Pruhy, tečky, zuby – jaký byl první přívlačový závod v Pískové Lhotě?

Pruhy, tečky zuby z pískovny. Přívlačový závod se odehrál v Pískové lhotě.

Pískovna v Pískové Lhotě se za poslední dva roky stala vlajkovou lodí Středočeského územního svazu. Návštěvnost revíru bývá vysoká a přispívají k tomu také rybářské závody. Ty poslední nesly originální název Pruhy, tečky, zuby, což nenechá nikoho na pochybách, že jde o závod přívlačový, zaměřený na všechny druhy dravých ryb, které se v pískovně vyskytují.

Pruhy, tečky, zuby se premiérově odehrály v neděli 21. listopadu 2021. 

V půl sedmé ráno se na pískovně sešlo pět desítek vláčkařů, kteří se utkali ve čtyřech hodinových kolech. Losování míst proběhlo dvakrát, hned na začátku a podruhé v polovině závodu. Závodník si tak mohl teoreticky vylosovat stejný sektor na ranní i odpolední polovinu závodu.

Pruhy, tečky, zuby nedaly rybářům nic zadarmo

První ročník přívlačového závodu v Pískové Lhotě ukázal, že ani výborně zarybněná lokalita negarantuje úlovek pro každého.

Ostatně, již ráno před losováním kolovaly mezi závodníky zvěsti o náročnosti revíru a ligových vláčkařích, kteří při běžné návštěvě pískovny zažívají hodiny bez záběru.

Vysazení duháci opravdu nebyli ráno úplně při chuti a okázale se promenádovali za hranicí dohozu. První kolo přálo spíše okounům. Objevila se ale také štika a jeden candát, který se svými 27 cm stal největším candátem závodu, za což lovce neminula příslušná cena.

Po obědě v podobě vydatného guláše se promrzlí závodníci vrhli do dalších dvou kol. Těžiště úspěchu se přesunulo směrem k nedávno vysazeným duhakům.

Kdo má lov těchto ryb na stojáku v malíku, a dostal dobré místo, ten získal velmi výrazný náskok. V posledních dvou kolech se radikálně rozevřely nůžky mezi úspěšnými závodníky a těmi, kterým se příliš nedařilo.

Zatímco nejlepší si sáhli na výrazně více než deset ryb, část závodního pole během všech čtyř kol o rybu ani nezavadila.

Celkovým vítězem se stal Petr Nimanský, který vsadil na pstruhové plandavky různých výrobců. Na jeho kontě se ocitlo 14 duháků a 350 bodů. Většinu ryb (10 ks) lapil v rozhodujícím 4. kole. Záběry od pstruhů přicházely ve větší vzdálenosti od břehu. Cílení na „tečky“ prostřednictvím lovu na dalekonosné plandavky se tak stalo rozhodujícím faktorem, který přinesl kýžené výsledky.

Ceny předával sám Dušan Hybner

Poháry a ceny od sponzorů předával s pořadateli osobně Dušan Hybner, předseda SÚS ČRS a hlavní hybatel rybářského dění ve Středních Čechách a okolí.

Bodování soutěžních ryb

Umístění v závodě se nepočítá tradičním systémem, nýbrž jde o kombinaci bodů a délek ulovených ryb. Do budoucna tak mohou vznikat zajímavé situace jelikož některé druhy ryb jsou bodově zvýhodněné. 

V ročníku 2021 to bylo například takto:

  • Pstruh duhový 1 ks – 10 bodů, 
  • Okoun říční 1 ks – 20 bodů,
  • Štika obecná 1 ks – 30 bodů, 
  • Candát obecný 1 ks – 40 bodů, 
  • Sumec velký 1 ks – 50 bodů, 
  • Bolen dravý 1 ks – 60 bodů
  • Bonusová ryba síh maréna 1 ks – 100 bodů. 

Boduje se stylem 1 cm – 1 bod + body za druh ryby. Například za

candáta v délce 50 cm, získá závodník 50 bodů za délku ulovené ryby + 40 bodů za ulovený druh ryby

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.