Utržený vlasec nad rybníkem uvěznil vzácného ptáka

puštík vlasec
Ilustrační foto: redakce

Nechávat po sobě vlasec nebo šňůru v přírodě není dobré. To se ukázalo i před pár dny. Za vše nejspíš mohla nešikovnost rybáře, který oběsil montáž někam na strom. Na Opavsku se do něj totiž zamotala vzácná sova a museli ji pomáhat hasiči.

O případu informovala například Česká televize Ostrava, která převzala i fotografickou dokumentaci ze zásahu.

Případ se před několika dny odehrál na Poštovském rybníku poblíž Bohuslavic na Opavsku.

Hasičský záchranný sbor vyjížděl k puštíkovi, zamotanému do rybářského vlasce.

Pták se zachytil křídlem a nebyl schopný se z této pasti dostat ven. Pomohli mu až hasiči, kteří jsou zdatní v řešení podobných improvizovaných situací.

Komplikovaný zásah hasičů s výškovou technikou

Mluvčí HZS MSK informuje, že na místě zasahovaly dokonce tři hasičské jednotky.

„Běžný výjezd neměl vhodné prostředky, jak se k sově ve výšce dostat. Situaci vyřešil až automobilový žebřík ze stanice v Opavě“.

Opeřenec byl soubojem s vlascem velmi vyčerpán a tak jej nebylo nakonec obtížné vysvobodit a odchytit.

Vzhledem k fyzickému vysílení nekladl přílišný odpor. Zraněné zvíře si převzali odborníci ze záchranné stanice v Bartošovicích.

Dle jejich slov je puštík velmi vyčerpaný a nejspíše si pohmoždil dotčené křídlo. Doufejme tedy, že se rychle zotaví a po čase se vrátí do svého přirozeného teritoria.

V tomto případě sice šlo nejspíš o nešikovnost, kdy rybář nezvládl nához a montáž skončila na větvi. Celá situace ovšem dokazuje, že by po nás nemělo u vody nic zůstat. Utržené kusy vlasců a šňůr představují pro drobná zvířata nesmírné nebezpečí. Měli bychom proto dbát na to, abychom veškerý spotřebovaný materiál od vody odnesli. 

Monofilní vlasec je plastový materiál, který patří do kontejneru. V přírodě vydrží poměrně dlouho i když vlivem UV záření a povětrnostních vlivů po delší době degraduje a dlouhé vlákno praská. Přesto je doba rozkladu vlasců velmi dlouhá. Udává se, že rybářský vlasec vydrží až 600 let než se zcela rozloží.

Silné pletené šňůry se také vyrábí z jemných umělých vláken a v přírodě mohou ležet opravdu dlouho. Obojí dokáže v přírodě škodit zejména drobným živočichům. Potíže větších zvířat zamotaných do vlasců jsou spíše raritní. 

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.