6 tipů, které můžete zkusit při lovu menších kaprů a dalších nedravých ryb

kapr

Máme pro vás pár tipů, jak na ryby od našeho polského přítele Mateusze, který nám je laskavě dovolil použít na základě jeho kdysi bohužel nevydaného článku pro jiný web. Text jsme samozřejmě převedli do češtiny, takže nebude problém mu rozumět. Týká se to zejména feederu, má to ale přesah také do jiných technik lovu.

Použijte booster nebo zatraktivněte svoji návnadu něčím z kuchyně

Na silně chytaných vodách to je opravdu nutné. Vylepšit návnadu a nástrahu je více než žádoucí a na trhu máte tolik boosterů, že jde až hlava kolem.

Jako varianta ale můžete zabrousit spíš do kuchyně, schválně kdo z vás pamatuje doby, kdy se jako booster (to slovo ještě nikdo neznal) používalo obyčejné maggi?

Koření jako koření, použít lze vše od banálního vanilkového cukru, přes sušený česnek a další poklady kuchyně.

Sledujte vodu a ryby

Závar ve vodě - hostokryje

Je to stokrát omleté ale kapr je hodně často vidět a tím spíš, že se tam kapr vysazuje ve velkém. Místa na revíru, kde se kapr koncentruje, prostě dokážete ve většině případů snadno identifikovat. Například pomocí jejich výskoků či výskytu u hladiny.

Vidět jsou také bublinky stoupající ze dna a spousta dalších známek rybího života, takže ti přemýšlivější rybáři vždy hledají ty nejlepší fleky a věřte tomu, že to pomáhá víc než si myslíte.

Na dobrém místě vám stačí méně krmení

S předchozím bodem souvisí fakt, že na top místech nepotřebujete moc krmit.

Jak namíchat krmení na feeder

Na fleku, kde ryby jen proplouvají – často v pravidelných intervalech nebo časech, někdy jakoby měly ryby hodinky, si hejno musíte nějak zastavit. Pokud tedy chcete více než jeden záběr, tak potřebujete více rozkrmit.

Naopak na místech, kde ryby aktuálně tráví dost času samy o sobě, tam nepotřebujete krmit moc. Často dokonce vůbec a záběry chodí jako zběsilé. Alespoň co se týče ryb v běžné velikosti, kterých je v hejnech nejvíce.

Co když ryby na místě jsou, ale neberou?

Zapeklitá situace, kdy ryby na místě vidíte ale nemáte ani potah. Můžeme zkusit trik z kaprařiny a pokusit se zaujmout kapra i něčím jiným než jen krmivem a chutí nástrahy.

Dobrým trikem, který funguje zejména v čisté vodě, je barevná nástraha. Úplně základní volbou může být obyčejná žlutá kukuřice nebo její umělá plovoucí varianta.

K mání jsou i varianty v červené a jiných barvách. Stejně posouží neutrální waftersky nebo mini boilie. Rybu zkrátka musíte zaujmout i třeba vzhledem nástrahy.

zrnko kukuřice je skvělá nástraha

Mimochodem, jednou jsme s kámošem jen tak ze zvědavosti procházeli obchody u nás a v zahraničí a třeba kukuřici jsme našli asi v patnácti barevných variantách!!

A to nepočítáme boilies, měkčené pelety a další různorodé nástrahy všech barev a chutí.

Zkuste házet co nejdále, nebo naopak co nejblíže

Tohle je věc, kterou jsme dost řešili minulý rok. Člověk má většinou snahu nahodit dále, což třeba na větší řece funguje, tam to na u břehu na mnoha místech opravdu nejde. Stejně tak často chytané stojáky mohou být u břehu celkem marné.

Paradoxně jsme ale jednom menším rybníku, kde je dost rybářů i různých otužilců, začali slušně chytat skoro pod nohami, k čemuž nás navedl jeden místní chlapík. ten zde chytá každý den a vodu zná jak své boty. Při naší opakované návštěvě jsme si asi získali jeho důvěru a dal se s námi do řeči.

Dle něj to bere nejlépe co nejblíže břehu, bylo to u náspu, takže je tam okamžitě docela hluboko.

Na břehu sedí rybář i v týdnu co dvacet metrů, mezitím jsou lavičky, chodí lidi a s nimi psi. Okolo jezdí samý cyklista a všeobecně zde panuje velký rozruch.

Tři metry od břehu ale berou kapři, bílá ryba a hlavně amuři. Prostě paráda, no možná za to můžou i ti krmiči kachen ale rozdíl v úlovcích dle vzdálenosti tady je enormní. Pár desítek metrů od břehu se to občas ani nehne ale pod prutem máte o zábavu postaráno. S trochou trpělivosti přijde i ten amur.

Buďte ticho a zůstaňte nenápadní

Dříve běžná zásada už tolik neplatí. Klid u vody je přitom základ. Bohužel dnes je u vody poněkud rušno a je složité být v klidu, když za zády chodí jedna osoba za druhou.

Když se vám ale už povede nalézt klidné místečko, tak netelefonujte, nedupejte ani jiné zvuky nevydávejte.

Ryby reagují spíše na otřesy, takž buďte opravdu opatrní. Mimochodem, jedním z nejlépe se šířících zvuků v tiché přírodě je hlasité prásknutí dveřmi auta. To dokáže poplašit ryby i zvěř široko daleko.

Čtěte také:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.