Středočeští rybáři dnes otevírají nový rybník na Vysočině

rybník
Ilustrační foto: redakce

Dneškem začíná rybolov na nové vodní ploše Středočeského územního svazu ČRS. Platí zde středočeské územní, celosvazové a celorepublikové povolenky.

Nový rybník, nazvaný Světlá, se nachází na okraji města Světlá nad Sázavou.

Byl zakoupen Středočeským územním svazem za více než 6 milionů korun spolu s přilehlými pozemky.

Rybáři mohou chytat na nové VP od dneška, 1. května.

Peníze na nákup nové vodní plochy pocházely z fondu, který rybáři vyčlenili speciálně na takové účely, a do kterého přispívají jak územní svaz, tak některé místní organizace.

Celková částka, kterou SÚS do rybníka investoval, činí 6 490 000 korun.

Rybník úspěšně prošel kolaudací v roce 2022 a je v dobrém technickém stavu.

Před zahájením lovu proběhlo zarybnění, posekání trávy a další úpravy včetně oficiální parkovací plochy.

Nutná je místenka a oprávnění k odlovu

Rybník Světlá se přiřadí k dalším vodním plochám v režimu rybníkářství.

Dle popisu VP zde bude platit celoroční MP režim, ovšem s tím, že od podzimu do jara se bude lovit muškařením, přívlačí a případně na dírkách – pokud bude tento způsob lovu oficiálně vyhlášen.

K lovu je nezbytná povolenka – středočeská územní, celosvazová nebo celorepubliková. Dále je nutné oprávnění k odlovu, které si můžete vyřídit online na stránkách ÚS. Oprávnění je nutné vytisknout.

Pro samotný lov pak musíte na každý den zaplatit SMS místenku. Cenu a přesný návod k jejímu pořízení naleznete v popisu rybníku na stejném webu.

Nutnost místenek ČRS obhajuje nadstandardním zarybněním vodních ploch v tomto režimu, možností parkování a řadou dalších výhod oproti běžným revírům.

Oprávnění k odlovu, které je zdarma, pak má výhodu například v možnosti jeho okamžitého odebrání rybářům porušujícím pravidla.

SÚS tak získává okamžitý nástroj, jak potížisty z těchto lokalit hned vykázat a neumožnit jim další rybolov.

Kontroly na těchto VP probíhají prakticky každý den. Popis revíru (2024):

Typ: Vodní plocha

Číslo: 411 977

Název: SVĚTLÁ

Organizace pověřená hospodařením: Středočeský územní svaz

Rozloha: 1,9 ha

GPS souřadnice: 49°40’20.018″N, 15°23’22.379″E

Celoroční mimopstruhový režim. Odlov lze provozovat na vodní ploše Světlá (CZ 61140989) v k. ú. Světlá nad Sázavou.

Malá vodní nádrž v na Žebrákovském potoce. Na VP je klidová zóna, která je označena tabulemi: zákaz rybolovu. Na VP je klidová zóna, která je označena tabulemi: Zákaz rybolovu. Rybolov je prováděn podle pravidel a podmínek odlovu na vodních plochách SÚS v MP režimu.
V období od 16. 4. do 15. 10. lovící uhradí poplatek za umožnění hospodářského odlovu 25 Kč na základě odeslané SMS zprávy ve tvaru: HOSVE25 na tel. číslo: 90211. Potvrzující SMS musí být obdržena ještě před zahájením vlastního rybolovu, a to ve znění: „Místenka v rámci oprávnění k odlovu ve vodní ploše Světlá. Platí pouze v den doručení SMS, cena je 25 Kč. Petrův zdar, ČRS SÚS.“

V období od 1. 11 do 31. 3. je povoleným způsobem lovu pouze lov na dírkách, muškařením a vláčením a lovící uhradí poplatek za umožnění hospodářského odlovu 50 Kč na základě odeslané SMS zprávy ve tvaru: HOSVE50 na tel. číslo: 90211. Potvrzující SMS musí být obdržena ještě před zahájením vlastního rybolovu, a to ve znění: „Místenka v rámci oprávnění k odlovu ve vodní ploše Světlá. Platí pouze v den doručení SMS, cena je 50 Kč. Petrův zdar, ČRS SÚS.“ Povolení lovu na dírkách, v případě udělení výjimky, oznamuje výhradně SÚS na svých na webových stránkách www.crs-sus.cz, podmínkou je tloušťka ledu minimálně 10 cm. Na dírkách se loví minimálně 5 m od sebe a maximální průměr dírky je z bezpečnostních důvodů 20 cm. Při zamrznutí hladiny a lovu na dírkách bude tolerováno chytání na těsto (vláčecí pastu) i sýr se splávkem pouze na 1 udici. Při lovu na dírkách se smí používat pouze jednoháčky. Po rozmrznutí hladiny je chytání na těsto (vláčecí pastu) i splávek opět zakázáno. Těsto nesmí být po rozmrznutí hladiny přidáváno k žádné nástraze (mušce, twisteru, třpytce apod.). Při ulovení ryby a jejím vytažení na led nebo na břeh z vody si musí lovící tuto rybu ponechat a okamžitě zapsat do oddílu II povolenky k lovu. Zákaz rozbíjení ledu.

Čtěte také další články:

2 Comments

  1. Hlavně ať vydá Rybářský svaz co nejvíce povolenek cizincům. A ať dopadnou jako rybáři v Praze a okolí kde není ani kam si sednout a co ulovit. A ať se vydá co nejvíce 30 deních rybářských lístků kde nemusí nikdo dělat ani zkoušky. A muže porušovat předpisy co hrdlo ráčí. Petrův Žďár na nové vodě cizinci.

    • A doplnil bych – papíry sebrat hlavně domácím za úplné prkotiny a cizincům se vyhýbat, mohli by z toho být potíže.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.