Sumec žere holuba: unikátní video z Labe 

Sumec versus holub
Ilustrační obrázek: redakce

Na Facebooku se šíří unikátní video. Údajně má pocházet z řeky Labe. Krátký záznam zachycuje zápas holuba, kterého se snaží sežrat sumec velký.

Během posledního měsíce kolovalo po rybářských skupinách na této sociální síti, kde je k vidění doteď.

Další podobná videa pochází ze zahraničí

Obdobná videa lze spatřit na snímcích ze zahraničí. Zejména francouzské řeky jsou dobrým zdrojem podobných akčních záznamů. Z Francie pochází oblíbená videa sumců útočících na nástrahy typu whopper plopper či jiné hladinové woblery.

Ve Francii sumci dokonce útočí na ptáky, kteří stojí u vody na břehu:

Jedno takové video ukazuje také právě útok sumce na holuby:

Sumec velký běžně požírá drobné vodní ptactvo. Holub pro něj tudíž neznamená žádné velké sousto. Z vyprávění jsou také známé legendy o sežraných psech či dokonce útoku sumce na člověka.

K napadení člověka sumcem, naštěstí bez vážnějších následků, dojít může. Děje se to zejména na jaře a začátkem léta. V tomto období sumec hlídá jikry na výtěrovém hnízdě. Může se stát delší dobu vyskytovat na relativně mělkém místě poblíž břehu, kde ho jinak během dne většinou nezastihnete.

Pudová reakce ryby může vyvolat úrok například na plavce. Vzhledem k ozubení sumce, které nesestává z žádných velkých tesáků ale končí jen úlekem či menší odřeninou od tzv “kartáčů”, neboli sumčího chrupu.

Videa z lovu sumců na hladinové nástrahy pochází ze zahraničí hlavně proto, že jejich lov je zde možný i v době výtěru. V našich končinách je sumec hájený do 16. června. V určitých případech se může vytírat i později. Záznam úlovku sumce z hladiny se nám z ČR zatím nepodařilo najít. Někteří rybáři se nicméně o takový úlovek pokouší na našich revírech také. Zatím ale není žádné video k dispozici.

Článek s dalším podobným videem jsme zveřejnili nedávno. Tentokrát šlo o útok velké štiky na mládě kachny, který zachytil rybář na jezeře přímo v centru dánského hlavního města Kodaně. Článek naleznete zde:

2 Comments

  1. Neskutečný v čem se hrabete a z čeho chcete udělat radoby senzaci!!!!
    10 let možná více staré video a pochybuji, že jde o Labe proboha

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.