Jak to aktuálně teče na Labi a Vltavě? Povodňové průtoky omezují rybolov

černošice povoden
Prutok na Berounce v Černošicích

Po víkendových deštích a povodních zejména v západní a jihozápadní části republiky, se zvyšují průtoky i níže po proudu v povodí Vltavy a Labe. To ovlivní i možnosti rybaření na dolních tocích dvou nejvýznamnějších a rybářsky oblíbených řekách.

Průtok je zde totiž velmi vysoký i když se zdá, že dochází ke kulminaci a nahoru to už příliš nepujde. Záleží ovšem na lokalitě. Během vysokých průtoků neplatí žádné oficiální omezení nebo zákaz rybolovu.

Velká voda ale chytání znesnadňuje nebo prakticky znemožňuje. Za současné situace může místy dojít i k zaplavení přístupových cest k řece.

Povodňová vlna z jihozápadu Čech se během posledních dnů posunovala po Berounce až do Vltavy. Povodňové stupně na západočeských řekách zvedly Berounku na 1. SPA, který se k dnešnímu odpolední eviduje na několika měřících profilech po celém toku.

Rybaření na Berounce tak aktuálně není prakticky možné. Voda místy zaplavuje pobřežní cesty a přilehlé pozemky. Průtok na dolním toku Berounky k dnešku činí kolem 200 metrů krychlových za sekundu, což je mnohonásobně více než normálně.

povoden
Dolní Berounka

To ovlivňuje logicky i Vltavu, do níž navíc přitéká trochu zvýšený průtok z Vltavské kaskády. Dolní tok Vltavy od Prahy má aktuálně průtok kolem 450 metrů krychlových za sekundu. Chytat se dá spíše jen mimo hlavní tok (přístavy).

praha
Zvýšený průtok na Vltavě

Na Labi jsou vysoké průtoky až od Mělníka

Velká pozornost rybářů se logicky zaměřuje na Labe, které patří k nejoblíbenějším revírům a dojíždí sem celá řada rybářů i z větších vzdáleností.

Dobrou zprávou je, že průtoky na středním a horním toku nebyly dešti příliš ovlivněny, rybáři zde řeší spíše problémy s topolovým bordelem. I přes průtrže mračen během neděle na horním toku se hodnoty průtoku drží relativně na nižších číslech.

V Brandýse nad Labem dnes například teče kolem 90 kubíků. Výše proti proudu je průtok aktuálně ještě menší.

Od Mělníka se situace ale již zhoršuje právě kvůli zvýšenému průtoku z povodí Vltavy. Na Mělníku a pod Střekovem (Ústí nad Labem) je aktuálně hodnota průtoku nad 500 metry krychlovými za sekundu.

To je sice ještě pod prvním povodňovým stupněm ale chytání to již dost komplikuje.

MělníkHladinaPrůtok
05.06.2024 07:00331 cm510,0 m3
DěčínHladinaPrůtok
05.06.2024 10:40334 cm608,0 m3

V Děčíně dnešní ranní průtok přesáhl 600 kubíků za sekundu.

Dobrou zprávou ale je, že dle grafů se množství vody zatím nezvyšuje a začíná mírně klesat. Pokud do toho nezasáhnou další významné srážky, tak bude voda nejspíš nadále klesat. Otázkou je, jak moc klesne do nadcházejícího víkendu.

V nejbližších dnech ale bude určitě jednodušší vyrazit na úseky řek, kde nejsou průtoky tak vysoké nebo vsadit na jistotu a zkusit nějakou stojatou vodu v okolí.

Čtěte také:

Jak na vlasce a pletenky na kapry

Akce naviják na kapry Daiwa za super nízkou cenu

daiwa emblem

Video: 2 trofejní štiky našli zakousnuté do sebe

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.