Otrava na Labi: pod výpustí se nacházelo zimoviště ryb, unikl louh

ryby z Bečvy obsahují těžké kovy a další nebezpečné prvky a otrava na labi
Ilustrační foto: Redakce

Víkendová otrava ryb na Labi ve Štětí zasáhla minimálním odhadem několik stovek kilogramů ryb, které musí rybářský svaz zlikvidovat. Pod výpustí ze závodu se nacházelo vhodné zimoviště pro ryby z širého okolí, což výši škod razantně zvýšuje. Každou zimu se totiž ryby v tomto období na tomto místě koncentrují.

Nemalá část uhynulých vodních živočichů navíc nemusel vůbec vyplavat na hladinu. Skutečné množství otrávených ryb tak severočeští rybáři přesně neznají.

Otrava na Labi byla hlášená v sobotu odpoledne

První uhynulé ryby se objevily na hladině během sobotního odpoledne. Břichem vzhůru zde plavaly téměř všechny druhy ryb, které se v Labi vyskytují. Největší pocit zmaru ale rybáře přepadal při pohledu na trofejní kapry, sumce, amury a dravé ryby.

Mluvčí severočeského územního svazu k tomu poznamenal, že otrava na Labi zřejmě musela proběhnout velmi rychle. Rybářský svaz okamžitě začal pracovat na likvidaci a odvozu do kafilérie. (Bude zajímavé zjistit, zda po vyšetření události někdo svazu zaplatí náklady na likvidaci, protože s největší pravděpodobností toto ČRS musel zaplatit z vlastní kapsy).

Příčinou úhynu ryb ve Štětí má být louh

V tomto případě panuje přesvědčení, že otrava na Labi je způsobená únikem louhu. K tomu se totiž již přiznal provozovatel velkého průmyslového podniku, který ve Štětí tvoří prakticky nejdůležitější výrobní závod a pod jeho výpustí se vše odehrálo. Podle vyjádření firmy nebyl na vině přímý únik škodlivých látek z výrobního procesu, nýbrž průnik vody z dešťové kanalizace do řeky.

Na místě se samozřejmě prováděl odběr vzorků, který provedli inspektoři České inspekce životního prostředí. Výsledky rozborů se dozvíme snad nejpozději do konce tohoto týdne. Událost vyšetřuje také Policie ČR.

Na rozdíl od kauzy Bečva, zde není o původu jedovatých látek žádných pochyb. Otravu samozřejmě již nejde vrátit zpátky, výše pokuty se ale bude také odvíjet od rozsahu škod. Důležité je proto správně vše vyšetřit a zejména zhodnotit celkovou škodu. 

Zdroj a více fotografií: https://www.crsusti.cz/cz/aktuality/na-labi-ve-steti-doslo-k-hromadnemu-uhynu-ryb

2 Comments

  1. Kdyby lidí věděli co všechno se tam vypouští a co se dostane do destovejch kanálu tak to někdo zavře

  2. Doufám že papírna zaplatí za trofejní kousky plnou gardu! Ne jenom od váhy. Bo teoreticky tento úsek bude totálně zdecimovaný.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.