnovité vedení – třpytka pomocí změny rychlosti buď stoupá nebo klesá, což pomáhá vydráždit dravce k útoku. Funguje zejména nad hloubkami a s větší třpytkou, která padá ke dnu jako utržený list
  • Pády na dno – vhodné na místa bez vázek.

Nevyhazujte staré třpytky

Nemusíte kupovat hned nové třpytky v obchodě. Moderní fluo plandavky se hodí zejména na pstruhy někde na soukromácích. Často se dá vypozorovat, že na mimopstruhových revírech funguje zašlá stará plandavka s pořádnou patinou. Výrazný lesk nové plandavky je za určitých okolností spíše odpuzující. Mírně omšelé nástrahy naopak mohou být to pravé. U starých třpytek většinou stačí vyměnit háčky a můžeme je bez problémů použít.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.