Rybářská stráž dopadla mezinárodní bandu pytláků

rs dopadla bandu pytláků
Ilustrační foto: redakce

Husarský kousek se povedl rybářské stráži v okolí Mělníka.

Po delší době sledování se jim podařilo lapit skupinu pěti osob z Bulharska, Rumunska a Ukrajiny.

Tyto osoby jako organizovaná skupina kladla šňůry podél Labe a revíru Sidonka. Díky informacím od všímavých rybářů se podařilo jejich činnost překazit.

Podobně organizované pytláctví bohužel není takovou výjimkou, jak by se mohlo zdát. Nejčastěji se takovým aktivitám věnují osoby z východu Evropy, Balkánu či Asie.

Sítě a šňůry jsou tradičním nářadím zahraničních osob

V našich poměrech jsou podobné metody poměrně vzácné i mezi naprostými pytláky. U osob pocházejících ze zahraničí však jde o běžné náčiní, které dobře ovládají ze svých domovin.

V posledních letech známe například podobný případ z Lipna, kde pytláci zatahovali přehradu sítěmi v délce desítek metrů. Tenkrát proti nim zasahovala lipenská profesionální RS.

ČRS upozorňuje rybáře, že podobné případy je nutné včas hlásit. Rybářská stráž nemůže být na revírech neustále. Pokud ale podobné negativní jevy rybáři oznámí příslušným orgánům ČRS, například MO, může se RS na problematická místa a osoby více zaměřit.

RS kontrolovala také běžné rybáře a až na jedno napomenutí se vše obešlo bez jakýchkoliv potíží s dodržováním RŘ a pořádku kolem vody. Kromě RS se ale na kontrole podílela také PČR a ta měla práce poněkud více. 

Policisté totiž mohou postihovat rybáře i za přestupky na úseku parkování, vjezdu motorových vozidel a táboření. Celkem zaznamenali patnáct přestupků.

Blízké setkání s vláčkařem v Nymburce

Potkali se u Nymburka vláčkař a rybář lovící na těžko. Místo pokecu na téma “jestli berou” se ale situace vymkla kontrole, když si bobkař sedl hned vedle vláčkaře řka, že tři metry jsou v pořádku. Lovícímu na přívlačový prut se to nelíbilo a o domluvě na bližší vzdálenosti mezi rybáři nemohla být řeč.

Až příchod RS uvedl věc na pravou míru a byla dodržena dvacetimetrové předepsaná vzdálenost, která platí pro chytání vedle rybářů s přívlačovým či muškařským prutem.

Další kontrola proběhla na pískovně poblíž Poděbrad. Zde bylo vše v naprostém pořádku až na 6 hrubých přestupků, které RS odměnila finančním trestem (na tomto revíru platí zvláštní režim, kdy se lze za určité přestupky „vykoupit“).

Nejčastěji se objevoval klasický problém se zápisy v povolence, kde často chybí proškrtané řádky. Řešili se též neoznačené vezírky a neosvětlené místo lovu.

Část rybářů byla natolik pod obraz, že je stráž jen s potížemi při kontrole vzbudila.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.