Jaká jsou nejlepší místa pro lov kaprů v ČR? 

LOV KAPRA
Ilustrační foto: redakce

Evropa nejspíše prožívá zlatý věk kaprařiny. Lov těchto šupinatých nebo lysých velikánů je na starém kontinentu nesmírně populární a zajímá stovky tisíc rybářů z různých zemí. Česko je jednou z kaprařských velmocí, což se týká jak ryb, tak i firem prodávajících vybavení. Nehledě na malou rozlohu našeho státu, se můžeme pyšnit řadou pěkných vod.

Kaprů je doopravdy hodně a na úlovek kolem 10 kilo, což by ještě před dvaceti lety bylo považováno za velkou rybu, máte šanci v kdejaké louži. Ani o kapry atakující hranici dvaceti kil není zas taková nouze napříč všemi regiony. Dokonce ani hranice 30 kg není u kapra v ČR nereálná. A to dokonce třeba i na svazové vodě!

Nejlepší místa pro lov kaprů najdete na soukromácích i svazových vodách

Na trofejní kapry můžeme narazit skutečně skoro všude. Značné množství rybářů už volí revír nejen s ohledem na obsádku ale také pravidla a možnosti lovu například přes noc. V tom české revíry přece jen pokulhávají a nonstop rybolov můžete na svazové provozovat jen na malé části revírů (seznam nonstop svazovek pro rok 2023 naleznete zde, seznam na rok 2024 doplníme snad začátkem rok ).

Soukromé vody mají výhodu nejen v obsádce trofejních kaprů ale zejména v zázemí, které nabízí výhodné parkování a možnost bivakování včetně dalších výhod jako jsou například ohniště, možnost dobití telefonů a někde mají břehy pokryté vlastní wifi.

To vše navíc bez obav z kontrol, které se na svazovce zaměřují často jen na sbírání dokladů za přesnočku.

Jezero Štít v lesích u Chlumce nad Cidlinou

Jedním z pozoruhodných soukromých revírů, kde mají často vyprodané všechny fleky, je jezero Štít. Nachází v lokalitě jižně od Chlumce nad Cidlinou a jde o pískovnu ve správě tamějšího komerčního rybářství. Zde se však neprovozuje chov ryb nýbrž sportovní rybolov a zejména kaprařina.

Výhodou je zde, kromě ryb, také vynikající zázemí s možností mnohadenních výprav a pobytem v krásném prostředí zdejších lesů, stranou od veškerého ruchu.

Na Štítu se již opakovaně zadařilo prorazit vysoko hranici 30 kg. 

Svazová pískovna v Pískové Lhotě u Poděbrad

Pískové Lhoty jsou v ČR dvě. Poblíž té u Poděbrad koupil Středočeský územní svaz před pár lety zcela nový revír. Pískovna je jakýmsi hybridem, platí zde běžné povolenky ale rybář si musí zaplatit ještě SMS místenku.

V období od května do září se dá navíc platit speciální místenka pro 24 hodinový lov. Na revíru se chytá celá řada hezkých ryb. K rekordním velikostem kapři teprve dorostou, přesto se tady dá užít pěkná výprava.

Písková lhota je jedním z revírů kde platí nonstop rybolov 2023
Část revíru u vjezdu do areálu pískovny v Pískové Lhotě

Na rozdíl od běžné svazovky jsou zde pro rybáře určené parkovací plochy, kolem revíru jsou WC. V sezoně funguje stánek s občerstvením. Na klid a dodržování pravidel dohlíží každý den RS. Jsou zde nastavená poměrně striktní pravidla, při jejich dodržování jde ale o pěkný revír s možností strávit několik dní s bivakem úplně bez potíží, což není na svazovce vždy zvykem.

Rybáři mají navíc šanci na úlovek pěkných jeseterů. I při ceně za místenku si zde zachytáte poměrně levně oproti soukromým vodám.

Čtěte také našich 7 tipů na navijáky na kaprařinu

Řeka Labe je top revír dlouhý stovky kilometrů

Když se kapraře zeptáte na nejlepší místa pro lov kaprů v ČR, rozhodně padne název řeky Labe. Naše nejdelší řeka je top kaprovým revírem od hranic se SRN minimálně až po Hradec Králové. Většina rybářů vyráží za kapřími velikány zhruba od středního toku na Pardubicku a níže po řece.

revír 411 053
Nymburský revír u tamějšího zdymadla

Šance na velké ryby je opravdu všude a na několika labských revírech každoročně platí 24 hodinový lov. Ryby nad dvacet kilo nepředstavují až tak nic vzácného. Některým rybářů se podařil úlovek i nad třicet kilo.

Problémem Labe se ale stává dojezd k řece, bivakování a občasné “soukromé” pozemky. Vzhledem k bordelu od rybářů totiž mnohé obce zakazují vjezd k vodě a pobyt v bivaku. Na dolní toku se navíc nachází CHKO České středohoří, kde platí další omezení.

Problémem pro rybáře jsou také cyklostezky, což rybáře motivuje například k nákupu různých vozíků, aby celý ten kaprařský ansámbl mohli dovézt od auta stovky metrů k vodě.

I přesto je Labe nesmírně populární. Časté nadávání na přeplněnost revírů je ovšem většinou platné jen v místech kam se dá přijet s autem blíže k vodě. Místa vzdálenější bývají i o volných dnech téměř bez rybářů.

Novomlýnské nádrže představují jedny z nejlepších evropských vod pro lov kapra

Jestli máme v ČR nějakou opravdu top vodu na kapry, tak to bude některá z nádrží pod Pálavou. Na Jižní Moravě vznikly tři navzájem sousedící nádrže. Kaprovou legendou se již za minulého režimu stala nejstarší nádrž – Mušovská.

Novomlýnské nádrže patří jednoznačně mezi nejlepší místa pro lov kaprů
Revír Dyje 5 – Novomlýnské nádrže patří jednoznačně mezi nejlepší místa pro lov kaprů

Prostřední nádrž provozuje soukromá firma jako komerční rybářství, což je často terčem kritiky místních kaprařů. Lze si zde však pořídit povolenku jako na soukromák.

Kapra nad 30 kg můžete vidět například na tomto videu od Mikbaits

Nejvíce exponovaná je spodní nádrž, revír Dyje 5. Zde se každoročně koná i mezinárodní kaprařský závod Stairs2Hell.

Přehrada Orlík

Přehrada Orlík se proslavila hlavně mezi podnikateli, kteří neslavně končili v sudech na dně. Poté ji zachvátila vlna sumcařského nadšení. Dnes si někteří sumcaři zoufají nad spíše menší průměrnou velikostí ryb.

Vodní nádrž Orlík
Přehrada Orlík

Pochvalné ódy ale pěji někteří kapraři. Ačkoliv je Orlík přehrada oproti klasickým kaprovým vodách trochu jiná – hodně hluboká a se strmými břehy, na slušné úlovky tu šance je. To dokazují mnohé úlovky z poslední doby. Dvacetikilové ryby nejsou nedosažitelné.

Na Orlíku si navíc pořád můžete s lodí zavézt věci na některou ze vzdálenějších lokalit, kde mimo rekreační sezonu můžete zažít opravdový klid v přírodě.

Přehrada Rozkoš – zapomenutá legenda mezi kaprovými vodami

V posledních letech není o této vodě v médiích tolik slyšet. Jde však o stále populární revír, což dokazují plné břehy.

Rozkoš desítky let držela národní rekord kapra jen lehce pod třiceti kily. Po svém napuštění se východočeské moře stalo opravdovou mekkou pro lov velkých kaprů. Boilies v té době nikdo neznal, přesto se dařily na tehdejší dobu neuvěřitelné ryby.

I dnes je šance na pěkné úlovky. Nevýhodou revíru je ovšem přeplněnost, která vzniká i díky omezeným úsekům pro lov a také obrovský tlak ze strany provozovatelů vodních sportů. Vyznat se v pravidlech je na Rozkoši někdy vcelku složité.

Nedávno ale vznikla webová stránka, která chytání na Rozkoši osvětluje všem zájemcům. Naleznete ji zde: http://451200.cz/

Nenašli jste své oblíbené místo?

Inu, ne všechna místa jsou dobře známá. Dobré ale málo známé lokality si rybáři sdělují jen mezi přáteli. Navíc se dá říct, že dobrých revírů na kapra obecně je u nás dost. Ryby ve velikosti 10 – 15 kg naleznete opravdu na mnoha místech.

Kromě výše uvedených revírů nezklamou ani mnohé úseky na řekách jako Vltava, Berounka, Sázava, Dyje, Morava, Ohře a dalších. Vzhledem k tomu, že rybáři mnoho ryb pouští a na mnoha vodách platí K70, dá se říct, že kaprařina v ČR prožívá svůj zlatý věk.

Čtěte také:

2 Comments

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.