Slezská Harta a rybolov od roku 2021

Slezská Harta rybolov

Pravděpodobně jste již zaznamenali letní úpravy pravidel rybaření na této nádrži. Slezská Harta a rybolov na ní se mění zejména pro rybáře jezdící na několikadenní výpravy. Od léta 2021 si musíte rezervovat místo na Fishpointu!

*Titulní foto Wikipedia/H Pepa(CC BY-SA 3.0)

Vodní nádrž Slezská Harta a rybolov od roku 1997

Slezská Harta patří k nejmladším přehradám v České republice a rozhodně je to s rozlohou téměř 900 ha nejmladší velká nádrž v zemi a tvoří výraznou vodní plochu, kterých na Severní Moravě dvakrát moc není.

Historie projektu přehrady na Slezské Hartě se datuje do sedmdesátých a osmdesátých let.

Zmínka o Hartě padla dokonce v legendárním seriálu Velké Sedlo, a to ve scéně, kde hrázný Palyza s náčelníkem povodí letí letadlem a prohlíží si ostatní přehrady v kraji.

Velké Sedlo se natáčelo na sousední vodárenské nádrži Kružberk a Harta slouží primárně jako záložní rezervoár vody pro tuto nížeji položenou přehradu, odkud upravenou vodou zásobují ostravskou aglomeraci.

Na většině vodárenských nádrží se vůbec chytat nesmí. Harta je výjimkou, která láká rybáře z celé republiky. Již po napuštění v roce 1997 se zde daly chytit neskutečné úlovky, zejména dravých ryb, což je znamý scénář u nově napuštěných nádrží. Rozmach vodního života v nově vzniklém jezeře znamená vždy nadbytek potravy pro dravce a s tím související rychlý růst zejména štik a okounů.

Neproměněný záběr je častým problémem při přívlači a Slzeská HArta Rybolov
Hojnost štik a okounů proslavila Slezskou Hartu v prvnívh letech po napuštění

Obliba chytání na Slezské Hartě mezi rybáři rostla a spolu s rozvojem vícedenních výprav na ryby začaly vznikat třecí plochy. Zejména mezi rybáři a podnikem Povodí Odry, které má zájem na dodržování přísných pravidel a čistoty při pohybu kolem břehů.

Slezská Harta od léta 2021: „fishpointy“ a rezervace míst

Předně je třeba ocenit pozitivní zprávu, že nová pravidla se téměř nedotknou rybářů dojíždějících na Slezskou Hartu pouze na jeden den (bez nocování na břehu).

Složitější to bude pokud chcete bivakovat. Proč se vlastně mění pravidla?

Moravskoslezský územní svaz zaznamenal ze strany Povodí Odry řadu stížností na chování rybářů, lovících na Slezské Hartě (tedy v ochranném pásmu přehrady).

Slezská Harta - sypaná hráz

Problémy narostly zejména po udělení výjimky na 24 hodinový lov. Díky tomu se v posledních letech tlak na Hartě ještě zvýšil.

Donutit rybáře zachovávat čistotu se bohužel nepovedlo, což se dá těžko někomu vytýkat. Rybářská stráž ani ostatní orgány svazu těžko personálně pokryjí intenzivní kontrolu na obrovském revíru, kterým jsou nádrže typu Harta. 

Povodí Odry se tak rozhodlo k radikálnímu kroku: požádat o pomoc úřady.

Výsledkem toho je Zákaz bivakování, který platí v celé zátopě přehrady Slezská Harta!

Fishpointy: malé vítězství ČRS ve sporu o bivaky na Hartě 

Moravskoslezský územní svaz nenechal situaci náhodě a vstoupil do jednání s Povodím Odry. Výsledkem je vznik fishpointů:

  • Fishpoint – lokalita vyhrazená pro bivakování na Slezské Hartě

V praxi nejde o nic jiného než o pronájem pozemku. ČRS získal zatím 3 lokality na Slezské Hartě, kde umožní rybářům bivakovat, ovšem za dodržení přísných pravidel, které se mohou časem měnit (viz web ČRS MS).

Rezervace nutná: zaplatíte dopředu online

Na webové stránky severomoravských rybářů se budete muset vydat tak jako tak. Pro bivakování na Slezské Hartě si totiž musíte zakoupit a rezervovat místo.

  • Cena rezervace v roce 2021 činí 100 Kč na den, přičemž minimum jsou 2 dny, maximum 14 dní

*Rezervační systém naleznete zde

Slezská Harta – mapa Fish Pointů

  1. Haldůvka (Dlouhá stráň) – kapacita 20 bivaků/80 osob
  2. Sýkorka – kapacita 15 bivaků/60 osob
  3. Razová (Ostrov)– kapacita 30 bivaků/100 osob

Na každém fishpointu jsou k dispozici mobilní WC a je připraven, nebo bude vybudován příjezd pro automobily

Fishpointy jsou k dispozici pouze v období od 16. června do 30. září!

S pravidly lovu na fishpointech se doporučujeme seznámit v aktuálním znění na stránkách ČRS.

Namátkou vás může překvapit nutnost uvedení SPZ vozidla a údajů osob lovících (Povodí Odry trvá na vedení seznamu osob a vozidel) atd.

Častá otázka: mohu využívat fishpoint pro jednodenní lov?

Příjezd k vodě pro automobily a zázemí v podobě WC je atraktivní i pro jednodenní lovce. 

Podle údajů ČRS se rezervace týkají pouze bivakujících. Několikahodinový lov během dne či procházka s vláčecím prutem podél břehu by měla fungovat bez nutnosti cokoliv řešit.

2 Comments

  1. za rybářský lístek zaplatíte balík a my starší co nemůžeme tak daleko tahat vercajk tak autem k vodě se už skoro nikde nedostaneme a ještě další peníze za to že můžu přespat u vody , děs a hrůza co bude dál ?

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.