Český rybářský svaz informuje o růstu popularity celosvazových povolenek. Pro MP revíry se jich prodalo v loňském roce téměř 62 tisíc.
Vycházíme-li z počtu členů ČRS, který loni činil 264 455 osob, můžeme prohlásit, že zhruba každý čtvrtý rybář využívá možnost celosvazového rybolovu i přesto, že cena povolenky je oproti základní územní povolence výrazně vyšší.
Český rybářský svaz se dělí na 7 územních svazů, z nichž každý svým členům nabízí územní povolenku. Tyto svazy se rozkládají na poměrně velkém území, které většinou pokrývají více než jeden kraj. Členění se do značné míry odvíjí od historických velkých krajů, na něž byla republika rozčleněná před rokem 2000.
Pro rybáře to znamená spíše výhodu neboť mají v územní povolence k dispozici minimálně několik tisíc hektarů revírů a část členů je tímto plně uspokojena. Výjezd mimo hranice vlastního ÚS může pro někoho znamenat více než 100 km dlouhou cestu.
CS povolenka ale není výhodná jen pro rybáře – cestovatele. Využívají ji například členové žijící poblíž rozhraní jednotlivých ÚS, kteří by s územní povolenkou byli odkázáni pouze na revíry ležící na jedné straně “hranice”.
K popularitě CS povolenek přispívají také opatření některých územních svazů
Nutno dodat, že nárůst prodeje CS povolenek může být podporován také rozhodnutím některých ÚS neprodávat své roční územní povolenky jako hostovací.
Určitá část členů využívala možnost zakoupení roční územní povolenky v jiném ÚS, místo celosvazové. Motivuje k tomu například vlastnictví chaty v jiné oblasti, kdy rybář je členem v jiném ÚS ale na ryby chodí výhradně na chatě. Oproti CS povolence takto lze ušetřit částku cca 900 – 1600 Kč ročně.
Velmi kritizovaná byla také čistě finančně motivovaná migrace členské základny. Některé MO ve velkých městech účtují výrazně nižší poplatky za brigádní povinnost. Členové z organizací, které mají tyto poplatky vyšší v některých případech přestoupili tam, kde je to výhodnější.
Povolenku si ovšem následně zakoupili ve svém územním svazu jako hosté, což opět mohlo v některých případech teoreticky ušetřit více než tisíc korun ročně.
V části územních svazů ovšem již není nákup roční územní hostovací povolenky možný. Členové jiných ÚS si musí vystačit s krátkodobou povolenkou, která vyhovuje například pro jednorázové výpravy a dovolené. V případě zájmu o dlouhodobý lov je však v těchto ÚS nutné využít výhradně CS povolenku platnou ve všech územních svazech.
S tímto opatřením přišel jako první Východočeský územní svaz v roce 2017 a v letošním roce ji zavedl také Středočeský územní svaz. Z tohoto důvodu lze nejspíše očekávat určitý narůst CS prodeje povolenek i letos, zejména u pražských rybářů.
Celá věc je však z hlediska přerozdělení financí složitější a někteří funkcionáři v neoficiálním rozhovoru naopak podotýkají, že přesun rybářů směrem k CS povolenkám nemusí být pro dané ÚS natolik výhodný, jak se může zdát na úrovni MO.
Mimopstruhová CS povolenka na rok 2023 stojí 2950 Kč. Ceny územních povolenek ČRS se pohybují v rozmezí 1200 až 2000 korun.
V prodeji je také tzv. celorepubliková povolenka platná pro celý ČRS a MRS (Moravský rybářský svaz). Její cena pro MP revíry je 4 150 Kč
Počet prodaných pstruhových CS povolenek je výrazně menší
Výše uvedené čísla mluví o povolenkách na MP vody, což je dominantní typ revírů pro většinu členstva. Zajímavý je ovšem pohled také na pstruhové povolenky. Zde je počet vydaných povolenek vždy výrazně nižší.
V celosvazovém průměru si nějakou formu P povolenky kupuje určitě výrazně více než 10 tisíc rybářů. To je ovšem k poměru počtu členů minimum. Je to dáno i geograficky. Možnost lovit na P vodách mají hlavně lidé z horských a podhorských oblastí s menším počtem obyvatel. Velká města v ČR s vyšším počtem obyvatel a tudíž i rybářů jsou až na výjimky položená v oblastech s převahou MP vod.
Vymyká se z toho snad jen Liberecko. Zde však jsme oblasti jen s menšími toky a jediný bližší velký P revír tvoří přehrada v Bedřichově. Nejbližší větší řeka – pstruhová Jizera již vyžaduje cestu několik desítek kilometrů autem. (Po dálnici nejrychleji dostupný revír navíc bohužel patři pod samostatně hospodařící MO).
Počet prodaných celosvazových P povolenek je vůči počtu členů také velmi nízký, v minulém roce se prodalo 2109 kusů. Jde však stále o značný a setrvalý nárůst neboť v období před několika lety se počet těchto povolení pohyboval okolo 1500.
Schopnost P revírů vstřebat všechny zájemce o rybolov je ovšem také daleko nižší, zejména na “profláknutých místech”. O volných dnech lze na oblíbených vodách, jako je například Ohře pod Nechranicemi, pozorovat nemalý počet lovících.
Obrovský počet revírů na jednu povolenku
Český rybářský svaz uvádí, že celosvazová MP povolenek umožní rybářům lovit na celkem 32 tisících hektarech vodních ploch.
Celosvazová pstruhová povolenka platí na více než 6300 kilometrech vodních toků.
Zdroj: Český rybářský svaz
Čtěte také:
Buďte první kdo přidá komentář