ČRS vadí elektrárny na Ploučnici, škrtí vodu a ryby hynou na suchu

Malé vodní elektrárny na ploučnici mají problém

Malé vodní elektrárny jsou výnosný byznys, který je podporován jako obnovitelný zdroj energie. Vliv na přírodu ale tak pozitivní není. Obzvlášť když jejich majitelé nedodržují minimální průtoky přes jezy. Tentokrát si ČRS stěžuje na některé elektrárny na Ploučnici.

Takové elektrárny vadí nejen nám ale i vodákům, kteří proti tomu bojují paradoxně více než rybářské organizace.

Všeho ale moc škodí a tentokrát s MVE dochází trpělivost dokonce až na územním svazu pro Severní Čechy, který sídlí v Ústí nad Labem.

Konkrétní problém vzniká na řece Ploučnici, tvořící pravostranný přítok Labe. Na této řece má podle vyjádření ČRS docházet k flagrantnímu porušování manipulačních řádů.

Čím podle severočeských rybářů škodí některé elektrárny na Ploučnici?

Princip vodní elektrárny je jednoduchý – čím více vody přes turbínu, tím více vyrobené energie. Každá MVE má proto manipulační řád, definující provozní podmínky včetně nezbytných průtoků mimo turbínu. 

Tisková zpráva Severočeských rybářů je kompletně k přečtení na jejich webu

V zájmu výdělku si však někteří s nastavenými pravidly hlavu nelámou. Údajně největší podíl problémových MVE se nachází mezi Starým Šachovem a Děčínem.

 Územní svaz pro Severní Čechy si stěžuje na:

  • Extrémní výkyvy hladiny, kdy korytem chvíli voda téměř neteče
  • Suché jezy – ryby v prostoru podjezí zůstávají bez kyslíku a s minimem vody
  • Zahrazení rybích přechodů

Výše uvedené závady brání migraci ryb a doléhají například na velmi vzácného úhoře. Extrémní manipulace působí úhyn ryb, které se často shromažďují v podjezí. Často jde o reofilní a na kyslík citlivé druhy včetně dravců.

Škoda tak vzniká nejen na přírodě ale reálně i na finančních prostředcích ČRS, jelikož musí podle dohody se státem vysazovat ryby dle předepsaných plánů.

Elektrárny na řece
Na našich řekách těžko nalézt delší úsek bez MVE, platí to například i na horním Labi. Jak říkal slovutný Saturnin, plán elektrifikace Polabí počítá s tolika elektrárnami, že korytem nepoteče téměř žádná voda a do Hamburgu ji budeme muset posílat v sudech!

I za cenu pokut se to vyplatí

Stížnosti a podněty k příslušným úřadům končí pokutami, které jsou ale tak nízké, že se nepoctivým provozovatelům vyplatí. Cena za energii z obnovitelných zdrojů je totiž velmi lukrativní.

Otázka tedy je, zda se do budoucna držitelé dekretů na revíry nebudou spíše bránit cestou civilního soudu. Zejména v případě prokázaných úhynů jim jde zákon lehce na ruku, neboť letos došlo k zvýšení tabulkových cen uhynulých ryb a dalších vodních živočichů.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.