Svodka krátkých zpráv z českého rybářství za poslední dny

nutrie jako posel dobrých zpráv

Přehled krátkých zajímavostí ze světa českého rybaření, které se odehrály zhruba od půlky ledna roku 2022.

Splnili plán na 100%

Severočeský územní svaz oznámil, že v loňském roce splnil plán zarybňování minimálně na 100%, možná i více. Během následujících dní přijde územní svaz s konkrétními informacemi, které ukážou množství vysazených ryb. Rybářská veřejnost se tak bude moci podrobně seznámit s tím, že se nevysazuje zdaleka jen kapr.

Spor rybářských osobností kvůli kormoránům

Nevídaná slovní přestřelka se strhla pod příspěvkem předsedy Středočeského územního svazu, Dušana Hýbnera. Fotografie mrtvých kormoránů měla pravděpodobně přispět k diskuze ohledně regulace rybožravých predátorů.

Pod příspěvkem se ale nečekaně ozval Jakub Vágner, který vyjádřil svůj nesouhlas s touto formou prezentace. Dle jeho vlastních slov mohou podobné posty působit spíše negativně a vytknul dotyčnému nedostatek diplomacie.

Bilancování rybářské stráže za rok 2021

Některé územní svazy ČRS také zveřejnily výsledky práce profesionální i dobrovolné stráže za uplynulý rok. 

Západočeská profesionální RS má za sebou několik tisíc kontrol a 36 lapených  pytláků

Například v Západních Čechách RS navštívila revíry 4765x, přičemž zkontrolováno bylo 8277 rybářů. Z tohoto počtu bylo zjištěno celkem 394 přestupků a zadrženo 39 povolenek, zbytek byl vyřešen na místě domluvou.

Došlo k zabavení 15 udic a také k úlovku 36 pytláků. Toto vše jsou výsledky pětičlenné profesionální stráže. Navíc ještě v tomto ÚS působí cca 400 dobrovolných strážců.

Evidence práce profesionální RS probíhá pomocí GPS a načítání čárových kódů kontrolovaných povolenek.

Zdroj: https://www.crsplzen.cz/inpage/ze-zasedani-zapadoceskeho-uzemniho-svazu-leden-2022/

Severní Morava odměňuje dobrovolné členy podle jejich výkonu

Rybářská stráž ze Severní Moravy vcelku pravidelně informuje o své činnosti. Kromě profesionální stráže se ale snaží aktivizovat také dobrovolné členy, a to formou finančních příspěvků. K monitoringu aktivity RS jim slouží mobilní aplikace a také údaje od MO, které se v tomto aktivně angažují, což bohužel nečiní všechny.

Celkem na odměny padlo 154 tisíc korun českých. Jednotliví členové stráže obdrželi odměnu ve výši 2 – 8 tisíc korun, což není věru mnoho ale pořád lepší než nic. Doba není jednoduchá a ukrajovat si z volného času chce málokdo. Drobná odměna je tak motivací pro porybné, aby se u vody vyskytovali častěji.

Více informací: https://www.rybsvaz-ms.cz/clanky/zpravodaj/

*Probíhá výběrové řízení na nové členy RS

Kauza elektráren na Ploučnici (a nejen tam) pokračuje

Severočeší letos vytáhli do boje proti majitelům MVE porušujícím minimální zůstatkové průtoky. Zprávy o tom naleznete nejen na rybářských webech, jako jsme například my, ale také v televizi a celostátních médiích. Před dvěma dny ÚS zveřejnil fotografie dokumentující následky tohoto nepoctivého jednání.

Majitelé elektráren mohou pomocí porušování podmínek provozu vydělat mnoha tisícové částky navíc, na přírodu přitom nehledí a tresty či pokuty jsou pro smích. ČRS chce vyvíjet tlak na zpřísnění sankcí.

Otrava ve Štětí: svaz učinil první kroky k tomu, aby se domohl odškodnění

Zůstaneme v Severních Čechách, nedávná otrava Labe ve Štětí se vyšetřuje. ČRS ale oslovil provozovatele papíren ohledně kompenzací a řešení vzniklé škody. Na odpověď se zatím čeká.

O případu se můžete více dočíst zde:

https://www.crsusti.cz/cz/aktuality/na-labi-ve-steti-doslo-k-hromadnemu-uhynu-ryb

a zde:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.