Rybářská stráž našla nastraženou tenatovou síť, pachatel na místě nebyl

tenatová síť, kterou oužili pytlci v Havířově
Foto: Severomoravský rybář via FB

Další případ pytláctví nejhrubšího zrna odhalila rybářská stráž na severu Moravy. Neznámý pachatel zde nastražil tenatovou síť. Přistihnout na místě se jej bohužel nepodařilo, přišel tak o nástroj zločinu, v podobě sítě, ale trestu nejspíše ujde.

Případ se odehrál na revíru číslo 471 028. Pod tímto číslem se uvádí tzv. Dukelské nádrže v katastrálním území Dolní Suchá u Havířova. Údajně nejde o první případ pytláctví na této lokalitě během posledních let.

Lov na tenatovou síť je ovšem opravdu silná káva. Jde o náčiní, které poměrně snadno umožňuje chytat ryby bez přítomnosti člověka. Tenatová síť sestává z jemných vláken s většími oky, do nichž se ryba zaplete a zasekne žábrami.

V našem prostředí nejde o povolenou metodu lovu ani pro držitele běžného rybářského lístku a povolenky.

Většina přestupků proti zákonu o rybářství je spíše mírnějšího charakteru

Rybářská stráž napříč republikou řeší množství přestupků proti rybářskému řádu. Podobné případy jako tento jsou však relativně vzácné. Nedávno narazila RS na nastražené šňůry v Polabí.

Křiklavý případ z nedávných let se odehrál na Lipně, kde tamější RS odhalila několik desítek metrů dlouhou síť přímo v přehradě. Vzhledem k charakteru tohoto zakázaného náčiní se však ne vždy podaří pachatele přistihnout při činu a celá věc tak končí nejčastěji zabavením předmětu doličného a jeho odevzdáním na příslušný úřad ORP.

Mezi nejčastěji řešené přestupky mezi rybáři ale patří poměrně nepřekvapivě porušování denní doby lovu na revírech. kde není povolen nonstop lov přes noc. Alespoň to tvrdí někteří příkazci, kteří od letoška řeší přestupky pomocí sazebníku trestů v rámci ČRS.

K velmi častým prohřeškům, které lze ale v mírných případech řešit jen domluvou, patří špatné zápisy v povolenkách.

Nejčastěji jde o banality typu neproškrntuté řádky u předchozích docházek či závažnější nedostatky stran zápisu úlovku (chybně zapsané ušlechtilé ryby, chybějící údaje o hmotnosti či záměrně nebo nechtěně opomenuté zapsání přisvojené ryby).

Zdroj a foto: ČRS – územní svaz pro Severní Moravu a Slezsko

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.