Vzácného orla mořského zabil poblíž Slezské Harty utržený vlasec

vlasec
Ilustrační foto: redakce

Smutná událost se stala u přehrady Kružberk. Poblíž přehradního jezera, známého ze seriálu Velké Sedlo, se ve výšce našel uhynulý orel mořský.

O případu v aktualitách informuje záchranná stanice v Bartošovicích. Vzácný dravec nezvykle uhynul ve výšce asi 25 metrů, na vrcholu statného modřínu. Jako příčina byl po náročném výstupu do koruny stromu odhalen rybářský vlasec.

Na jezeru Kružberk přitom není povolen rybolov a nález těla vysoko nad zemí napovídá spíše tomu, že se dravec do rybářského vlasce zamotal jinde.

Zde nejspíš po přeletu došlo k jeho dalšímu zamotání do stromu a po čase k úmrtí.

V tomto regionu je pouze jeden větší a velmi významný revír, kterým je populární přehrada Slezská Harta.

Lze se tedy domnívat, že k vlasci přišel orel právě zde. Prokázat to ovšem nelze a jde o pouhou domněnku.

Místo, kde k prvotnímu kontaktu s vlascem došlo je ovšem irelevantní. Výsledek je bohužel fatální a nezáleží na místě vzniku problému.

Pták byl okroužkovaný, šlo o samici, a podle informací, které záchranná stanice obdržela od polských kolegů vyplývá, že tato orlice se narodila na lokalitě v blízkosti města Leszno (nedaleko Poznaně). Na hnízdě byla okroužkována před více než patnácti lety, dne 18.5. 2007.

K podobným úmrtím jiných opeřenců bohužel dochází častěji. Dle informací na webu ochránců přírody se s podobnými případy lze bohužel setkat pravidelně. Příčinou často bývá také vlasec i s háčkem.

Před nedávnem došlo například k záchraně vzácného puštíka, který visel u Kravař nad rybníkem, zamotaný do vlasce.

Orel mořský může dosahovat rozpětí křídel až dva a půl metru. O poraněné dravé ptáky se starají různé záchranné stanice po republice:

Úrazy ptáků kvůli vlascům jsou bohužel časté

V některých případech může být příčina v utrženém vlasci, který leží pod vodou a při poklesu hladiny se dostane na souš. Na vině ovšem může být také nešvar, který je bohužel mezi některými rybáři silně rozšířen. 

Ponechávání odpadků na lovném místě je zákonem o rybářství zakázáno. Přesto jde o jeden z nejčastějších přestupků, který často na frekventovaných lokalitách vzbuzuje odpor místních obyvatel, kterým všudypřítomný nepořádek vadí.

Z hlediska přírody jsou zejména vlasce a šňůry navíc ještě nebezpečné. Dokážou škodit zejména ptákům, kteří nemají šanci se z pevných vláken osvobodit.

Úklid lovného místa by měl být samozřejmostí. Ponechávání vlasců v přírodě už vůbec nedává smysl neboť v případě nutnosti uříznout kousek monofilu vytvoří chumel vláken, který je sice k ničemu ale také nic neváží. Odnést jej a vyhodit do kontejneru by neměl být problém.

Ponechávání odpadků po sobě v přírodě je buranství a bezohlednost. Je nepochopitelné, že tímto problémem “trpí” nemálo rybářů, u nichž by se dal očekávat alespoň základní vztah k přírodě.

Škodíme také sami sobě – bordel u vody je nejčastější argument obcí při zavádění vyhlášek omezujících vjezd a bivakování na revírech.

smyčky samovolně vznikající na vlasci jsou známkou jeho překroucení
Nepoužitelné kusy vlasce patří do kontejneru

Nebezpečí může hrozit také člověku

V přírodě odhozený vlasec může vydržet celou řadu let. Zapomenuté nebo odhozené vlasce i s montáží a háčkem přitom mohou lehce zranit také člověka pohybujícího se v přírodě.

Je znám například úraz plavce, kterého před několika lety na přehradě Jordán v Táboře zranil utržený wobler s trojháky.

Čtěte také:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.