Na otrávenou Bečvu se vybralo 1,7 milionu. Co pořídili rybáři za peníze veřejnosti?

sbírka na bečvu

Transparentní účet na konto Bečvy předčil všechna očekávání. Po roce a čtvrt tak konečně začínají převažovat pozitivní zprávy.

Územní svaz pro Severní Moravu je s výsledkem sbírky velmi spokojen. Obnova zničené populace na jedné z nejhezčích moravských řek totiž vyžaduje poměrně značné prostředky, které tak má ČRS k dispozici.

Přispět na Bečvu můžete do konce roku

Částka není konečná neboť fungování transparentního účtu bude trvat do konce tohoto roku. Přispět můžete tedy i nadále. Od ledna se už peníze budou jen čerpat.

Kdo přispěl kolik?

  • Soukromé osoby 654 830 Kč
  • Dobročinné akce 457 692 Kč
  • Firmy a podniky 70 000 Kč
  • Města a obce 120 000 Kč
  • Územní svazy ČRS 200 000 Kč
  • MO ČRS 195 000 Kč

Co rybáři podnikají na Bečvě

Pokud nevíte, co se za peníze pořizuje, tak vězte, že to nejdůležitější: ryby. Již více než rok rybáři ze Severní Moravy masivně vysazují. V tomto budou i nadále pokračovat tak, aby vytvořili novou populaci ryb, která obydlí revíry na Bečvě. Roční náklady na vysazování se pohybují kolem 350 tisíc korun, výsledek sbírky tak pokryje několik celoročních zarybňovacích kampaní.

Všechno zlé má svá pozitiva, kromě masivní podpory veřejnosti, firem i institucí, se na nečekanou situaci začal adaptovat taktéž samotný rybářský svaz. Mnohé organizace na Moravě radikálně zvýšily kapacity odchovu říčních reofilních ryb.

Doufejme tedy, že Bečva znovu ožije jako před loňskou katastrofou a žádná pořádná událost nikde již nenastane. Spravedlivé vyšetření příčin snad také jednou převáží nad současnými rozpory a nejasnostmi.

Rekapitulace katastrofy: co se stalo na Bečvě?

K úniku toxických látek na řece Bečvě došlo v druhé polovině září roku 2020. Nejmasivnější úhyn vodních živočichů byl pozorován 20. září. Škodlivá látka byla identifikována jako prudce jedovatý kyanid. 

Úhyn látek byl zpozorován v oblasti Valašského Meziříčí a otrava Bečvy pokračovala až k ústí do řeky Moravy, kde však naštěstí koncentrace jedů klesla pod kritickou hranici.

Následky otravy a její vyšetřování se během následujících měsíců staly politickým tématem a různé vyšetřovací verze si značně protiřečí.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.