4 věci, které potřebujete pro šetrné zacházení s rybou

podložky pod ryby
Foto: redakce

Zacházení s rybami je nesmírně důležité při chytání stylem chyť a pusť. Rybu musíme do vody vrátit v dobré kondici a bez vnějšího poškození. Jen v takovém případě dokáží ryby dlouho prosperovat i při několikanásobném ulovení na udici.

Pro tyto účely existuje několik prvků vybavení, s nimiž zvládneme rybu šetrně vylovit a pustit. A nejen to, dokážeme ji díky tomu i šetrně vyfotit či zvážit.

Ulovení rybám určitě dobře nedělá. Z mnohých revírů ale víme, že ryby dokáží žít nezřídka desítky let a být přitom ulovené mnohonásobně. Nedá se samozřejmě říct, že rybám zdolání na udici vůbec nevadí. Na druhou stranu ale ani v chovném rybníku nemají ryby úplný klid i když jsou po výlovu třeba vrácené do vody jako trofejní exempláře. Při slušném a odpovědném zacházení je mortalita ulovených ryb u některých druhů poměrně nízká. Zejména to platí u kaprů, kteří jsou vcelku nenároční například na kyslík ve vodě.

Pokud dokážete kapra šetrně zdolat, rychle udělat fotku a pak jej správně vypustit, je téměř jisté, že se z tohoto zážitku rychle vzpamatuje.

Statistiky úlovků za posledních 30 let
Rybí tělo je na souši poměrně křehké a škodí mu jakýkoliv kontakt se suchou zemí. Ilustrační foto: Redakce

Dostatečně silná sestava protože rychlost zdolávání hraje také roli

Pro rybu je zdolávání stresující záležitost, při níž vydá mnoho sil a do krve se vyplaví škodlivé látky. Dostatečně volená síla výbavy dokáže dobu zdolávání zkrátit na nezbytnou dobu, čímž rizika snížíte. 

Moderní pruty dokáží zdolat velké ryby i když na ně nejsou dimenzované. Při cíleném lovu větších ryb byste ale měli volit přiměřenou gramáž či testovací křivku a tomu odpovídající sílu návinu i montáže.

Pomůcky pro zacházení s rybou po vylovení

Jakmile je ryba na břehu, je nutné vyprostit háček. V kaprařině i jindy při lovu větších ryb se vyplatí mít podložku. Zejména kaprařské podložky a kolébky umožňují s rybou manipulovat naprosto bezpečně a bez rizika kontaktu se zemí.

Kvalitní podložka nebo kolébka pod rybu

Podložka může být umístěná přímo na vodní hladině. S brodícími kalhotami tak můžete s rybou manipulovat aniž byste ji tahali na břeh. Focení a další úkony tak mohou být velmi rychlé a pro rybu velmi bezpečné. Při použití přímo na vodě navíc podložkou s příslušnými otvory může cirkulovat okysličená voda.

Základní přehled, jak s co použít pro manipulaci s rybou, můžete vidět například na tomto videu od Foxu:

Pokud s rybou manipulujete v podložce na břehu tak je nezbytným doplňkem nádoba z níž budete rybu polévat aby neoschla. Nezbytnou manipulaci mimo vodní živel i tak ale zkraťte na minimum.

Tip: Rybu nikdy nezvedejte z podložky ve stoje. Vždy jen v kleče aby vám ryba nemohla vypadnout z velké výšky někam mimo podložku.

U podložek se vyplatí si připlatit za pokročilejší model, který má nejen boční stěny ale i další vychytávky jako je právě schopnost plavat na hladině. Dobré podložky ale mají například možnost vyklopení jedné ze stran, díky čemuž můžete rybě prostě otevřít “vrátka” a pustit ji ven. Pro použití na břehu se hodí stabilní kolébka z dostatečně silných trubek nebo podložka s možností přikolíkování k zemi.

lolébky na nožičkách jsou stabilnější než samotná podložka. Foto: redakce

Na rybách dost často fouká vítr a může se stát, že najednou máte podložku v roští za bivakem, což není dobrá situace. Stejně tak do ní můžete v zápalu boje kopnout a převrátit ji. Upevněná podložka drží pořád na místě a je tam, kde ji potřebujete.

V neposlední řadě je užitečná možnost podložku zakrýt nejlépe gumovým překrytím. Tím zajistíte, že ryba nepřeskočí na zem například při tom, když si připravujete váhu.

Vak na kapry pro jednoduché a bezpečné vážení ryb

První věc, která každého kapraře na úlovku zajímá je jeho hmotnost. K vážení potřebujeme nejen váhu ale i nějaký vak v němž rybu zvážíme. Speciální vážící vaky nebo saky jsou dělané tak, aby vážení proběhlo rychle jednoduše a také šetrné pro rybu.

To znamená, že jsou:

  • dostatečně rozměrné aby i největší ryba se do nich vešla
  • vyrobené z vhodných materiálů, které rybě neublíží například odřením

TIP: Podívejte se na nové podložky a vážící vaky od Giants Fishing

Vážící vaky zároveň mohou být používané přímo ve vodě. K tomu slouží vhodné plováky a také lano či úchyty pomocí níž můžete rybu ve vaku zafixovat u břehu a zajistit tak její krátkou regeneraci před vyplutím zpět do hlubin.

Před vypuštěním totiž nebývá od věci rybu nejdříve rozdýchat po atletickém výkonu, který v boji podala.

Dezinfekce a další doplňky pro ošetření ryby

Pro péči o rybu můžeme použít také aktivní prostředky, které rybě pomohou k lepšímu zotavení.Můžete si koupit buď samotnou dezinfekci nebo rovnou medical kit v praktické kapsičce na zip s hadříky a aplikačními tyčinkami.

Dezinfekce na ranku po háčku pomůže rychlejšímu zhojení. Stejně tak není od věci prohlédnout rybu z boků a zespodu. Při zdolávání se na některých revírech může odřít o kameny a dezinfekce těchto povrchových poranění zabrání vzniku plísní.

lov kaprů v květnu
Menší ryby lze vyháčkovat přímo v podběráku Ilustrační foto Redakce

Všechny výše uvedené věci jsou sice další položkou v rybářském rozpočtu ale při lovu kaprů jde prakticky o nutnost. Za zvážení stojí i nějaká menší verze podložky při lovu například na feeder. Menší ryby ale lze vcelku jednoduše na většině míst vyháčkovat přímo v podběráku ještě ve vodě u břehu.

Čtěte také: Boilies: nástraha (nejen) pro lov trofejních kaprů 30 kg+

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.