118 cm štika mladého rybáře na Slezské Hartě

world Predator Classic
Ilustrační foto: redakce

Skvělé video zveřejnil známý lovec dravců a průvodce Miroslav Vojtek. Mladý rybář na Slezské Hartě ulovil štiku, která měřila neuvěřitelných 118 centimetrů.

Pouze 13 letý chlapec ulovil rybu, o níž se většině rybářů ani nezdá.

Během výpravy na Hartu to přitom nebyla zdaleka jediná pěkná ryba, což můžete vidět v průběhu celého 11 minutového videa.

Miroslav Vojtek působí jako průvodce na českých i zahraničních vodách.

Vidět jste jej mohli v celé řadě videí na jeho YouTube kanálu i na jiných platformách. Specializuje se zejména na lov dravých ryb přívlačí.

Co se týče revíru Slezská Harta, na němž se zmíněné video odehrává, jde o největší přehradní nádrž na Severní Moravě.

Byla koncipována jako vodárenská nádrž, která zásobuje vodou zdejší průmyslový region.

Video:

Na rozdíl od ostatních nádrží tohoto typu jako například sousední Kružberk (mimochodem dějiště známého seriálu Velké Sedlo, z prostředí vodohospodářů), není uzavřen pro veřejnost.

Na Slezské Hartě je možné rybařit na územní povolenku ÚS pro Severní Moravu a Slezsko či CS a celorepublikové povolenky. Pro vícedenní lov s bivakem je však nutné si rezervovat speciálně určené místo. Povodí Odry sice vůči rybářům poněkud přitvrzuje, zejména kvůli nepořádku v ochranném pásmu vodní plochy, přesto je Harta stále populární.

Jde navíc o jeden z mála revírů a jedinou opravdu velkou vodu, kde mohou severomoravští rybáři lovit z plavidel. 

Obrovské štiky a okouni udělaly z Harty mekku rybaření, 25 let po napuštění je situace již trochu jiná

Slezská Harta je nejmladší velká přehradní nádrž vybudovaná v ČR. O její stavbě se zmiňovali aktéři v jednom z dílu lehce propagandisticky laděného seriálu Velké Sedlo.

Sypaná hráz začala vznikat koncem osmdesátých let. Stavbu ovlivnila změna režimu a k jejímu dobudování došlo po přehodnocení projektu až v roce 1997.

V současné době se v tomto regionu plánuje další výstavba vodních nádrží. Zdaleka však nebudou dosahovat rozměrů Harty.

Spolu s napuštěním přehrady došlo k jevu, který svého času potkal například i podobný revír, jímž je Lipno.

Nově napuštěná přehrada v prvních letech doslova překypovala velkými dravci, kteří měli na nově vzniklém jezeře enormně dobré podmínky a velké množství potravy.

Rychlý růst se týkal zejména štiky a okouna. Metrové ryby v době před více než dvaceti lety lákaly rybáře z celé republiky. 

Podobně přehradu křižovala hejna velkých okounů. Po více než dvou desítkách let se ovšem situace naprosto přirozeně stabilizuje k normálu a svůj vliv má také velký rybářský tlak, který zde působí. Video Miroslava Vojtka ale přesto dokazuje, že na Hartě pěkné ryby jsou stále. Škoda jen, že takových revírů není víc.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.