Povolenka na všechny revíry: Slováci mohou využít také variantu chyť a pusť

řeka
Ilustrační foto: Redakce

Jednotná povolenka na všechny revíry zatím není v ČR k dispozici. U sousedů na Slovensku ale takovou možnost mají. Není to nic levného, ceny se šplhají do vyšších stovek eur. Slovenští rybáři si nově mohou ovšem vybrat také levnější variantu povolenky chyť a pusť, která neumožňuje přisvojení úlovku. Kolik tato univerzální povolenka stojí, jaké má varianty a zda se o něčem podobném uvažuje v ČR, se dozvíte na dalších řádcích tohoto článku.

Na Slovensku působí Slovenský rybářský svaz, který funguje relativně podobně jako rybářské svazy u nás. Jsou zde však jisté odlišnosti, například co se týče rozdělení revírů na kaprové, pstruhové, lipanové. S tím do jisté míry souvisí i trochu členitější systém povolenek.

Slovenský rybářský svaz (SRZ) ale svým členům nabízí zvláštní povolenku, platnou na kompletně všech revírech. Letos navíc též ve variantě pro vyznavače stylu chyť a pusť.

Zvláštní roční povolení na všechny revíry SRZ má celkem tři varianty:

  • Pro členy SRZ – 600 eur
  • Pro nečleny SRZ – 1000 eur
  • Pro členy SRZ bez možnosti přivlastnění úlovku – 400 eur, letošní novinka

Pro úplnost je nutno dodat, že v SRZ zároveň také existují levnější druhy povolenek, které platí na menším počtu revírů. Do koupě jednotné povolenky rybáře nikdo nenutí. Každý rybář se může rozhodnout sám a zvážit, zda pro něj má smysl si oproti nim připlatit.

Varianta bez možnosti přisvojení úlovku je levnější zhruba o třetinu a vychází na 400 eur. Poměrně vysokou cenu SRZ vysvětluje náklady, které vznikají i když rybář žádné ryby neodnáší.

Přehled cen povolenek na SK: Rada SRZ

Chcete chytat na všech revírech v ČR? Musíte mít povolenky dvě, vyjde to ale levněji

Idea zavedení povolenky na všechny revíry je svým způsobem zajímavá také pro české rybáře (a není vyloučeno, že tato možnost se objeví v dalších letech).

Povolenka chyť a pusť je pak doslova revoluční novinkou. Její cena se však mnohým rybářům na Slovensku zdá poměrně vysoká.

Většina rybářů totiž vyjadřuje názor, že by taková povolenka měla být logicky velmi levná. SRZ na to reaguje ve videu na Facebooku, kde kalkulaci cen vysvětluje.

V České republice zatím povolenku ChaP ani jednotnou povolenku na všechny revíry nepořídíte.

Zato mají rybáři z obou svazů (ČRS, MRS) možnost koupit povolenku celorepublikovou.

Ta platí na všechny revíry společného rybolovu, samozřejmě vyjma revírů patřících pod SHMO a revíry místního významu).

Na rozdíl od slovenské superpovolenky je naše celorepubliková vždy platná pouze pro jeden druh revírů. Rybář toužící po lovu na všech vodách tak musí zakoupit obě varianty.

Pohledem do tabulky cen povolenek na rok 2024 zjistíme, že MP stojí 4500 Kč a P 4750 Kč. Celková cena obou povolenek tak bude činit 9750 Kč.

Možnost lovu na všech revírech tak překvapivě u nás vychází levněji než na Slovensku. Celorepublikové povolenky umožňují přisvojení úlovku, nabízí tak stejnou možnost jako zmíněná slovenská povolenka za 600 eur, což je zhruba 14 800 Kč.

Máme to dokonce levnější než jejich varianta chyť a pusť. Přepočet 400 eur vychází kolem 9900 Kč.

Zdá se tak, že chytání v ČR nevychází tak draho. Neradi bychom to ale zakřikli. Ceny povolenek v posledních letech rostou, někde doslova raketovým tempem.

Porovnání ploch revírů také hovoří ve prospěch ČR, ačkoliv to srovnání je poněkud pokulhávají neboť atraktivita jednotlivých typů vod závisí také na preferencích rybáře a jeho cílových ryb.

Srovnávat tak obě země z hlediska možností rybolovu úplně nelze, bylo by to příliš subjektivní. Slovensko může být atraktivnější pro vyznavače pstruhové přívlače a muškaření. Lov přívlačí má navíc na Slovensku delší sezonu než v ČR.

Naopak se dá předpokládat, že pro lov kaprů je více zajímavých vod u nás.

Z čistě finančního hlediska pak k nákladům na rybářské doklady je navíc v obou zemích nutné připočíst ještě další poplatky za RL a členství či další poplatky, které se mohou lišit i regionálně.

Členská známka ČRS nalepená v průkazu.
K nákladům je nutné připočítat ještě členství. ČRS od letoška přitom zrušil známky v papírové podobě, poplatek za členství ale zůstává

O jednotné povolence se reálně uvažuje také v ČRS. Část rybářů díky tomu může ušetřit, část spíše naopak

Téma jednotné povolenky je velmi zajímavé. Není tajemstvím, že o něčem podobném velmi reálně uvažuje také Český rybářský svaz.

Konkrétní informace o tomto záměru zatím ven příliš neunikají a objevují se také spekulace o tom, že jednotná povolenka bude povinná. Otázkou je také případná cena.

Čeští rybáři na každé zdražení reagují s nevolí. Podobná cenová úroveň jako na Slovensku by jistě vzbudila obrovské emoce.

Čtěte také:

2 Comments

  1. Ať to bude jakkoliv ohledně cen ať už povolenky k lovu člen známky brygad atd zdražení tak to je stejně jako v jiných rezortech prostě to zdraží oni si to vždy zdůvodni a ještě vlastně jejich vimluva no že to ještě udělali cenové co nejnižší takže absolutně vůbec nemá to viznam si nad tím lámat hlavu prostě chceš nechceš nezaplatis ukončís trybarinu místo tebe přijdou další viz teď těch cizinců jako v obchodě ty nekoupí chleba drahéj koupej ho jiní vše je v lidech

  2. K tomu Slovensku. Na Domaši chtějí od čecha člena ČRS za týdení hostovací povolenku 100 Euro a to se mě zdá jako velká lumpárna.tak

Leave a Reply

Your email address will not be published.