Středočeši neprodají územní povolenku členům z jiných ÚS, musíte mít alespoň celosvazovku

středočeské Labe
Ilustrační foto: redakce

Ani ne 14 dní po přelomu roku mnozí rybáři s nemilým překvapením narazili na novinku, kterou však Středočeský územní svaz avizoval již v průběhu podzimu. 

Od letošního roku Středočeský územní svaz neprodává územní povolenku členům z jiných ÚS. Mohou však běžně přijet rybařit s celosvazovou či celorepublikovou povolenku. Pro krátkodobé rybaření si mohou všichni zájemci opatřit hostovací povolenky na 3 a 10 dnů.

Územní roční povolenka je k dispozici pouze členům MO organizovaných v rámci SÚS.

Mnozí rybáři jsou přitom léta zvyklí kupovat územní povolenku platnou v jiném ÚS.

Jde například o rybáře, kteří mají chatu v jiném regionu a na ryby chodí raději tam, případně bydlí na hranici územních svazů a místo celosvazového rybolovu preferují nákup dvou územních povolenek, což může vyjít o něco málo levněji než dražší povolenky s širší platností.

Ve Středočeském územním svazu ale prodej územní povolenky “cizím” již není možný. Jedinou možností pro tyto zájemce o rybolov je opravdu pouze vlastnit povolenku celosvazovou nebo celorepublikovou. 

Případně se nabízí poměrně nová možnost hostování v některé MO v rámci SÚS, což však sebou nese další povinnosti a poplatky navíc. V praxi bude CS povolenka ve většině případů pravděpodobně výhodnější.

povolenka 7500
Ilustrační foto: redakce

Prodej územních povolenek členům odjinud zakazují celkem dva územní svazy

K podobnému kroku Středočeši nepřistupují jako první. Již od roku 2017 si nemohou cizí rybáři pořídit územní povolenku ve Východočeském územním svazu. Zde pro ně také platí CS a celorepubliková povolenka, územní roční povolenku si ale mohou pořídit jen členové tamějších MO.

Opatření zůstalo bez odvetné reakce – Středočeši si mohou kupovat územní povolenky bez omezení skoro všude

Žádná reakce na nové opatření nenásledovala. Například územní svaz města Prahy v oficiálním dokumentu uvádí, že protiopatření přijímat nebude. Podobné zprávy nepřicházejí ani z dalších ÚS, vyjma Východočeského, kde ale podobné opatření platí již léta plošně pro všechny členy mimo jejich ÚS.

Pražáci si středočeskou povolenku už nekoupí, naopak to ale stále možné je. Někteří středočeští rybáři z okolí Prahy přitom s oblibou na místo celosvazových sahají po levných pražských povolenkách.

Pražský územní svaz se totiž neomezuje jen hlavním městem, patří pod něj značné množství MO a revírů dokonce i poměrně hluboko ve Středočeském kraji. Pro řadu rybářů ze středočeských MO je výhodné, kvůli přístupu na pražské revíry, mít zároveň pražskou územní povolenku nebo chytat pouze na ni. 

Za pražskou povolenku přitom zaplatí rybáři “pouze” 1200 Kč, což je nejnižší cena v rámci ČRS. Pražský územní svaz totiž nemá takovou rozlohu vod jako ostatní velké ÚS. 

V rámci platnosti pražské územní povolenky ale rybář získá možnost navštěvovat některé velmi zajímavé lokality právě ve Středočeském kraji. 

Z nich patří k velmi oblíbeným například dolní Berounka, určitá část Labe a přilehlých vodních ploch a zejména jeden z nejlepších dravcových revírů v ČR, přehradní nádrž Slapy.

Čtěte také:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.