Woblery na štiky 2021: Podrtí Čína známé značky?

štika bere na rotační třpytku velmi ochotně. Woblery na štiky taky ujdou.

Jen málo nástrah je lepší pro lov královen našich vod. Woblery na štiky můžete tahat pomalu, twitchovat nebo použít hladinovky a vždy máte šanci vyprovokovat dravce k útoku.

Znalosti o tom, jak woblery na štiky používat má spousta rybářů. Zejména zahraniční videa na YouTube odhalují triky zkušených borců, kteří loví na snových revírech ve Švédsku, Holandsku nebo Dánsku. Tihle kluci mají na kontě stovky možná tisíce štik ročně a to ne zrovna v malých velikostech. Vědí co funguje a vážně není problém se od nich něco naučit.

Hodně z nich je samozřejmě sponzorováno nějakou rybářskou firmou, proti čemu my těžko budeme něco říkat. Nemůžeme si ale nevšimnout jedné věci. Ačkoliv se masivně propagují woblery na štiky známých i nových prémiových výrobců, tak nemalá část „rybářské veřejnosti“ přechází na levnější modely z Číny. To je věc, která samozřejmě české prodejce a vůbec výrobce z Evropy netěší. Nemělo by to těšit ani nás, jelikož defakto trochu podkopáváme vlastní ekonomiku. Cena ale hovoří jasně. Woblery z Alíka, wishe a dalších podobných webů stojí dvakrát méně. 

Proto jsem chtěl v tomto článku nastínit nejznámější a nejoblíbenější woblery na štiky z obou stran barikády. Ostatně, můžete sami vyzkoušet a udělat si svůj názor na to, co je pro vás nejlepší.

woblery na štiky z Číny mají různou kvalitu
Za dvacku nečekejte úplnou slávu

Přiznám se bez mučení, že chytám na všechno. Mám odjakživa rád i Rapalu, tradičnější značka snad není. Nebráním se ale ani novým výrobcům.

Na druhou stranu čas od času něco objednám z daleké Asie. Nečekejte ale levné woby za dvacku. Těch je pořád k mání dost ale s kvalitou spíš horší až někdy nepoužitelnou. Aktuálně po roce 2020 můžete z Číny objednávat docela kvalitní woblery s cenovkou od 4 USD, tedy za stovku a výše.

Laciné woblery na štiky od soudruhů z říše středu

Těch typů v nabídce jsou kvanta. Abych to zjednodušil, tak nahodím tři ukázky, které tak nějak můžeme porovnat s woblery z normálních obchodů. Dávám jen textové odkazy, neboť nemáme z Asie domluvené propagační obrázky. Nechceme riskovat 3. nejhorší čínské mučení(viz konec článku) a musíte si to sami prokliknout. 

  • Bearking Megabass Kanata 160 poctivejch 16 cm a 30 gramů čínskýho bakelitu, mělčina, plovoucí. Tady zrovna Číňan dělá drahýho, chtějí 150 korun. Na druhou stranu, velkých a funkčních woblerů zatím dělají jen málo (kromě produkce pro některé řetězce)
  • Bearking Jerkbait 12012 centimetrů, do metru a půl zhruba, cena cca 90 kaček
  • Hunthouse Jerkbait10 cm, 32 gramů – prostě levný Jerk za stovku, údajně na muskalungu 😀

Rapala a spol. – Osvědčené značky neříkají poslední slovo

Na fórech nebo skupinách na internetu hodně často rybáři píší, že běžní výrobci jsou zloději a lepší je to objednat rovnou z Číny. Bohužel, bez těchto zavedených výrobců byste měli smůlu. V Číně zatím jedou hlavně kopie. Většinou už ne přesné ale inspirace je velmi znát. To know-how se prostě musí vyzkoušet a Čína asi není zemí, která by přála evropskému stylu rybaření. Vymyslet a ozkoušet novinky se zkrátka musí buď v Evropě nebo v Japonsku, které je asijskou velmocí, co se sportovního rybolovu týče.

Rapala Shallow Shad Rap

woblery na štiky

*Rapala kupodivu není tak drahá, cena za tuhle hračku jsou dvě stovky

Tento wobler poznáte snadno podle zalomené lopatky. Společně se hybridní nástrahou Peto jde možná nejlepší Rapala nástrahy na dravce. Tenhle Shad Rap chodí dost mělce a je super třeba po zahájení na zatopené příbřežní partie na přehradách.

Salmo Slider – agresivní chytání

Woblery na štiky Salmo Wobler Slider Sinking 12cm - Pike

*Štiky nejradši žerou jiné štiky, nebo aspoň woblery co vypadají jako štika

Slidery jsou dělané pro akční chytání, to platí i pro tento model od Salma. Vyhovují mu prudké a rychlé pohyby, což si snadno vyzkoušíte u břehu. Získané poznatky o jeho chování pak můžete využívat při lovu

Savage Gear Gravity Twitch

 Woblery na štiky Savage Gear Wobler Gravity Twitch SR Suspending Firetiger

* Wobler -rekordman v hodu dalekém

Wobler klasických podlouhlých tvarů, který se mezi ostatní produkcí od SG tváří trochu jako Popelka. Funguje ale dobře pomocí kolébavých pohybů. Nadchne vás na něm jedna věc, dá se mrsknout vážně daleko. Pokud někde hrozí přehození na protější břeh, tak s tímhle woblerem máte na problém zaděláno. Má chrastítko.

První woblery vyřezal starý pan Rapala z kusu dřeva

Značka Rapala si zaslouží úctu už jen proto, že oni ty woblery vymysleli. Nebyl to ani žádný obchodní záměr. Třicátá léta ve Finsku byla poměrně chudá a rybolov byla dobrá možnost přilepšit rodině na kvalitním masu.

Štěchovice jsou vhodné zejména pro přívlač z lodi na woblery na štiky
České přehrady jsou pod tlakem. Chce to hledat nové nástrahy a neobyčejné metody vedení. Chytit tady na Štěchovicích štiku na wobler je skoro zázrak.

Mimochodem, jméno Rapala je nesmysl. Zakladatel firmy se narodil jako Lauri Saarinen, což je ve Finsku příjmení asi tak časté jako u nás Novák. V dětství se ale malý Lauri stěhoval s rodiči do jiné vesnice. Matrikář se ukázal být oním „pověstným debilem“, který to zvoral (ten vtip o matrikáři debilovi určitě znáte, ten psát nebudu, kdyžtak jděte na Google).

Finský ouřada něco popletl. Malý Lauri tak najednou nesl příjmení Rapala, což byl název jeho rodné vsi kdesi u finských jezer. Na nich Lauri celý život rybařil a brzy si všiml, že dravec nejčastěji žere malé a raněné ryby.

Odtud byl už jen krůček k výrobě prvního wobleru ze dřeva. Byl to právě Lauri Rapala, kdo vymyslel celý koncept dřevěné nástrahy s lopatkou, která vytváří pohyb a zajišťuje její ponor na určitou hloubku.

Rapala Original se stále vyrábí:

Woblery na štiky Rapala Wobler Original Floating BTR

Nová nástraha mu výtečně sloužila pro lov všech druhů dravých ryb, které se ve finských jezerech vyskytovaly. Wobler Rapala Originál vznikl roku 1936 v domácích podmínkách.

Masový boom této značky pak nastal až po roce 1960, kdy woblery Rapala doslova zachvátily americký trh. Bass, muskalunga, pstruzi, siveni, lososi i další ryby tenkrát novou nástrahu brali jako o život.

Hlavní způsoby, jak vést woblery na štiky

Techniky jak vodit woblery na štiky jsou poměrně známé a pojmenované. Nemyslete si ale, že to musíte dělat přesně podle nějakého mustru. To je nesmysl. Najděte si styl, který vám funguje a vyhovuje. Jedině s důvěrou ve vaši techniku se vám bude dařit.

fluorocarbon jako návazec na štiku. |I woblery na štiky.
Krásný zbarvení

Rovnoměrné vedení nástrahy

Většina woblerů funguje dobře i při pouhém navíjení. Týká se to třeba hladinových woblerů nebo již zmíněných Whopper Plopper. 

Můžete zkoušet rychlé agresivní vedení a když to nefunguje, tak naopak zpomalení. Záběr se dá obdržet na různé rychlosti.

Twitchingové pohyby s woblery

Twitching je krycí název pro různé cukání. Je to jedna z velmi osvědčených metod, která na štiku funguje od Kanady po Ural. Cukání můžeme opět provádět různě. Rychle zběsilé pohyby fungují v určitých situacích, stejně jako pomalejší cca dvaceti centimetrové potažení.

Hladinové woblery na štiky
Hladinovky jsou taky dost v kurzu. Dají se na ně chytat štiky a když se trefí čas, tak taky okoun

Ripingové pohyby prutem

Škubání lze provozovat i vertikálním směrem. Vyzkoušejte si u břehu, jak wobler reaguje na pohyb prutu nahoru a dolů. Je to něco dost jiného.

Stop and Go metoda

Rovnoměrné vedení s občasnou pauzou. Naprosto primitivní věc ale rybu to nenudí, takže se nebojte jít ani tímhle směrem.

Nezapomeňte pauzírovat

Plovoucí woblery při pauze stoupají nahoru, to ale nevadí. Přestávka ve vedení je důležitý prvek, který byste neměli podceňovat. Experimentujte s délkou i frekvencí pauz.

3. Nejhorší čínské mučení

Na závěr ještě to slibovaný mučení:

Zahraniční pilot havaruje s letadlem kdesi na území Číny. Několik dnů bloudí liduprázdnou pustinou až nakonec dojde k honosnému sídlu v lesích. Otevře mu starý Číňan, kterého pilot požádá o nocleh. Číňan ho pustí dovnitř pod podmínkou, že si nesmí nic začít s jeho ženou. Pilot mu to samozřejmě a přísahá, že druhý den vyrazí na další cestu. Číňan ho však pro jistotu upozorní, že jestli ho načape in flagranti, podrobí ho třem nejhorším čínským mučením.
Pilot je ale pěknej kanec a u večeře se s ženou nenápadně domluví a v noci ji navštíví. Dlouho si užívají a pilot v domnění, že starý číňan je napůl hluchý jde spát.

Ráno se však probudí s těžkým kamenem na hrudi.Otevře oči a vidí velký balvan na prsou a na něm nápis:
„1. čínské mučení – velký kámen na hrudi“.
Řekne si, že to je srandovní mučení a jde kámen vyhodit z okna. V tom na zadní straně kamene uvidí nápis:
„2. nejhorší čínské mučení – kámen přivázán k pravému varleti“.
Šutr je už moc daleko na to, aby ho chytil. Pilot v raději volí zlomené nohy než uřvané varle a hupne z okna za kamenem. Hned pod oknem ale uvidí další nápis:
„3. nejhorší čínské mučení – levé varle přivázané k noze postele“.

Další podobné články: Woblery na sumce

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.